Faydalı Bilgiler

Sarı plaka nedir?

Sarı plaka nedir?
Tarafından yazıldı Rooting

Sarı plaka nedir, hangi ülkenindir?

Dünyanın her noktasında bütün motorlu araçlar bir plakaya sahip olmalıdır. Ancak bu plakanın rengi ve rakamsal dizilişi ülkeden ülkeye farklılık gösterebiliyor. Ülkemizde plakalar beyaz zemin üzerine siyah şekilde yazılara oluşturulmaktadır. Birçok ülkede ise bunun dışında farklı kullanımlar bulunuyor. Örneğin; Hollanda, Lüksemburg, İsrail ve Tanzanya gibi ülkelerde sarı plaka kullanılmaktadır. Eskiden; Fransa, İngiltere, Japonya ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de sarı plaka kullanıyordu. Ancak bu ülkeler sarı plaka uygulamasından geçtiğimiz senelerde vazgeçmiştir.

Ülkemizde de sarı plakanın bir kullanım amacı bulunmaktadır. Ülkemizde sarı plaka daha çok geçici araç plakaları olarak kullanılmaktadır. Sarı üstü beyaz çizgili olarak verilmektedir. Bu plakalar haftalık, aylık veya günlük olarak geçici bir süreliğine verilmektedir. Bildiğiniz üzere araçların trafikte seyredebilmeleri için plakaya sahip olmalıdırlar. Ancak bayilerin test araçları, ülkemize gelen yabancı araçlar veya diğer bazı sebeplerden dolayı araçlara geçici süreliğine plakalar tanımlanır. İşte bu geçici plakalar sarı renkli olurlar.

Geçici Plaka Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin Tıklayın

Sarı plakalar bunların dışında dekor olarak da kullanılmaktadır. Dekor plakalar da sarı renkli olabilir. Bu plakaların resmi bir değeri ise bulunmamaktadır. Yani dekor olarak yaptırılan sarı plakalarla trafiğe çıkılamaz.

Bu yazımızda sarı plaka nerenin, sarı plaka anlamı nedir, sarı plaka neyi temsil eder, sarı plakalar hangi kurumun, ülkenin, ülkeye ait, yasal mı gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap