Trafik Cezaları

Ehliyetsiz araç ve motor kullanmanın cezası

Ehliyetsiz araç kullanma cezası
Tarafından yazıldı Rooting

Sürücü belgesi veya diğer adı ile ehliyet, karayollarında seyreden motorlu ve motorsuz araçların kişiler tarafından kullanılabileceğini gösteren resmi bir belgedir. Kimlik yerine de geçmektedir. Sürücüler araç kullanırken ehliyetlerini yanında bulundurma zorunluluğu bulunmaktadır. Bunun yanında ehliyeti olmayan kişilere ve ehliyetsiz araç kullanan kişilere idari para cezası işlemi uygulanmaktadır. Peki ehliyetsiz araba kullanmanın cezası ve ehliyetsiz motor kullanmanın cezası nedir?

Ehliyetsiz araç ve motor kullanmanın cezası nedir?

Trafik cezaları her sene daha çok caydırıcı olması açısından yüksek miktarlarda arttırılmaktadır. 2023 yılında en çok artan trafik cezaları arasında ehliyetsiz araç sürmenin cezası gelmektedir. Ehliyetsiz dolaşmanın cezası ve hiç ehliyeti olmadan ehliyetsiz araba kullanmanın cezası birbirlerinden farklıdır.

Şayet ehliyet almamışsanız ancak buna rağmen araba kullanıyorsanız tarafınıza aşağıdaki tabloda görülen miktarlarda para cezası uygulanmaktadır. Ehliyetiniz olmadığı için de araç çekilir veya ehliyete sahip birisi gelmesi durumunda ona teslim edilir.

YILCEZASIİNDİRİMLİ CEZA MİKTARICEZA PUANI
20238190 TL6142,50 TL
20223674 TL2755,50 TL
20212698 TL2023,50 TL
20202.473 TL1.1854,75 TL

Trafik cezasını trafik cezası tarafınıza tebliğ edildikten sonra 15 gün içerisinde öderseniz yüzde 25 indirimli olarak ödeme şansınız bulunmaktadır. Ehliyetsiz dolaşmanın gezmenin cezası oldukça yüksek olduğunu düşündüğümüzde bu indirim tutarı önemlidir. Bunun yanında ehliyetiniz olmadığı için tarafınıza herhangi bir ceza puanı işlememektedir.

36/3-a ceza maddesi nedir? : Sürücü belgesi olmadan araç kullananlara 36/3-a trafik cezası maddesi gereğince trafik cezası kesilmektedir. 36/3-a hangi ceza diyorsanız Trafik Kanunu’nda “Sürücü belgesiz olarak araç kullanmak,” şeklinde açıkça belirtilmiştir.

Ehliyetsiz araç kullanırken yakalanan kişi aracın sahibi ise yukarıda vermiş olduğumuz para cezası uygulanmaktadır. Ancak ehliyetsiz araç kullanırken yakalanan kişi araç sahibi değilse yukarıdaki cezanın aynısı araç sahibine yani ruhsat sahibine de yazılmaktadır. Bu durumda 2023 yılı itibariyle güncel olarak 8190 TL ehliyetsiz araba kullanan kişiye ceza yazılırken, bu cezanın aynısı yani 8190 TL’de aracın sahibine yazılır. Kızı, oğlu, karısı gibi 1. Dereceden yakın akraba olması bu durumu değiştirmemektedir. Ehliyetsiz araç sürmenin cezası yazılırken araç sahibinin kim olduğuna bakılarak trafik cezası kesilir. Ehliyetsiz birine araç vermenin cezası gördüğünüz üzere tıpkı ehliyetsiz araba kullanma cezası kadardır. Bu yüzden ehliyeti olmayan birisine aracınızı teslim ederken bir kez daha düşünmelisiniz.

Ehliyetine el konulduğu halde araba ve motor kullanmanın cezası ne kadar?

Alkollü araç kullanmak veya diğer sebeplerden dolayı ehliyetinize geçici süreliğine veya tamamen el konulmuş olabilir. Bu durumlarda ehliyetinizi yani sürücü belgenizi geri alana kadar araç ve motor kullanmanız kesinlikle yasaktır. Bu duruma uymamanız durumunda ise yine idari para cezası işlemi uygulanmaktadır. Bu ceza yukarıdaki tabloda vermiş olduğumuz rakamın aynısıdır. Yani 2023 yılı itibariyle 8190 TL para cezası kesilir. Ancak bu konuda ilerleyen zamanlarda bir düzenleme getirileceği düşünülmektedir. Çünkü sık sık ehliyetine 10 sene, 20 sene veya daha uzun süreliğine alıkonulmuş olan sürücülerin yine trafiğe çıkmaya ısrar ettikleri bilinmektedir. Bu kişilere sadece para cezası kesilmesi caydırıcı bir işlem olmadığı için ilerleyen zamanda bu kanunun düzenleneceği düşünülmektedir.

18 yaş altı ehliyetsiz araç ve motor kullanma cezası 2023

Ehliyetsiz araç kullanma cezası kesilirken 18 yaş altında olmanız veya 18 yaş üstünde olmanız arasında bir fark bulunmamaktadır. Bir sürücü belgesi sahibi olmadan trafiğe çıkmanız durumunda yukarıda bahsettiğimiz miktarlar kadar para cezası kesilmektedir.

Yine 18 yaş altı ve üstü fark etmediği gibi ehliyetsiz 2. Kez yakalanma ve ehliyetsiz 3. Kez yakalanma arasında bir fark bulunmamaktadır. İster ilk kez yakalanın ister ikinci kez veya çok daha fazla kez yakalanın her seferinde aynı trafik cezası tutarı tarafınıza kesilecek ve aynı işlemler uygulanacaktır.

Ehliyetsiz araba kullanma cezası nereye ödenir?

Ehliyetsiz araba kullanma cezasını anlaşmalı bankalar üzerinden, Gelir İdaresi Başkanlığı yani bilinen kısa adı ile GİB internet adresi üzerinden ve PTT şubelerinden kolay bir şekilde ödeyebilirsiniz. Bu konuda detaylı anlatımlara ulaşmak ve trafik cezasını dakikalar içerisinde ödemek için “Trafik Cezası Nasıl Nereden Ödenir” yazımıza göz gezdirmelisiniz. Taksitle ödeme seçeneği hakkında da ilgili yazımızda son dakika bilgilerini paylaştık.

Ehliyetsiz araç kullanma hapis cezası var mı?

Ehliyetsiz araç kullanma cezası yazımızda bahsettiğimiz ceza tutarlarından ibarettir. Hapis cezası işlemi uygulanmamaktadır. Bu konuda daha önce hapis cezası uygulanacak şeklinde haberler çıksa da bu uygulamaya geçilmemiştir.

Ehliyetsiz araç kullanma cezası ödenmezse ne olur?

Sürücü belgenize veya araç sahibine yani plakaya yazılan ehliyetsiz araç kullanma cezası ödenmemesi durumunda faiz işlemi uygulanır. Bu faiz ilk ayın sonunda başlar ve her ay yüzde 5 faiz uygulanır. Faiz işlemi ceza tutarı, ceza miktarının 2 katına kadar devam eder ve akabinde sabitlenir. Bu konuda detaylı bilgileri “Trafik Cezası Ödenmezse Ne Olur” yazımızda detaylı olarak anlattık.

Bu yazımızda ehliyetsiz çevirmeye yakalanmak, ehliyetsizlik cezası, ehliyetsiz otomobil, otobüs motor kullanmanın cezası, ehliyetsiz polise yakalanmak, yeni ehliyetsiz polise yakalanmanın cezası ne kadar, ehliyetsiz yakalanınca ne olur gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

1 Yorum

  • Merhaba 2004 senesinde alkolu araç kullanmakta 2. kez ehliyetime el konuldu. bu zaman a kadar sudge kursuna gitmedim. Bu cezamın uzerinden 17 sene gecti, acaba bu ceza zaman asimina girebilir mi ? Sudge ye gitmeden ehliyetimi geri alabilir miyim ?

Yorum Yap