Faydalı Bilgiler

ASBİS no nerede yazar, nasıl bulunur?

Tarafından yazıldı Rooting

ASBİS nedir, ne demektir?

ASBİS veya bilinen diğer adı ile Araç ve Sürücü Bilgi Sistemi, Emniyet Müdürlüğü’nün kayıtlı olmayan araçların prosedürlerini gerçekleştirmek üzere kullanılan bir çeşit sistemdir. ASBİS ile araçların tescil ve sürücü belgesi işlemlerini rahatlıkla İnternet üzerinden gerçekleştirebiliyoruz. Sıfır araçların onay süreçlerinde, ikinci el araçların satış ve devir sonrası işlemlerinde, sürücü belgesi verme işlemlerin ASBİS sistemi kullanılıyor.

ASBİS numarası ile ruhsat belge seri numarası arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle ASBİS no ile ruhsat belge seri numarası birbirlerine çok karıştırılmaktadır. Ancak bu ikisi farklıdır. Öncelikle şayet aracın tescili bulunuyorsa vatandaşlardan ruhsat belgesi seri no istenmektedir. Ancak tescili yoksa o zaman ASBİS numarası talep edilmektedir.

ASBİS no nereden, nasıl öğrenilir?

Araçların tescilinin bulunmadığı zamanlarda istenilen ASBİS numarası araç tesciline ilişkin geçici belge üzerinde yazmaktadır. Aracın tescil işlemleri bitene kadar bu numara kullanılmaktadır. ASBİS numarası aşağıda gördüğünüz üzere 19 rakamdan oluşmaktadır. Ruhsat resmi olarak çıktıktan sonra yani aracın tescil işlemleri tamamlandıktan sonra ASBİS numarası işe yaramayacaktır.

Asbis numarası nerede yazar?

 

Resimde gördüğünüz üzere geçici olarak sizlere verilen araç tesciline ilişkin geçici belge üzerinde ASBİS referans no yazmaktadır. ASBİS no özellikle sigorta şirketleri tarafından sigorta işlemleri için talep edilmektedir. Bu yazımızda ASBİS no kaç haneli, araç ASBİS no öğrenme sorgulama hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap