Faydalı Bilgiler

Emniyet şeridi ihbar ve şikayet hattı

Emniyet şeridi ihbar hattı
Tarafından yazıldı Rooting

Emniyet şeridi; acil yardım, trafik kazası ve kurtarma gibi durumlar için özel olarak ayrılmış yolun en sağında bulunan ve kesiksiz çizgi ile belirtilen bir alandır. Acil durumlarda itfaiye, kolluk kuvvetleri ve ambulans gibi araçlar bu yolu kullanarak trafik olsa dahi hızlı bir şekilde yol alırlar. Ancak bazı durumlarda yoğun trafikten kaçınmak için yasak olmasına rağmen emniyet şeridinden sivil araçlar veya kullanımı yasak olan kamu araçları da gidebiliyorlar. Bu gibi durumlarda gerek Elektronik Denetleme Sistemi yani EDS, gerekse trafik ekiplerince tespit edilen sürücülere emniyet şeridi ihlali cezası kesiliyor. Ancak çoğu zaman bu kişiler ihlal yaptığı alanda kamera veya trafik polisleri ekiplerinin olmaması sebebi ile tespit edilemeyebiliyorlar. Bu gibi durumlarda vatandaş olarak sorumluluk almalı ve bu kişileri ilgili birimlere şikayet etmelisiniz.

Emniyet şeridine girenleri nereye nasıl şikayet edebiliriz?

Emniyet şeridi ihlali yapanları şikayet etmek için birkaç farklı yol bulunmaktadır. Bu yollardan size en uygun olanını seçerek kolay bir şekilde ihbar işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Emniyet şeridi ihlali yapanları şikayet etmek için en çok kullanılan yöntem Emniyet Genel Müdürlüğü sitesinde yer almakta olan https://onlineislemler.egm.gov.tr/Sayfalar/Ihbar.aspx adresinde bulunan ihbar hattı ile kolay bir şekilde ihbar ve şikayetlerinizi dile getirebilirsiniz. Sayfaya girmenizin ardından il, ilçe, ad, soyad, telefon numarası, olay yeri ve açıklama ile varsa fotoğraf gibi kanıtlarınızı sisteme girmeli ve akabinde göndermelisiniz. EGM yetkilileri en kısa sürede başvurunuzu inceleyerek ihbarın doğru bulunması ve yeterli kanıt olması durumunda ilgili sürücüye cezai işlem uygulayacaktır.

Bunun dışında İstanbul ilimizde ikamet eden vatandaşlarımıza özel bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma neticesinde de emniyet şeridi ihlali Whatsapp şikayet hattı kurulmuştur. Emniyet şeridini kullananları şikayet etmek için 0552 155 0 155 – 0533 155 0 155 numaraları üzerinden fotoğraf ve video ile şikayetinizi gönderebilirsiniz. Emniyet şeridi ihbar hattı üzerinden başvurunuzu gerçekleştirirken muhakkak plakanın net bir biçimde gözükmesine önem göstermelisiniz. Emniyet şeridini ihlal edenler aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıda belirttiğimiz tutarda trafik cezası yiyeceklerdir.

Emniyet Şeridi ihlali Cezasının Ne Kadar Olduğunu Öğrenmek İçin TIKLAYIN

Bu yazımızda emniyet şeridine girenler nereye nasıl şikayet edilir gibi emniyet şeridi ihbar ve şikayet hattı hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap