Faydalı Bilgiler

Radar ve EDS kaç metreden görür, algılar?

Radar eds kaç metreden görür?
Tarafından yazıldı Rooting

Ülkemizde trafik kurallarını bilerek veya istemeden ihlal eden çok sayıda sürücü bulunmaktadır. Emniyet Genel Müdürlüğü trafik güvenliğini sağlamak maksadıyla gerçekleştirdiği denetimleri her geçen gün arttırmaktadır. Bu denetimlerde artık teknolojiden de oldukça sık faydalanılmaktadır. Günümüzde trafikte her köşeye bir trafik polisi yerleştirmenin imkansız olduğu düşünüldüğünde teknolojiden faydalanarak otonom sistemler aracılığı ile trafikte kural ihlali gerçekleştiren sürücülerin tespiti oldukça önemlidir. Artık radarlarla, EDS ve Mobese gibi kamera görüntüleme sistemleri ile birçok trafik kuralı ihlali rahatlıkla tespit edilebilmekte ve bu kuralları ihlal eden sürücülere plakadan trafik cezası yazılabilmektedir. Sürücüler bu konuda bu görüntüleme ve hız tespit sistemlerinin ne kadar uzaktan etkili olduğunu yani radar kaç km’den algılar ve EDS kaç metreden görür merak etmektedirler.

Radar kaç metreden görür, algılıyor?

Radar aracı kaç metreden yakalar ve radar kaç metreden çeker oldukça merak edilen soruların başında yer almaktadır. Trafikte hız kuralını ihlal eden sürücüleri tespit etmek maksadıyla çeşitli noktalara yerleştirilen radarlar 1 ile 1.5 kilometre uzaklıktaki ihlalleri rahatlıkla tespit edebilmektedir. Hatta yolun durumuna göre yani şayet düz bir yolsa maksimum 2 kilometreye kadar radar hız ölçümü gerçekleştirebilmektedir. Birçok vatandaşımız sadece radarın yanına geldiğinde ve yavaşladıklarında ceza yazılmayacağını düşünmektedir. Ancak söylediğimiz gibi radar kaç metreden okur ve radar kaç metreden yakalar oldukça yüksektir. Bu sebeple trafik kurallarına uyarak hız sınırlarını aşmamak oldukça önemlidir.

Radar arkadan görür mü, aracı arkadan çeker mi?

Radar cezası demişken en çok merak edilen konulardan gezici radar arkadan çeker mi sorusudur. Radarlar gene olarak çevrildikleri yönde ölçüm yapmaktadırlar. Bu sebepten dolayı otoyol gibi yerlerde aracın ön yüzü size bakacak şekilde park ederler. Ancak günümüzde bu yöntemle radar araçlarının kolay bir şekilde fark edilmelerinden dolayı aracın ön tarafını sizin gidiş istikametinize doğru çevirmekte ve sayede arkanızdan ölçüm yapmaktadırlar.

EDS kameraları kaç metreden çeker, görür?

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından alınan bilgilere göre ülkemizde en çok Elektronik Denetleme Sistemi ya da bilinen kısa adı ile EDS sistemleri ile trafik cezası yazılmaktadır. EDS ile hız ihlalleri, emniyet şeridi, kırmızı ışık ihlali, yanlış park gibi birçok kural ihlali EDS sayesinde oldukça basit bir biçimde tespit edilebilmektedir. EDS tüm bu kural ihlallerini net olarak 250 metreye kadar tespit edebilmektedir.

Mobese kaç metreden çekiyor?

Tüm bunların yanında trafik cezaları MOBESE ile de yazılmaktadır. Mobeselerden trafik ihlali yapan sürücüler tespit edilmekte ve trafik cezası plakaya yazılarak ikamet ettikleri adreslere gönderilmektedir. Mobeseler 1000 metreye kadar olan ihlalleri tespit edebilmektedir.

Tüm bu görüntüleme sistemlerinin trafik cezası yazmak için belirli bir mesafeye ihtiyacı olsa da bu mesafelere odaklanmadan trafik kurallarına uymaya gayret göstermeliyiz. Ülkemizde can ve mal kaybı ile sonuçlanan trafik kazalarının birçoğu trafik kurallarına uymadığımız için meydana gelmektedir. Bu yazımızda sabit ve gezici radar kaç metreden çeker algılar gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap