Trafik Cezaları

Plakasız araç kullanma cezası

Plakasız araç kullanma cezası
Tarafından yazıldı Rooting

Araç plakası; otomobil, otobüs, kamyonet, kamyon, taksi ve motosiklet gibi motorlu taşıtlara verilen numara ve harflerden oluşan bir nevi aracın kimlik numarasıdır. Araç ve araç sahibi hakkında tüm bilgilere araç plakaları sayesinde kolaylıkla ulaşabilmekteyiz. Motosikletlerde sadece arkada 1, diğer dört tekerlekli araçlarda ise ön ve arkada olmak üzere iki plaka takılıdır. Motorlu araçlarda plakanın araçta bulunması zorunludur. Araç plakası düşmüş, kaybol, çalınmış veya başına başka durumlar gelmiş olabilir. Bu durumda neler yapmanız gerektiğini Kaybolan Plakayı Çıkarma İşlemleri sayfamızda detaylı olarak ele aldık. Burada bahsetmiş olduğunuz işlemleri gerçekleştirmemişseniz ve bunun akabinde plakasız dolaşmaya devam ediyorsanız hakkınızda plakasız araç kullanma cezası kesilmektedir.

Plakasız araç kullanmanın cezası ne kadardır? 2022

Trafikte araçların kimliği görevi gören plakalar her motorlu araçta bulunması zorunludur. Bu en önemli trafik kuralları arasında yer almaktadır. Ancak buna rağmen plakası kaybolmuş, düşmüş kişiler araçlarını plakasız olarak kullanmaya devam etmektedirler. Geçici durumlar hariç plakasız şekilde aracı kullanmak kesinlikle yasaktır. “Bir şey olmaz bir ara taktırırım.” Mantığından kesinlikle kaçınılmalıdır. Çünkü plakasız araçla trafiğe çıkmak demek yüksek bir trafik cezası ödemeyi göze alıyorum demektir.

YILCEZASIERKEN ÖDEMECEZA PUANI
20223091 TL2318.25 TL20
20212270 TL1702,5 TL20
20202081 TL1560,75 TL20

Plakasız araç kullanma cezası konusunda tek plakanızın veya iki plakanızın birden eksik olması bir şey ifade etmemektedir. İster plakanızın bir tanesi isterse de iki tanesi olmasın yukarıda vermiş olduğumuz trafik cezası tarafınıza yazılacaktır.

23/4 trafik cezası maddesi nedir? : Plakasız araç kullanma cezası Trafik Kanununun 23/4 ceza maddesi uyarınca yazılmaktadır. Bu ceza maddesi “Tescilli aracı plakasız kullanmak” şeklindedir. İlgili trafik cezası araç sahibine değil sürücüye yazılmaktadır.

Plakasız araç kullanma süresi ne kadardır?

Plakasız araç kullanmak bazı durumlarda söz konusu olabilmektedir. Örnek olarak bayiden sıfır bir araç satın aldığınızda araç plakası basım işlemleri tamamlanmamışsa tarafınıza geçici bir G plaka verilir. Bu geçici plaka ile bir süreliğine dolaşmanız mümkündür. Ancak bu plakanın 3 gün kullanım iznine sahip olduğunu unutmamalısınız.

Bu yazımızda plakasız araç sürme cezası, ön plaka takmama cezası, arka plaka takmama cezası ve ceza puanı hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap