Faydalı Bilgiler

Araç muayene randevusu alma işlemleri

Tarafından yazıldı Rooting

Araç muayenesi, araçların trafikte seyir edebilmeleri için güvenli olup olmadığının tespitinin gerçekleştirildiği bir işlemler dizisidir. Ülkemizde araç muayenesi yapmaya yetkili olan tek kurum TÜVTÜRK’tür. Sizler de araç cinsine göre araç muayeneniz geldiğinde randevu alarak TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında muayene işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Araç muayene istasyonlarında randevusuz işlem yapılmamaktadır. Bu yüzden gitmeden önce muhakkak randevu almanız gerekiyor. Peki ama nasıl?

Araç muayene randevusu nasıl alınır?

Araç muayene randevusu almanın en basit yolu online randevu alma sistemidir. TÜVTÜRK tarafından geliştirilen sistem ile dakikalar içerisinde istediğiniz muayene istasyonunda randevu oluşturabilirsiniz. Öncelikle “https://reservation.tuvturk.com.tr/web.ui/Index.aspx” resmi web adresine giriş yapmalısınız. Aşağıdaki gibi bir sayfa açılacaktır. Burada sizden istenen plaka numarası, ruhsat seri numarası ve şehir seçimini tamamlayarak “Devam” etmelisiniz. Birçok sürücü ruhsat seri numarasının ne olduğunu ve nereden öğrenebileceklerini bilmemektedir. Ruhsat Seri Numarası Öğrenme sayfamızdan kolay bir şekilde ruhsat seri numaranızı bulabilirsiniz.

Tüvtürk araç muayene randevusu alma

Devam kısmına tıkladıktan sonra sistem araç tipini tanıyacaktır. Örneğin otomobil ise otomobil logosu ya da ticari bir araç ise bu aracın logosu burada gözükecektir. Bu logoyu tıklayarak yine devam etmemiz gerekiyor.

Açılan sayfada “Genel Muayene & Muayene Tekrarı” ve “Tespit Muayenesi” şeklinde iki seçenek karşımıza gelecektir. Bu sayfada araç muayenesi için “Genel Muayene & Muayene Tekrarı” bölümüne tıklayarak devam etmeliyiz. Burada bahsedilen tespit muayenesi araçlar üzerinde herhangi bir değişim varsa yani taksimetre taktırmak, araç üzerindeki logonun söktürülmesi gibi işlemler için kullanılan bir bölümdür. Muayene için bu bölümle işimiz bulunmamaktadır.

Araç muayene randevusu almak

“Genel Muayene & Muayene Tekrarı” kısmına tıkladıktan sonra araç borcunuz yoksa açılan sayfada “Plakaya ait borç yoktur” ibaresi çıkacaktır. Şayet araç üzerinde trafik cezası, MTV, zorunlu trafik sigortası gibi borçlar bulunuyorsa araç randevusu alamazsınız. Öncelikle bu borçlarınızı ödemeniz gerekmektedir. “Plakaya ait borç yoktur” ibaresini görüyorsak “Devam” kısmına tıklayabiliriz.

Bu işlemleri yaptıktan sonra muayene tarihi almak için oluşturulan sayfaya gireceksiniz. Burada hangi tarihte muayeneye girmek istediğinizi seçmelisiniz. Devam dediğinizde ise son muayene geçerlilik tarihi bilgisini sizden isteyecektir. Son muayene geçerlik tarihini bilmiyorsanız Son Muayene Geçerlilik Tarihi Öğrenme sayfamızdan aracınızın muayenesi ne zaman son bulacak öğrenebilirsiniz.

Bedava araç muayene randevusu alma

Bu aşamaları geçtikten sonra hangi istasyonda muayene yaptırmak istediğinizin sorulduğu kısım gelmektedir. Burada seçmiş olduğumuz ilde bulunan muayene istasyonlarını görebilirsiniz. İstasyon seçimi yaptıktan sonra saat seçim ekranı gelmektedir. Sistem uygun olan saatleri size gösterecektir. Burada saat seçimini de yaptıktan sonra “Ad, soyad, cep telefonu ve e-posta” bilgilerinin sorulduğu iletişim kısmını doldurmalısınız. “Randevuyu Onayla” diyerek işlemlerimizi tamamlıyoruz. Almış olduğunuz randevunun saati ve yeri gibi bilgileri teyit için ekranda görebilirsiniz.

E-Devlet üzerinden araç muayene randevusu almak

Aynı işlemleri E-Devlet üzerinden de rahatlıkla gerçekleştirebilmektedir. Bunun için “https://www.turkiye.gov.tr/muayene-randevu-kayit” sayfasına girmeli ve E-Devlet şifresi ile giriş yapmalısınız. Akabinde TÜVTÜRK sitesinden randevu alır gibi randevu oluşturabilirsiniz.

Telefon numarası ile araç muayene randevusu alma

Ücretsiz olarak araç muayene randevusu alabileceğiniz bir diğer yer ise çağrı merkezi yani TÜVTÜRK müşteri hizmetleri servisidir. “0 850 222 8888” çağrı merkezi telefon numarası üzerinden aracınız için muayene tarihi alabilirsiniz. Bu işlem faturalı hattınızın tarifesi üzerinden ücretlendirilir. Herhangi bir ek ücret alınmaz. “0 850 222 8888” randevu telefonu Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri yani haftanın 6 günü saat 08:00 ile 20:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Araç muayene randevu günümü unuttum, ne yapmalıyım?

Araç sahiplerinin en sık yaşadığı sorunlardan bir tanesi de araç muayene randevularını ne zamana, hangi tarihe aldıklarıdır. Bu durumda randevu gününüzü ve diğer randevu detaylarınızı kolayca öğrenebilirsiniz. “https://www.turkiye.gov.tr/muayene-randevu-listeleme” sayfasına giriş yaptıktan sonra plaka numarasını yazarsanız randevu bilgileriniz gözükecektir. Yine ayrıca ““0850 222 88 88” çağrı merkezi telefon numarası üzerinden de randevu bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.

TÜVTÜRK araç muayene randevu tarihini değiştirme ve iptal etme

Daha önce almış olduğunuz tarihte muayenenize gidemeyecek durumda olabilirsiniz. Şayet araç muayene tarihini güncellemek veya iptal etmek istiyorsanız tıpkı ilk kez muayene tarihi alır gibi “https://reservation.tuvturk.com.tr/web.ui/Index.aspx” sayfasına girerek sizden istenilen bilgileri girmelisiniz. Daha önce muayene tarihi aldığınız için sistem sizi tanıyacaktır. Bu aşamada soyadınızı güvenlik gerekçisi ile yazarak devam etmelisiniz. Açılan sayfada muayene tarihi bilgileriniz gözükecektir. Bu sayfada “Güncelle” diyerek muayene tarihi günü veya saatinizi değiştirebilirsiniz. Ya da “İptal Et” diyerek muayene tarihini iptal edebilirsiniz. Randevu saatine az bir süre kala iptal işleminin veya güncelleme işleminin yapılmadığını hatırlatmak isteriz. Sisteme en az 1 gün öncesinde girerseniz iptal ve değişim işlemlerinizi yapabilirsiniz. Randevu iptal etme ve randevu güncelleme işlemleri tamamen Ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir ve iptal etme cezası bulunmamaktadır.

Araç muayene randevusuna gitmezsem ne olur?

Araç muayene tarihinizi unuttuysanız veya acil bir iş sebebi ile araç muayene gününde gidemediyseniz sorun yok tekrardan belirttiğimiz şekilde randevunuzu alabilirsiniz. Ancak bu işlemi en fazla 3 kez gerçekleştirebilirsiniz. Şayet 3 kez randevu alıp gitmezseniz 1 sene içerisinde aynı plakaya randevu oluşturamazsınız. Randevuya gitmeme cezası bu kadardır. Ancak araç muayene süreniz dolduysa ve trafik ekiplerince durdurulmanız durumunda tarafınıza araç muayenesi yaptırmama cezası uygulanır. Aşağıdaki bağlantıdan bu ceza miktarını öğrenebilirsiniz.

Araç Muayenesi Yaptırmamanın Cezasını Öğrenmek İçin Tıklayın

Araç muayene randevu istasyonlarının çalışma saatleri

TÜVTÜRK istasyonlarının çalışma saatleri genel olarak farklılık gösterse de saat 08:00 ile 17:00 saatleri arasında faaliyet göstermektedirler. TÜVTÜRK araç muayene istasyonları Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri açıktır. Pazar ise tüm istasyonlar kapalı durumdadır. Aşağıdaki yazımızdan randevu aldıktan sonra randevu işlemlerinizi nasıl gerçekleştirebileceğinizi detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Tüm Detayları İle Adım Adım Araç Muayenesi

Bu yazımızda araç muayene randevuya gitmeme cezası, aldım gitmedim ne olur, araç muayene randevusu değişikliği, nasıl iptal edilir, plaka ile telefon ile nasıl randevu alınır gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Araç muayene randevu işlemleri hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap