Faydalı Bilgiler

Ehliyetsiz birisi araba alabilir mi?

Ehliyetsiz birisi araç satın alabilir mi?
Tarafından yazıldı Rooting

Ehliyet olmayan kişi araba alabilir mi?

Ülkemizde her sene milyonlarca aracın devri gerçekleştiriliyor. Bu araçların bir çoğunu sıfır araçlar oluştururken, diğerlerini de ikinci el araçlar oluşturuyor. Otomobil, motosiklet, kamyonet, otobüs, tır, traktör gibi kara taşıtları yeni sahipleri ile buluştu. Araç alımı gerçekleştirecek kişilerin ise devir işlemleri hakkında birçok sorusu bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de “ehliyet olmadan araba satın alınır mı?” sorusu. Ehliyet almamış olan veya ehliyet yetersizliği bulunan yani örneğin otobüs alacak kişilerin B ehliyeti ( otomobil ehliyeti ) sahibi olmaları durumunda araçların ruhsatlarını üzerilerine alınıp alınamayacağı merak edilmektedir.

Ehliyet olmadan araba satın alınır mı?

Ehliyet yani sürücü belgesi olmadan araba alınıp satılması konusunda herhangi bir engel bulunmamaktadır. İster sıfır araç isterseniz de ikinci el araç olsun ehliyetsiz aracı satın alabilir ve ruhsat devir işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Çünkü hukukta araç satın almak sizi malik yapacaktır, sürücü değil.

Ancak satın almış olduğunuz aracı ehliyetiniz olmadığı için kullanamazsınız. Şayet kullanmanız durumunda tarafınıza idari para cezası uygulanacaktır. Bu para cezasının miktarı ise aşağıda vermiş olduğumuz sayfada verilmiştir.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezasını Öğrenmek İçin Tıklayın

Bu yazımızda ehliyetsiz ruhsat alınır mı, ehliyetsiz birisine ruhsat yapılır mı konularında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap