Trafik Cezaları

Trafik cezasına nasıl itiraz edilir?

Trafik cezasına itiraz etmek
Tarafından yazıldı Rooting

Trafik kazalarında her sene on binlerce vatandaşımız hayatını kaybediyor. Bu kazaların birçoğu ise trafik kurallarını ihlal eden vatandaşlarımız yüzünden oluyor. Trafik kurallarına daha çok uyulması için ise trafik cezalarına her sene ciddi miktarlarda zam yapılıyor. Sürücüler bazen dikkatsizlik yüzünden bazen de bilerek trafik kurallarını ihlal edebiliyor. Trafik kurallarını ihlal eden bu sürücüler tespiti halinde yüksek miktarlarda trafik cezası ödemek zorunda kalıyorlar. Şayet adınıza veya plakanıza yazılan trafik cezasında hatalı olduğunuzu ve cezanın doğru olduğunu düşünüyorsanız sorun yok. Fakat ülkemizde çok sayıda haksız şekilde yazılan trafik cezası bulunmaktadır. Örneğin plaka benzerliği sebebi hiçbir hatanız yokken tarafınıza bir trafik cezası kesilmiş olabilir. Bu gibi durumlarda bu trafik cezasına itiraz etme hakkınız bulunuyor.

Trafik cezası itiraz süresi nedir?

Öncelikle trafik cezaları tarafınıza tebliğ edildikten sonra 15 günlük süre zarfında itiraz etmelisiniz. Bu sürenin geçmesi durumunda cezayı kabul etmiş sayılırsınız ve ceza miktarını ödemek durumunda kalırsınız. Şahsınıza yazılan trafik cezaları trafik cezasının yazıldığı anda tebliğ edilmiş sayılır fakat plakaya yazılan cezalar için PTT aracılığı ile tarafınıza ceza tutanağının yani tebliğ kağıdının gönderilmesi gerekmektedir. Şayet siz evde yoksanız da muhtarlığa bırakılır veya ilana çıkılır. İki türlü de trafik cezası ceza tutanağı size gelmese bile tebliğ edilmiş sayılır.

Trafik cezasına nasıl, nereden itiraz edilir?

Trafik cezalarına Sulh Ceza Hakimliği vasıtası ile itiraz edebiliyoruz. Trafik cezası itiraz işlemleri için aşağıda vermiş olduğumuz belgelerle beraber doğrudan Sulh Ceza Hakimliğine müracaat etmelisiniz. Sulh Ceza Hakimliğine yapacak olduğunuz trafik cezası itirazından sonra mahkeme yapılmamaktadır. Başvuru dilekçesinde yazmış olduklarınıza ve kanıtlarınıza istinaden karar verilecek ve karar sonucu tarafınıza iletilecektir. Harici olarak itiraz işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz başka bir mail adresi veya telefon numarası bulunmamaktadır.

Trafik cezası itiraz için gerekli belgeler nelerdir?

  • Dava itiraz dilekçesi örneği (Yazımızın sonundan DOCX formatında indirebilirsiniz.)
  • Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağının Fotokopisi
  • Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Tebligatının Fotokopisi
  • Ruhsat Fotokopisi
  • Kimlik ve Ehliyet Fotokopisi

Trafik cezası itiraz sonucu ne zaman belli olur, açıklanır?

Sulh Ceza Mahkemesi, trafik cezaları için genel olarak mahkeme açılmasına gerek duymamaktadır. Bu sebepten diğer başvurulara nazaran çok daha hızlı sonuçlanmaktadır. Yapacağınız başvurular 2 ile 3 ay içerisinde karara çıkmakta ve bu karar tarafınıza bildirilmektedir.

Trafik cezası itiraz ettim sonucu nasıl öğrenilir?

Trafik cezalarına yapılan itirazlarda çokça kez mahkeme davacı lehine yani itiraz edenin tarafında davayı sonlandırmış ve trafik cezasını iptal etmiştir. Sizler de cezanın kesinlikle haksız olduğunu düşünüyorsanız itiraz işlemlerini başlatmalısınız. İtiraz işlemleri başladıktan sonra ise sonuçlanması beklenecektir. Sonuçları https://www.turkiye.gov.tr/davalarim sayfasından takip edebilirsiniz. Yine UYAP sisteminden de tarafınıza bilgilendirme mesajı iletilecektir.

Trafik cezasına itirazı mahkeme masrafları ne kadardır?

Sulh ceza mahkemesine yapacağınız başvurularda dava dosyası ücreti ödersiniz. Bu rakam da oldukça düşüktür. Bunun akabinde itirazda haksız bulunursanız trafik cezasını faizi ile ve diğer masrafları da ödemek durumunda kalırsınız.

Trafik cezasına itiraz reddedilirse ne olur?

İtirazınız olumsuz bulunduğunda trafik cezasını ve bununla beraber geriye kalan masrafları ödemek durumunda kalırsınız. Ancak masraflar dava masrafı kadar yüksek değildir. 200 – 300 TL civarında bir masraf çıkartılacaktır.

Bu yazımızda trafik cezası itirazı hangi mahkemeye yapılır, trafik cezası itirazı nasıl olunur, nereye yapılıyor, yetkili görev mahkeme neresidir, trafik cezası itiraz bedeli, trafik cezasına itiraz etmek hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi Örneğini İndirmek İçin TIKLAYIN

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap