Faydalı Bilgiler

Kilometresi düşürülmüş aracı anlamanın yolları

Kilometresi ile oynanmış araç nasıl anlaşılır?
Tarafından yazıldı Rooting

Aracın kilometresi ile oynandığı nasıl anlaşılır?

Özellikle ikinci el araç satın almaya karar verdiğimizde araçta birçok özellik aramaktayız. Aracın kilometresinin düşük olması, aracın herhangi bir kazaya karışmamış olması, değişen parçası olmaması, bakımların zamanında ve yetkili servislerce yaptırılmış olması ve hatta araçta sigara kullanılmamış olması gibi envai çeşit detaya bakmaktayız. Aradığımız bu kriterlerden bir tanesi olan araç kilometresi de belirli bir kilometre sınırını aşmış araçların ileride daha çabuk ve daha sık sorun yaratabileceği, arıza çıkarabileceği algısıdır. Tabi bu durumda kötü niyetli satıcılara gün doğmakta ve sık sık özellikle 100.000 kilometre üstü araçların kilometreleri düşürülmekte ve bu şekilde satışa sunulmaktadır. Yapılan araştırmaya göre ikinci el piyasasında 100 bin kilometre üstü araçların yüzde 40’a yakınının kilometrelerinin düşürüldüğü tespit edilmiştir. Bu ne kadar büyük bir oran değil mi? Şayet sizler de ikinci el bir araç satın almayı düşünüyorsanız ilk gerçekleştirmeniz gereken işlemlerden bir tanesi satın alacağınız aracın kilometre değerleri ile oynanıp oynanmadığını tespit etmektir. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz?

Kilometresi düşürülmüş araç nasıl anlaşılır?

Aracın kilometresi ile oynanıp oynanmadığını anlamanın çeşitli yolları bulunmaktadır. Bu metotları uygulayarak sizler de araç kilometresinde bir değişim yapılıp yapılmadığının tespitini gerçekleştirebilirsiniz.

Koltuk, kapı ve yer döşemeleri : Kilometresi yüksek araçlarda özellikle sürücü tarafındaki kapı içi döşemeler ve yer döşemelerinin aşınma miktarı fazladır. Bu aşınma durumları bazen yamalar ile tamir edilirken bazen de parçalar değiştirilir. Bu durumlar mevcutsa araç kilometresi yüksektir diyebiliriz.

Direksiyon simidi ve vites topuzu : Şayet direksiyon simidine herhangi bir şekilde deri gibi bir kaplama yapılmışsa direksiyon simidi öncesinde aşınmış olduğunu göstermektedir. Kaplama olmasa dahi parlatılma işlemi uygulanmış ve üzerindeki tırtıklar yok olmuş olabilir. Bununla beraber vites topuzu derisi için de aynı şeyi söyleyebiliriz. Bu tarzda detaylar bize araç kilometresinin yüksek olduğunu göstermektedir.

Jantların durumu : Araçta kontrolü gerçekleştirmemiz gereken şeylerden bir tanesi de jantlardır. Araç kilometresi yüksek araçlarda jantların özellikle lastik ile birleştiği noktalarda sürtünme izleri oldukça yüksektir. Şayet bu izler yoksa ve jantlar yeni duruyorsa jant değişimi yapılmış olabilir.

Paslanma belirtileri : Kilometresi yüksek çok kullanılmış araçlarda özellikle egzoz kısımlarında ciddi paslanma izleri bulunur. Ancak egzoz sistemi değiştirilmiş ve bu izler yok edilmiş olabilir. Şayet paslanma ufuk tefek noktalarda ve lokal olarak kalmışsa normal olabilir. Ancak bu paslanma birçok yeri sarmışsa aracın kilometresinin yüksek olduğundan şüphe etmek gerekir.

Aracın kaporta ve boya durumu : Araçlarda zamanla yüzeysel çizikler, matlaşmalar ve güneş yanıkları belirginleşmeye başlamaktadır. Bu tarzda detaylar aracın kötü şartlarda muhafaza edildiğini ve yüksek kilometreye sahip olduğunu gösterir.

Plastik parçalarda renk atmaları : Aracın içinde veya dışında bulunan plastik parçalar zamanla renk atmakta ve siyah rengine dönmektedir. Bunun yanında pütürlü yapıya sahip olan parçalarda ise düzleşmeler görülür. Tüm bu detaylar da bizlere aracın kilometresinin düşürülmüş olunabileceğini göstermektedir.

Bunların yanında aracın kilometreleri araç muayene işlemleri sırasında ve yetkili servislerdeki bakım işlemleri sırasında kayıt altına alınır. Akabinde bu kayıtlar TRAMER sistemi ile paylaşılır. Sizler de bu sistem üzerinden bireysel olarak sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz. Araç Orijinal Kilometre Sorgulama sayfamızda anlattığımız üzere “https://hgs.epttavm.com/arac-km-sorgula” adresinden veya HGS uygulaması üzerinden araç kilometre öğrenme bölümüne giriş yaparak şase numarası ile sorgulama yapabilirsiniz. Bu sorgulamanın ücreti 9 TL’dir ve sorgulamayı şase numarası ile yapmanız önerilir. Çünkü araçta plaka değiştirme işlemleri yapılmış olabilir.

Yapabileceğim tüm bu kontroller bireysel olarak gerçekleştirebileceğiniz önemli detaylardır. Ancak bunların yanında ikinci el bir araç satın alıyorsanız muhakkak oto ekspertize ve hatta bunun yanında sanayide ustalara göstermeniz önemli olacaktır. Buralarda araç kilometresinin düşürülüp düşürülmediği çok daha kolay bir şekilde anlaşılabilir. Ayrıca sizin fark etmediğiniz şeyleri de ekspertizler ve ustalar rahatlıkla görebilir. Günümüzde araç fiyatlarının bir hayli yüksek olduğu düşünüldüğünde büyük zararlara uğramamak için ekspertiz ve ustaya gösterme gibi işlemler için harcayacağınız ücretlere üzülmemeniz gerekmektedir.

Kilometresi düşürülmüş araç satın aldım ne yapmalıyım?

Şayet araç kilometresi ile oynandığını aracı satın almanızın ardından fark ettiyseniz merak etmeyin. Araç kilometresini değiştirmek yasalarımızca suç kabul edilmektedir. Bunu gerçekleştiren araç sahipleri de nitelikli dolandırıcılık suçu işlemiş olurlar. Şayet aracın kilometresinin düşürüldüğünü ispat ederseniz mahkemeye müracaat etmeli ve tüm masraflarınızı ve paranızın iade edilmesini istemelisiniz. Mahkemeler bu durumunda çok büyük olasılıkla haksız zarara uğrayan ve aracın kilometresinin düşürüldüğünü fark etmeyen sizlerin yanında olacaktır.

Bu yazımızda Km düşürme nereden anlaşılır, anlaşılır mı, araç kilometresi orijinal mi, aracın kilometresi düşürülmüş mü gibi konularda detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap