Faydalı Bilgiler

Araç nasıl vurdurulur?

Aracı vurdurarak çalıştırma nasıl olur?
Tarafından yazıldı Rooting

Otomobillerde elektrik aksanının hayati parçalarından bir tanesi aküdür. Akü biterse veya herhangi bir şekilde arıza yaparsa araç çalışmayacak, çalışır durumda ise de duracaktır. Günümüzde aküler kendi kendilerini şarj edebilir şekilde üretilmektedirler. Ancak buna rağmen hava koşulları, uygun olmayan kullanım ve ürettiğinden fazla harcaması gibi çeşitli durumlarda akü bitebilir. Akü bittiğinde neler yapmamız gerektiğini “Akü Bitince Ne Yapmalıyız” sayfasında detaylı olarak ele almıştık. Yapılacak olanlardan bir tanesi de kuşkusuz aracı vurdurarak çalıştırmaktır. Aracı vurdurarak yani iterek çalıştırabilirsiniz. Peki ama nasıl?

Araç vurdurarak nasıl çalıştırılır?

Araç vurdurma işlemi düz vites, LPG’li ve otomatik vitesli olma durumuna göre farklılık göstermektedir.

Düz vitesli araçlar nasıl vurdurulur?

Özellikle eğim olan yollarda aracı vurdurarak çalıştırmak çok daha kolay olacaktır. Aksi durumda aracı birinin veya birilerinin itmesi gerekecektir. Çünkü araç vurdurma işlemi için aracın belirli bir hıza ulaşması şarttır. Aracı vurdurmak için öncelikle kontak anahtarını açmalısınız. El frenini indirdikten ve aracı ikinci vitese aldıktan sonra ayağınızı debreyaja basılı tutmalısınız. Araç belirli bir hıza geldikten sonra ayağınızı hızlıca debreyajdan çekerseniz araç çalışacaktır. Bu oldukça basit bir işlemdir.

LPG’li araçlar nasıl vurdurulur?

LGL’li yani gazlı araçlarda aracı ittirmeye başlamadan önce gazı kapamalı ve sonra açmalısınız karbüratörün alt kısımlarına daha çok gaz gitsin. Harici olarak diğer işlemler düz vitesli arabalarla aynıdır.

Otomatik araçlar vurdurulur mu, nasıl vurdurulur?

Otomatik araçlarda vurdurma işlemi için öncelikle vitesi boşa almalı ve araç anahtarını çevirmelisiniz. Daha sonra el frenini indirerek aracınızın aynı düz vitesli araçlarda olduğu gibi ilerlemesini sağlamalısınız. Araç hızlanmaya başlayınca N yani boşta olan vitesi, D vitesine alırsanız aracınız çalışacaktır. Yarı otomatik veya tam otomatik araçlarda bu yöntemi kullanabilirsiniz. Otomatik aracı vurdurarak çalıştırma bu kadar kolay bir işlemdir.

Geri viteste aracı vurdurarak çalıştırma nasıl yapılır?

Aracı geri viteste vurdurmak için aynı düz vitesli araçlarda ikinci vitese aldığımız gibi öncelikle aracı geri vitese almalı ve akabinde kontağı açmalısınız. Aracınız hızlandıktan sonra debreyajdan ayağınızı hızlıca çekerseniz aracınız çalışacaktır.

Aracı vurdurarak çalıştırmak zararlı mıdır, zararları nelerdir?

Aracı vurdurarak çalıştırmak yeni nesil araçlar için oldukça zararlıdır. Özellikle dizel araçlarda dizel pompaları ciddi hasar alabilir. Bunun yanında krank mili de hasar görebilir. Bazı araçlarda konvertör arızaları ile motor kitlenmesi gibi arızalar da yaşanabilmektedir. Bu yüzden şayet akünüz bittiyse öncelikle işin uzmanı değilseniz kesinlikle bir çekici çağırarak aracınızı size yakın bir oto servisine çektirmelisiniz. Fakat biliyorsanız “Araçtan Araca Akü Takviyesi” sayfamızda anlattığımız üzere başka bir araç sayesinde akünüzü doldurabilirsiniz.

Bu yazımızda otomatik vitesli araçlarda vurdurma işlemi nasıl yapılır, aracı vurdurarak çalıştırmanın zararları ile araç vurdurma nasıl olur, teknikleri nelerdir hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap