Faydalı Bilgiler

Ruhsat seri no sorgulama, bulma

Ruhsat seri no öğrenme
Tarafından yazıldı Rooting

Trafik tescil belgesi seri numarası veya diğer adı ile ruhsat seri no, araç sahiplerinin sigorta işlemlerinde, araç muayene sorgulama işlemlerinde karşınıza çıkan bir rakamdır. Araç sahipleri bu rakamın ne işe yaradığını ve nasıl bulacaklarını merak etmektedirler. Aracınızın verileri Emniyet Genel Müdürlüğü sisteminde kayıtlı durumda tutulmaktadır. Aracın kazaya karışıp karışmadığını, borcu olup olmadığını ve aracın kimin adına kayıtlı olduğu gibi sayısız bilgiye bu sistemden erişilebilmektedir. Ruhsat belgesi seri numarası da kasko ve sigorta şirketleri ile araç muayenesinde yetkili tek kurum olan TÜVTÜRK’ün bu verilere erişmesini sağlayan bir numaradır. Peki ruhsat seri noyu nasıl öğrenebilirim?

Trafik tescil belgesi seri numarası nerede yazar, nasıl öğrenilir?

Trafik tescil belgesi seri numarası, ruhsat verilmiş yani tescili gerçekleşmiş olan araçlarda yer almaktadır. Şayet aracınızın ruhsatı henüz çıkmadıysa ASBİS numarası ile kasko ve sigorta işlemlerinizi halletmelisiniz. ASBİS no hakkında detaylı bilgilere ASBİS Numarası Nedir, Nerede Yazar yazımızdan öğrenebilirsiniz. Trafik tescil belgesi seri numarası 2 harf ve 6 rakamdan oluşmaktadır. Bu numarayı ruhsatınızdan kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Trafik tescil belgesi seri no bulma

Yukarıda yer alan resimde gördüğünüz gibi araç ruhsatını açtığınızda sağ altta 2 harf ve 6 rakamdan oluşan bir dizi göreceksiniz. Ruhsat belgesi seri no işte bu rakamlardır. Bu işlemi çok kolay bir şekilde E-Devlet üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için “https://www.turkiye.gov.tr/emniyet-adima-tescilli-arac-sorgulama” buradan adınıza kayıtlı araçları sorgulama sayfasına girmelisiniz. TC kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra adınıza kayıtlı olan araçlar sayfada gözükecektir. Burada hangi araç için ruhsat seri no öğrenmek istiyorsanız “Detay” kısmına tıklamalısınız. Ruhsat seri no 2 harf ve 6 rakam birleşik şekilde bu sayfada yer alacaktır.

Ruhsat seri no plaka ile eşleşmiyor ne yapmalıyım?

Bazen TÜVTÜRK sisteminde yaşanan aksaklıklar sebebi ile ruhsat seri no kabul etmiyor hatası alınabilmektedir. Bu durumda daha sonra bir kez daha deneyebilirsiniz. Ancak araç ruhsat seri no bulma yazımızda anlattıklarımızı uygulamanıza rağmen halen eşleşmeme sorunu yaşıyorsanız Trafik Tescil Şube Müdürlüklerine müracaat etmelisiniz.

Bu yazımızda trafik tescil belgesi seri no nerede yazıyor, araç ruhsat seri no sorgulama, ruhsat seri noyu nasıl öğrenebilirim, ruhsatın neresinde yazar, araç ruhsat seri no hangisi gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap