Faydalı Bilgiler

Emniyet şeridi nedir, hangi araçlar kullanabilir?

Emniyet şeridi nedir?
Tarafından yazıldı Rooting

Emniyet şeridi nedir, ne işe yarar?

Emniyet şeridi; otoyol (otoban) ve bölünmüş karayollarında trafik kazası, araç arızaları, acil yardım, kurtarma ve kaza incelemesi gibi amaçlarla kullanılmak için ayrılmış olan, yol eksenine paralel oluşturulan yolun bir bölümüdür. Otoyollarda kesiksiz yani düz bir çizgi ile belirlenmektedir ve en sağ şeritte bulunur.

Emniyet şeridini hangi araçlar kullanabilir?

Emniyet şeridini sadece emniyet araçları kullanmalıdır. Ambulans, itfaiye ve kolluk kuvvetlerine ait araçlar aciliyet gerektiren durumlarda bu alanı kullanabilir. Harici olarak ise emniyet şeridi; arıza yapmış araçların diğer araçların ilerleyişine engel olmamak maksadıyla kullanılabilir. Bunun dışında kamu araçları emniyet şeridini kullanmamalıdır. Emniyet şeridi ne için kullanılır ve ne zaman kullanılır bu şekilde basitçe ifade edebiliriz.

Emniyet şeridi birçok sürücünün gereksiz ve yanlış kullanması sebebi ile çok sayıda ciddi vakaların yaşanmasına sebebiyet verebiliyor. Öyle ki; acil olarak hastaneye nakli yapılması gereken bir ambulans emniyet şeridinin tıkalı olması sebebi ile zamanında hastaneye ulaşamayabilir. Ya da bir yangına yetişmeye çalışan bir itfaiye aracı yine emniyet şeridinden geçemeyebilir. Bu gibi durumların önüne geçmek maksadıyla emniyet şeridi yukarıda saymış olduğumuz sebepler haricinde kullanılmamalıdır.

Tüm bunlara rağmen emniyet şeridini kullanmaya çalışan ve tüm bu kuralları ihlal eden sayısız sürücü bulunmaktadır. Bu kişiler acil durumlarda can ve mal kaybına sebebiyet vermemekle kalmayıp, trafikte kurallara uygun olarak ilerleyen sürücülerin de haklarını gasp etmektedirler. Bu kişilerin tespiti halinde para cezası uygulanmaktadır. Bu para cezasının miktarına EMNİYET ŞERİDİ CEZASI yazımızdan ulaşabilirsiniz.

EDS, mobese, trafik polisleri gibi çeşitli şekillerde emniyet şeridi ihlali gerçekleştiren sürücüler tespit edilmektedir. Ancak tüm bu önlemlere karşın yine de emniyet şeridini ihlal eden, kural tanımayan sürücüler olabilir. Bunlara karşı ise siz de vatandaşlık görevinizi yerine getirerek ilgili mercilere şikayette bulunabilirsiniz. Bu şikayeti nasıl ve nereden yapabileceğinizi EMNİYET ŞERİDİ İHLAL EDEN SÜRÜCÜLER NEREYE NASIL ŞİKAYET EDİLİR? Sayfasından detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Bu yazımızda emniyet şeridi neden var ve hangi hallerde kullanılır gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap