Trafik Cezaları

Ruhsatsız araç kullanma cezası nedir?

Ruhsatı yanında bulundurmama cezası nedir?
Tarafından yazıldı Rooting

Araç ruhsatı veya diğer bir adı ile araç tescil belgesi, bir aracın kimliğidir. Araç ruhsatında, aracın ne zaman trafiğe çıktığı, üretim yılı, markası, modeli, koltuk sayısı, rengi, aracın tipi, araç sahibinin bilgileri gibi oldukça önemli veriler yer almaktadır. Araçtaki en önemli belge kuşkusuz ruhsattır. Trafik ekiplerince durdurulmanız durumunda sizden ilk olarak ehliyet ve ruhsat talep edilmektedir. Aracınızla seyir halindeyken ruhsat muhakkak aracınızda bulunmak zorundadır. Aksi durumunda ruhsatı yanında bulundurmama cezası kesilecektir. Trafik cezalarının her sene ciddi miktarlarda zamlandığı düşünüldüğünde ruhsatsız araç kullanmanın cezası da günümüz itibariyle bir hayli yüksektir.

Ruhsatsız araç kullanmanın cezası ne kadar? 2022

Kanunlara göre motorlu taşıtlarda sürüş esnasında araç ruhsatı araç içerisinde bulunmalıdır. Çoğu zaman araç sahipleri araç ruhsatlarının çalınmasını engellemek maksadıyla araçlarını park haline aldıklarında ruhsatlarını da yanlarına almaktadır. Bu durum araç ruhsatının bir şekilde unutulmasına sebep olmaktadır. Sürücüler istemeden de olsa araçlarını ruhsatsız kullanmak durumunda kalmaktadır. Ancak araç ruhsatı taşımamanın cezası oldukça yüksektir. Bu yüzden ruhsatınızı yanında bulundurmalısınız. Peki ruhsatı unutmanın cezası güncel olarak ne kadardır?

YILCEZASIERKEN ÖDEME İNDİRİMİCEZA PUANI
2022166 TL124,5 TL10
2021122 TL91,5 TL10
2020112 TL84 TL10

23/2-a trafik cezası maddesi nedir : Ruhsat yanında olmaması cezası Karayolları Trafik Kanunu’nun 23/2-a maddesinden yazılmaktadır. Bu madde “Araç tescil belgesini araçta bulundurmamak” şeklindedir. 23/2-a ceza maddesi sürücülere uygulanmaktadır. Yani ehliyetinize, sürücü belgenize bu ceza yazılır.

Ruhsat yanınızda olmazsa araç bağlanır mı?

Trafik Kanunu’na göre araç ruhsatı yanınızda bulunmazsa sadece sürücü belgenize yukarıdaki trafik cezası yazılır. Ancak bu süreçte aracınız plaka ve şasi numarasından sorgulanacak ve araçta başka bir eksik olup olmadığının tespiti yapılacaktır. Araç sorgulamasında muayenesiz araç kullanmak veya zorunlu trafik sigortası yaptırmamak gibi ihlaller varsa o vakit aracınız bağlanabilir.

Bu yazımızda ruhsat yanınızda yoksa cezası ne kadardır gibi konularda detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap