Faydalı Bilgiler

Araç ruhsatımı kaybettim ne yapmalıyım?

Araç ruhsatım kayboldu ne yapmalıyım?
Tarafından yazıldı Rooting

Araç ruhsatı, araçta bulunan en önemli belgedir. Araç ruhsatı veya diğer adı ile araç tescil belgesi bir bakıma aracın kimliğidir. Trafik çevirmelerinde ilk olarak araç ruhsatı ve ehliyet kontrol edilmektedir. Bunun en önemli sebebi araç ruhsatında aracın teknik bilgilerinin yanı sıra, araç sahibinin de bilgilerini içermesidir. Ruhsatta; aracın tipi, rengi, modeli, motoru, koltuk sayısı ile araç sahibinin ismi, soy ismi, TC kimlik numarası ve adresi gibi oldukça önemli bilgiler yer almaktadır. Araç ruhsatınız çalındıysa ve kaybolduysa muhakkak gerçekleştirmeniz gereken bir dizi işlem bulunmaktadır. Peki nedir bunlar?

Araç ruhsatı kayboldu ne yapmalıyım?

Araç ruhsatı kaybolduğunda yapılacak işlemler sırasında ilk başta size en yakın Emniyet Müdürlüğüne müracaat etmek gelmektedir. Size en yakın emniyet müdürlüğüne müracaat ederek ruhsatınız için kayıp durumunu bildirmeniz ve kayıp ruhsat dilekçesi doldurmanız gerekmektedir. Bu şekilde ruhsatın kötü amaçlarla kullanılmasını önleyecek ve ruhsatın artık sizin sorumluluğunuzda olmadığını bildirmiş olacaksınız. Bu bildirim mümkün olan en kısa sürede yapılmalıdır. Daha sonra ise ruhsatınızı yeniden çıkarmanız gerekecektir.

Kayıp araç ruhsatı için ne yapılır, nasıl çıkarılır?

Ruhsatınız kaybolduktan ve bunun kayıp ruhsat bildirimi EGM’ye yaptıktan sonra araç ruhsatınızı yeniden çıkarmak için noterlere müracaat etmelisiniz. Günümüzde kayıp araç ruhsatını yeniden çıkarma işlemleri noterlerce gerçekleştirilmektedir. Noterler için kurulmuş olan Araç Tescil Sistemi (ARTES) ile bu işlemler rahatlıkla gerçekleştirilebilmektedir. Notere aşağıda vermiş olduğumuz başvuru evrakları ile müracaat ettikten sonra gerekli kontroller yapılmakta ve ruhsatınız kısa süre içerisinde çıkarılmaktadır.

Noterlere müracaat etmeden önce araç üzerine herhangi bir trafik cezası borcu olmadığından ve araç muayenenizin süresinin geçip geçmediğinden emin olmalısınız. Aksi durumda noterlerde öncelikle bu işlemleri gerçekleştirmeniz talep edilecektir.

  • Trafik ceza borcunuz var mı öğrenmek için TIKLAYIN
  • Araç muayene tarihinizin gelip gelmediğini öğrenmek için TIKLAYIN

Kayıp araç ruhsatını yeniden çıkarmak için istenilen belgeler nelerdir?

Notere müracaat etmeden önce tamamlamanız gereken bazı belgeler bulunmaktadır. Aşağıda vermiş olduğumuz bu belgeler ile başvurunuzu yaparsanız sorunsuz bir şekilde dakikalar içerisinde yeni ruhsatınızı çıkartabilirsiniz.

  • Emniyet birimlerine yaptığınız kayıp ruhsat başvuru tutanağı (EGM’ye müracaat ettiğinizde tarafınıza verilmektedir. )
  • Motor ve genel muayene tespiti
  • Zorunlu trafik sigortası belgesi
  • Nüfus cüzdanı veya pasaport
  • Ruhsat işlemlerinde yetkisi olan bir kişiye ait vekaletname

Kayıp ruhsatınızı yeniden çıkartmak için zorunlu trafik sigortası yapılmış olmalıdır. Şayet trafik sigortanız yoksa Zorunlu Trafik Sigortası Nasıl Yapılır sayfamızdan bu konu hakkında detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

Kayıp araç ruhsatı çıkarma ücreti ne kadardır? 2022

Notere müracaat ettiğinizde kayıp veya çalınmış ruhsatınızı yeniden çıkarmak için sizden harç ücreti talep edilecektir. Kayıp ruhsatı yeniden çıkarma ücreti Bilin, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Türkiye Noterler Birliğinin düşünceleri alınarak; 5 bakanlık tarafından ortak olarak belirlemektedir. 2021 yılı için;

  • Noter evrak bedeli : 250 TL
  • Noter ücreti : 54 TL
  • Belge baskı ücreti : 22 TL

Olmak üzere toplamda 326 TL ücret talep edilecektir. Bu rakam her sene yeniden değerlendirilmekte ve zamlanmaktadır.

Kayıp araç ruhsatı araç muayenesi durumları

Şayet araç ruhsatınız kaybolduysa ve aracınızın muayenesi halen geçerliyse yukarıda anlattığımız şekilde işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebiliyorsunuz. Ancak araç muayene süreniz dolmuşsa aracınızı tekrar muayene ettirmeniz gerekmektedir. Araç muayenesinde sizden araç ruhsatı istenmektedir. Araç ruhsatınız kaybolduğu için bunun yerine varsa araç ruhsat fotokopisini verebilirsiniz. Ancak araç ruhsat fotokopisi de bulunmuyorsa tescil kuruluşlarından POLNET talep etmeniz gerekir. Bunu Emniyet Genel Müdürlüğünden alabilirsiniz.

Şayet araç ruhsatı kaybettim ne yapmalıyım diyorsanız muhakkak araç ruhsatını yeniden çıkarmak için başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Aksi durumda ruhsatsız olarak aracınızı kullanırsanız tarafınıza ruhsatsız araç kullanma cezası da kesilecektir.

Bu yazımızda araç ruhsatı kayıp başvurusu, kayıp araç ruhsatı kaç günde çıkar, kayıp araç ruhsatı nereden alınır, kayıp ruhsat nasıl yenilenir, kaç paraya çıkar gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Sadece otomobil değil; traktör, tekne, motosiklet, tır, kamyon gibi tüm motorların trafik tescil belgesi yani kayıp ruhsatlarını çıkarmak için aynı işlemleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap