Faydalı Bilgiler

Araç kilometre sorgulama

Araç kilometresi nasıl öğrenilir?
Tarafından yazıldı Rooting

İkinci el araç alım satımlarında dikkat etmeniz gereken çok sayıda husus bulunmaktadır. Aracın herhangi bir kazaya karışıp karışmadığı, bir arızasının olup olmadığı, değişen parçasının bulunup bulunmadığı bunlardan sadece birkaçıdır. Ancak en az bunlar kadar önemli bir işlem daha bulunmaktadır. Araç kilometre bilgisi de en az bu saydığımız kontroller kadar önemlidir. Çünkü araçların kilometre değerleri arttıkça maddi değeri düşmektedir. Bu yüzden bazı araç sahipleri araçların kilometre değerlerine müdahale ederek araçların kilometresini düşürmektedir. Bunu ilk bakışta anlamak oldukça zor olduğu için araç kilometre bilgisi sorgulama işlemini yaparak en kesin sonuçları görebilirsiniz.

Araç kilometresi nasıl öğrenilir?

Araç kilometre bilgisini öğrenmenin farklı yolları vardır. Ancak hangi yolu seçerseniz seçin araç kilometre bilgisi TÜVTÜRK istasyonlarında muayene sırasında alınan ve yetkili servislerde bakım esnasında alınan kilometre bilgileridir. Hali hazırda hiçbir sonuç tarafınıza anlık olarak bilgi vermemektedir. Araçlar düzenli periyotlarla muayene işlemlerini tamamlamak zorunda oldukları için aracın gerçek kilometre bilgisi de bu muayene istasyonunda kayıt altına alınır. Akabinde sizler de bu kilometre bilgilerini araç kilometre sorgulama yöntemleri ile öğrenebiliyorsunuz.

PTT araç kilometre sorgulama

Araç kilometresi öğrenmek için en sık kullanılan yöntem PTT’dir. PTT üzerinden araç kilometre bilgisi öğrenmek için https://hgs.epttavm.com/arac-km-sorgula adresine giriş yapmalı veya telefonunuza HGS uygulamasını indirmelisiniz. İki şekilde de sorgulama yapabilirsiniz. Uygulamada ana ekranda hali hazırda km sorgulama bölümünü göreceksiniz. Vermiş olduğumuz bağlantıdan internet adresine giriş yaparsanız da plaka no ile veya şaşi no ile sorgulama yapabilirsiniz. Plaka değişimlerinde eski plakaya ait km bilgisi gözükmemesinden dolayı şasi no ile sorgulama yapmanız daha garanti sonuç verecektir. Şaşi numaranızı bilmiyorsanız “şasi numarası nasıl öğrenilir” sayfasından sorgulayabilirsiniz. Sizden istenilen bilgileri girdikten sonra kilometre bilgileri vermiş olduğunuz mail adresine iletilecektir. Ancak bu işlem ücretsiz değildir. PTT üzerinden kilometre bilgisi öğrenmek isterseniz her sorgulama için 9 TL ücret vermeniz gerektiğini unutmayın.

TÜVTÜRK araç kilometre sorgulama

TÜVTÜRK üzerinden araç kilometre öğrenme işlemini gerçekleştirmek için öncelikle “https://www.tuvturk.com.tr/plaka-sorgulama.aspx” sayfasına giriş yapmalısınız. Bu sayfada plaka numarası ve muayene rapor numarası bilgilerini girdikten sonra araç muayenesi raporuna ulaşabilir ve bu raporda kilometre bilgisini görebilirsiniz.

Oto ekspertiz ile kilometre bilgisi öğrenmek

İkinci el araç satın almayı düşünüyorsanız ve araçta kilometre bilgisi ile oynanmış olma ihtimali varsa aracı muhakkak bir oto ekspertize göstermenizde yarar vardır. Oto ekspertiz raporunda aracın kilometre bilgilerinde bir sorun olup olmadığı, herhangi bir şekilde bir trafik kazasına karışıp karışmadığı, değişen parçasının veya boyalı parçasının olup olmadığı rahat bir biçimde anlaşılabilmektedir.

SMS ile km sorgulama

Kilometre bilgilerini öğrenmek için bunların hiç birisi ile uğraşmak istemiyorsanız kısa mesajla da kilometre bilgisini öğrenebilirsiniz. Bunun için “Plakanızı” yazarak 5664’e kısa mesaj atabilirsiniz. Bu işlemin ücreti her gönderilen SMS için 46 TL’dir. Ancak son dönemde artık kilometre bilgileri kısa mesajla gelmeyebiliyor. Bu yüzden bu yöntemi tercih etmemenizi yazımızda anlattığımız diğer yöntemleri tercih etmenizi önermekteyiz.

“Araç kilometre kaydı bulunamadı” ne demek?

Bazen araç kilometre geçmişi öğrenme işlemini gerçekleştirdiğinizde araç kilometre kaydı bulunamadı hatası alabilirsiniz. Bu durum aracın henüz muayeneye girmemiş olduğunu ve aracın kilometre kaydının sistemde tutulmaya başlanmadığını gösterir. Unutmayın araç otoparkta dururken durduğu yerde kilometre kaydı sisteme işlemez. Bunun için muayene veya teknik servislere götürülmesi gerekmektedir.

Bu yazımızda E-Devlet araç km sorgulama, araç kilometre geçmişi öğrenme, araç orijinal kilometre nasıl öğrenilir, araç kilometresi nasıl sorgulanır gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Bu işlemleri gerçekleştirmek için ücretsiz bir yöntem olmadığını unutmayın. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap