Trafik Cezaları

Trafik cezası taksitle ödenir mi?

Trafik cezalarına taksit yapılır mı?
Tarafından yazıldı Rooting

Trafik cezası taksitlendirilebilir mi, taksit olur mu?

İnternetin hayatımıza her geçen gün daha fazla girmesi ile artık işlemlerinizi çok rahat bir biçimde normalde kurumlarda uzun kuyruklar bekleyerek gerçekleştirebileceğimiz işlemleri yapabiliyoruz. Bunlardan bir tanesi de trafik cezası ödeme işlemi. Trafik cezalarını kamu kurumlarına gitmeye gerek duymadan TRAFİK CEZASI NASIL ÖDENİR yazımızda anlattığımız üzere ödeyebilmekteyiz. Ancak trafik cezalarının miktarlarına her geçen sene oldukça yüksek meblağlarda zam yapılmaktadır. Hal durum böyle olunca da çoğu vatandaşımız kredi kartı ile veya banka kartı ile yapılan trafik cezası ödeme işlemlerinde tek çekimde ödeyememektedir. Halbuki Gelir İdaresi Başkanlığı veya bankalar üzerinden yapılan ödemelerde genel olarak sadece tek çekim işlemine izin verilmektedir. Peki bu cezaları taksitli olarak ödeme imkanı var mı?

Trafik cezası taksitlendirme nasıl oluyor, nerede yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığı veya PTT üzerinden doğrudan yapacağınız trafik cezası ödeme işlemlerinde taksit seçeneği bulunmamaktadır. Ancak vergi dairesine müracaat ederseniz burada belirli şartlar nezdinde trafik cezalarını taksitlendirme imkanınız bulunmaktadır.

(Ek fıkra:RG-17/4/2015-29329)’de bu konuya açıklık getirilmiştir. (Ek fıkra:RG-17/4/2015-29329) Trafik idari para cezasının tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde ödenmesi halinde; dörtte bir oranında indirim yapılır. Cezaya muhatap olanın ekonomik durumunun müsait olmaması ve 1 (bir) ay içerisinde ilgili vergi dairesine müracaat etmesi halinde, vergi dairesince ilk taksiti peşin, kalan üç taksiti de bir yıl içinde ve dört eşit taksitte ödenmesine karar verilebilir. Taksitlerin zamanında ve tam olarak ödenmemesi durumunda idari para cezasının kalan kısmının tamamı tahsil edilir.

Buna göre trafik cezasını ödemekle yükümlü kişinin durumunun iyi olmaması, vergi dairelerine 1 ay içerisinde başvurması durumlarında taksit uygulanabilmektedir.

Bunların dışında bankalar vasıtası ile İnternet bankacılığı yoluyla yapacak olduğunuz başvurularda da taksitlendirme seçeneği bulunmaktadır. Bunu bankaların kendileri sunmaktadır. Öyle ki öncelikle İnternet bankacılığı ile trafik cezası borcumuzu ödemeliyiz. Akabinde bankalar yapılan ödemeyi belirli bir faiz veya ek ücret karşılığında taksitlendirmek isteyip istemediğimizi bir kısa mesaj ile sormaktadır. Bu kısa mesaja olumlu cevap verirseniz kredi kartı ile yapılan trafik cezası ödemeniz taksitlendirilir.

Bu yazımızda trafik cezası taksitlendirme yapan bankalar, trafik cezası kredi kartına taksit yapılıyor mu, trafik cezası taksitle ödeniyor mu, trafik cezasına taksitlendirme var mı, trafik cezası taksitli ödenir mi konularında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap