Trafik Cezaları

Emniyet kemeri takmama cezası

Emniyet kemeri takmama cezası
Tarafından yazıldı Rooting

Emniyet kemeri, ulaşım araçlarında yolcuların güvenliklerini sağlamak maksadıyla otomotiv üretici firmaları tarafından bulunmuş olan bir donanımdır. Araçtaki en önemli güvenlik donanımlarından bir tanesidir. Herhangi bir çarpma gibi kaza anında yolcuların güvenliği emniyet kemeri sayesinde en üst seviyeye çıkmaktadır. Yapılan bir araştırmaya göre emniyet kemeri kullanılan durumlarda kazalardaki yaralanma oranı yüzde 30 azalmaktadır. Bu oldukça ciddi bir orandır ve bu yüzden kesinlikle her sürücünün ve ulaşım aracındaki diğer yolcuların muhakkak emniyet kemeri takması gerekmektedir. Hali hazırda kendi can güvenliğimizi düşünmüyor olsak bile trafik kanununca emniyet kemeri takmamak yasaktır ve bir maddi olarak bir para cezası karşılığı bulunmaktadır. Peki emniyet kemeri takmama cezası nedir?

Emniyet Kemeri Takmama Cezası 2023

Her sene trafik cezalarına ciddi miktarlarda zam yapılmaktadır. Bu zamlardan emniyet kemeri kullanmama cezası da nasibini almıştır. Aşağıdaki tabloda 2023 yılı için yeni emniyet kemeri takmama cezası yer almaktadır.

YILCEZASIERKEN ÖDEME MİKTARICEZA PUANI
2023436 TL327 TL15
2022196 TL147 TL15
2021144 TL108 TL15
2020132 TL99 TL15
2019108 TL81 TL15

78/1-a ceza maddesi nedir : Emniyet kemeri takmayanlara 78/1-a ceza maddesinden ceza uygulanmaktadır. Trafik kanununda 78/1-a ceza maddesi “Emniyet kemeri kullanmamak” olarak ifade edilmektedir ve uygulanacak olan para cezası yukarıdaki tabloda belirtilmiştir.

Yolcular emniyet kemeri takmama cezası öder mi?

Emniyet kemeri takmak sadece sürücüye zorunlu değildir. Araba, otobüs gibi araçların hepsinde sürücü dahil tüm yolcular emniyet kemeri takmak zorundadır. Ülkemizde arka koltukta veya yan koltukta bulunan yolculara genel olarak emniyet kemeri takmama cezası uygulanmamaktadır. Fakat trafik kanununda tüm yolcuların takmasının zorunlu olduğu açıkça belirtilmiştir. Ayrıca herhangi bir para cezası olmasa bile kendi can güvenliğiniz için muhakkak emniyet kemeri takmanız gerektiğini unutmayın!

Emniyet kemeri takmama cezası kime yazılır?

Emniyet kemeri takmama cezası bireyseldir. Yani sürücü emniyet kemeri takmamışsa sürücüye, yolcular emniyet kemeri takmadıysa yolculara ceza yazılır. Yolcular için yazılan ceza araç veya ruhsat sahibine değil doğrudan yasağı ihlal eden yolcuya yazılmaktadır.

Emniyet kemeri cezası plakaya yazılır mı?

Emniyet kemeri cezası nasıl kesilir oldukça merak edilmektedir. Emniyet kemeri cezası doğrudan sürücüye veya yolcuya yazılmalıdır. EDS, Mobese veya diğer görüntüleme sistemleri ile sürücü kimliği olmadan yazılar cezalar daha önce mahkeme tarafından iptal edilmiştir. Bu yüzden emniyet kemeri cezası yazılması için aracın durdurulması ve şahsa işlem yapılması gerekmektedir.

Emniyet kemeri takmama cezasına nasıl nereden itiraz edilir?

Bazen sistemsel yanlışlıklardan dolayı “emniyet kemeri taktığım halde ceza geldi” gibi şikayetler gelebilmektedir. Bu gibi haksız olduğunu düşündüğünüz trafik cezalarına itiraz etmelisiniz. Emniyet kemeri cezası iptali işlemleri için aşağıda saymış olduğumuz belgeler ile beraber Sulh Ceza Mahkemesine itirazınızı gerçekleştirebilirsiniz. İtiraz işlemleri için daha detaylı bilgilere Trafik cezasına itiraz etmek yazımızdan öğrenebilirsiniz.

  • Dava dilekçesi
  • Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağının Fotokopisi
  • Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Tebligatının Fotokopisi
  • Ruhsat Fotokopisi
  • Kimlik ve Ehliyet Fotokopisi

Emniyet kemeri takmama cezası nasıl, nereden ödenir?

Adınıza yazılan trafik cezalarını bankalardan, PTT şubelerinden ve vergi dairesinden ödeyebilirsiniz. İnternetten https://ivd.gib.gov.tr/ adresine girerek MTV ve Trafik Para Cezası Ödeme kısmına tıklamalı ve akabinde açılan sayfadan cezalar kısmına gelerek ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Şayet ceza size tebliğ edildikten 15 gün süre içerisinde öderseniz yüzde 25 indirimli ödeyeceğinizi unutmayın. Cezayı en kolay nasıl ve nereden ödeyebileceğiniz hakkında bilgilere Trafik Cezası En Kolay Nasıl Ödenir yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bazen sürücüler emniyet kemeri takmamak için arkadan bağlamakta veya emniyet kemeri aparatı ile bir toka vasıtasıyla emniyet kemerinin yerine takmaktadırlar. Bu gibi durumlarda da yazılan cezada herhangi bir değişiklik olmamaktadır. Emniyet kemeri arkadan bağlamanın cezası ile emniyet kemeri apatarı cezası değişmemektedir.

Emniyet kemeri kullanmayan kişilerde kaza sonrasında ölümler yüzde 45 oranında arttığı, ağır yaralanmaların ise yüzde 50 oranında arttığı yapılan araştırmalar neticesinde bilinmektedir. Emniyet kemerini para cezası yememek için değil can güvenliğimiz için muhakkak takmalıyız, takmayanları ise uyarmalıyız.

Bu yazımızda emniyet kemeri cezası puanı kaç, emniyet kemeri cezası güncel resmi gazete ile kaç lira, kaç TL, yeni yasa, yeni kanun ve ne kadar oldu hakkında bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap