Faydalı Bilgiler

100 ceza puanı dolunca ne olur?

100 ceza puanı dolması
Tarafından yazıldı Rooting

Ehliyet ceza puanı dolunca ne olur?

Ülkemizde trafik kurallarına bilerek veya bilmeyerek uyan birçok sürücü bulunmaktadır. Bu durumun önüne geçmek ve sürücülerin trafikte daha dikkatli olmalarını sağlamak maksadıyla çeşitli önlemler alınmıştır. Öncelikle ihlal edilen trafik kurallarının bir sonucu olarak sürücülere trafik cezası kesilmektedir. Bu trafik cezasının yanında da sürücü belgelerine ceza puanı uygulanır. Her hatanın ceza puanı farklıdır. Örneğin trafikte telefonla konuşursanız 10 ceza puanı alırsınız ya da emniyet şeridini ihlal ederseniz 20 ceza puanı alırsınız. Sürücüler için ceza puanı sınırı 100 olarak belirlenmiş durumdadır. Sürücülerin 100 ceza puanını doldurmamaları beklenmektedir. Peki 100 ceza puanını dolduran sürücülere hangi yaptırımlar uygulanır? 100 ceza puanı dolunca sürücü belgesine ne olur?

100 ceza puanı dolunca sürücü belgesine ne olur?

Ceza puanı 100 olursa ne olur bahsetmeden önce ceza puanları sistemi hakkında bilgi vermek gerekiyor. Çünkü sürücüler bu konuyu oldukça fazla karıştırmaktadır. Örneği birçok sürücü ceza puanlarının her sene silindiğini düşünmektedir. Ancak bu durum tamamen yanlıştır. Çünkü ceza puanı ilgili trafik kuralını ihlal ettiğiniz tarihte yazılır ve bu ceza tam 1 sene sonra silinir. Ancak diğer cezalarınızın puanı 1 sene dolmadıysa durmaktadır.

Ehliyet Ceza Puanlarınız Ne Zaman Silinecek Öğrenmek İçin Tıklayın

Bu süreçte ehliyette 100 ceza puanı biriktiyse ehliyetinize 2 ay süre ile el konulmaktadır. Şayet 100 ceza puanını doldurduktan 1 sene içerisinde tekrar 100 ceza puanınız dolarsa bu kez ehliyetiniz 4 ay süre ile geriye alınmaktadır. Şayet 1 sene içerisinde 3. Kez tekrar 100 ceza puanını doldurursanız da bu kez ehliyetiniz süresiz olarak iptal edilmekte ve yeniden ehliyet almak için başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Aday Sürücülerde 75 ceza puanı dolarsa ne olur?

Stajyer ehliyet sahibi olanlarda ise durum daha farklıdır. Stajyer ehliyet sahibi olan sürücülerde ceza puanı sınırı 100 değil 75 olarak belirlenmiştir. Stajyer ehliyet aldıktan sonra 2 sene süre zarfında ehliyetiniz stajyer ehliyet olarak kalmaktadır. Bu süre zarfında sizden 75 ceza puanını doldurmamanız beklenmektedir. Şayet 2 sene içerisinde 75 ceza puanı dolarsa stajyer ehliyet sahiplerinin ehliyetleri iptal edilmektedir. Bu durumda ise yeniden ehliyet almak için müracaat etmeleri gerekmektedir.

100 ceza puanının dolması durumunda ehliyet nasıl geri alınır?

100 ceza puanını 1 sene içerisinde ilk kez doldurmuş olan sürücüler ehliyetlerini geri almak için bir sürücü kursuna müracaat etmeli ve yeni ehliyet alan sürücü adayları ile beraber teorik eğitimleri baştan almalıdırlar. Bu kursun saati sürücü kurslarına göre farklılık gösterir ve 30 saat ile 40 saat aralığında değişir. Akabinde cezanızın süresi dolduysa, eğitim kısmını tamamladıysanız ve trafik cezanızı ödediyseniz ehliyetinizi Trafik Denetleme Şube Müdürlüğüne müracaat ederek alabilirsiniz. Bu husus hakkında detaylı bilgileri Ehliyet Nasıl Geri Alınır yazımızda anlattık.

Şayet ehliyetiniz 100 ceza puanını doldurmanız sebebi ile 2. Kez geriye alındıysa bu kez ehliyetinizi geri almak için 4 ay beklemeniz gerekir. Bu sürede başvururken psikoteknik değerlendirme raporu da almanız gerekmektedir. Bu raporu nasıl alacağınızı Psikoteknik Raporu Nasıl Alınır yazımızda detaylı olarak anlattık.

Şayet ehliyetiniz 1 sene içerisinde üçüncü kez 100 ceza puanını doldurduğunuz için geri alındıysa ehliyetiniz iptal olmaktadır. Geriye alamazsınız. Ancak yeni sürücü belgesi almak için müracaat edebilirsiniz.

Ceza puanını doldurmamak için sık sık ehliyet ceza puanını sorgulamanız faydalı olacaktır. Aksi durumda geriye almak için uğraşmanız gerekiyor. Ehliyet ceza puanını Ehliyet Ceza Puanı Öğrenme yazımızdan kolaylıkla sorgulayabilirsiniz. Bu yazımızda 100 ceza puanı için gerekli evraklar, 100 ceza puanını aştığı birinci defa tespit edilen, ceza puanı kaç olunca ehliyet alınır, 100 ceza puanı ehliyet kaç ay alınır, 100 ceza puanı yönetmeliği konularında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap