Trafik Cezaları

Ehliyet aktif ceza puanı sorgulama, öğrenme

Ehliyet aktif ceza puanı öğrenme
Tarafından yazıldı Rooting

Ehliyet aktif ceza puanı uygulaması nedir?

Trafik kuralları, trafikte sürücülerin ve yayaların güven içerisinde ilerlemeleri adına oluşturulmuş olan kurallar bütünüdür. Trafik kurallarına uyulmaması durumunda sadece can ve mal kaybı yaşama tehlikeniz artmaz aynı zamanda trafikteki düzen bozulacağı için ulaşım daha zor ve geç sağlanır. Sürücülerin ve yayaların bu kurallara uymalarını sağlamak maksadıyla trafik kurallarına uymayanlara trafik cezaları kesilmektedir. Caydırıcılığın arttırılması adına da trafik cezasının yanında sürücü belgelerine ceza puanı işlemektedir. Her kural hatasının ceza puanı farklıdır. Örneğin muayenesiz araç kullanmak 10 ceza puanı iken, kırmızı ışık ihlali yapmak 20 ceza puanıdır. Ceza puanlarınız 1 sene içerisinde 100’ü geçerse de ehliyetinize el konulmaktadır. Bu yüzden düzenli olarak ehliyet ceza puanı sorgulama ve ehliyet ceza puanı öğrenme işlemlerini gerçekleştirerek ne kadar ceza puanına sahip olduğunuzu sorgulamanız önemlidir.

Ehliyet ceza puanı nasıl hesaplanır?

Ehliyet aktif ceza puanı nereden öğrenilir bahsetmeden önce nasıl hesaplandığı hakkında bilgi vermek gerekiyor. Ehliyet ceza puanınız 100 olduğunuz ehliyetiniz 2 ay süre ile geri alınmaktadır. Şayet 1 sene içerisinde 2. Kez 100 ceza puanını doldurursanız ehliyetiniz 4 ay süre ile geri alınır. Yine 1 sene içerisinde 3. Kez 100 ceza puanını doldurmanız durumunda ise ehliyetiniz tamamen iptal edilmektedir ve yeniden ehliyet almak için müracaat etmelisiniz. Tüm bunları ehliyet ceza puanı 100 olursa ne olur yazımızda anlattık. Ehliyet ceza puanınız ceza yedikten sonra 1 sene süre zarfında durmaya devam eder. Örneğin 1 Nisan tarihinde radar cezası yediniz. Bu ceza bir dahaki sene 1 Nisan tarihinde silinir. Bu 1 sene süre zarfında ceza puanınız 100 olursa yukarıda saymış olduğumuz ehliyetin geri alınması gibi cezalar uygulanır. Şimdi gelelim konumuza.

Ehliyet ceza puanı nasıl öğrenilir, sorgulanır?

Aktif ceza puanı sorgulamaEhliyet aktif ceza puanı sorgulamak ve ehliyet ceza puanı öğrenmek oldukça basittir. Bunun için tek yapmanız gerek aşağıda vermiş olduğumuz adrese girerek TC kimlik numarası ve E-Devlet şifreniz ile giriş yapmaktır. Akabinde ehliyet ceza puanı bilgileri sayfada aktif ceza puanı bölümünde gözükmektedir. Sayfada soldaki gibi gözükecektir.

E-Devlet Aktif Ceza Puanı Sorgulamak İçin TIKLAYIN

Aktif ceza puanı 0 yazıyorsa şanslısınız son 1 sene içerisinde sürücü belgenize yazılmış herhangi bir ceza bulunmuyor demektir. Araç plakasına yazılan cezalar ceza puanına dahil değildir. Ancak aktif ceza puanınız 20, 50 gibi rakamlarsa daha dikkatli olmalısınız. Aksi halde ceza puanınızın dolması durumunda ehliyetiniz geçici süreliğine veya tamamen el konulabilir.

Stajyer ehliyet sahibi iseniz yani aday sürücü durumundaysanız diğer sürücülere göre daha dikkatli olmalısınız. Çünkü aday sürücülerde ceza puanı limiti 75 olarak belirlenmiştir ve bu ceza puanını 2 sene içerisinde doldurmamanız beklenmektedir.

Ehliyet Ceza Puanlarınız Ne Zaman Sıfırlanacak Öğrenmek İçin Tıklayın

Bu yazımızda sürücü belgesi ceza puanı sorgulama, ehliyet ceza puanı hesaplama, ehliyet ceza puanı dökümü ve a1, b sınıfı ehliyet ceza puanı bilgileri, ehliyet ceza puanı tablosu ve toplamı hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap