Faydalı Bilgiler

Motorculara emniyet şeridi serbest mi?

Motorculara emniyet şeridi serbest mi
Tarafından yazıldı Rooting

Emniyet şeridi otoyol ve bölünmüş karayollarında, sağ şeritte kesiksiz bir çizgi ile ayrılmış olan ve yola paralel ilerleyen yolun bir bölümüdür. Emniyet şeridi; ambulans, polis, itfaiye gibi aciliyet gerektiren ekiplerce kullanılmaktadır. Bunun dışında ise trafik kazası, araç arızası ve acil yardım gibi çeşitli durumlarda da emniyet şeridi kullanılıyor. Özellikle sıkışık trafiklerde; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli gibi illerimizde sık sık emniyet şeridini kullanma hakkı olmamasına karşın emniyet şeridini kullanan sürücüler bulunmaktadır. Bu kişiler hem trafik güvenliğini hem de acil bir durum yaşanması durumunda ise can ve mal güvenliğini tehlikeye atmaktadırlar. Emniyet şeridi hakkında merak edilen sayısız konu bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de motorcuların emniyet şeridi kullanımı konusudur. Bu konuda motorculara emniyet şeridi serbest mi merak ediliyor.

Emniyet Şeridi Motorculara Serbest Mi?

Emniyet şeridi sadece yazımız başında bahsettiğimiz üzere aciliyet gerektiren durumlarda kullanılmalıdır. Motorculara da tıpkı diğer otomobil gibi araçlara olduğu gibi gereksiz kullanımlara yasaktır. Yani emniyet şeridini gereksiz ihlal eden motor sürücüleri trafik kanununda açıkça belirtildiği üzere tespit edilmeleri durumunda trafik cezası yerler. Emniyet şeridini kimlerin kullanmaya yetkisini olduğunu detaylı olarak aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Emniyet Şeridini Hangi Araçlar Kullanabilir? Tıkla Öğren

Fakat özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi bazı illerimizde trafik yoğun olarak aktığı ve motorcuların güvenliği için emniyet şeridinin kullanılmasına izin vermektedirler. Çünkü halen ülkemizde motor kültürü ve motor sürücülerine saygı oturmuş bir kavram değildir. Bu sebepten dolayı motor sürücüleri bu illerimizde rahatlıkla emniyet şeridinden gitmekte ve ceza yememektedirler. Ancak unutmayın bu sadece görmezden gelme durumudur. Halen her an bir EDS ile veya trafik polisi ile bu kişiler ceza yiyebilirler. Bu ceza miktarını aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Emniyet Şeridini İhlal Etmenin Cezasını Öğrenmek İçin TIKLAYIN

Emniyet şeridi bisikletlilere serbest mi?

Benzer bir durum elektrikli bisiklet ve bisikletler için de geçerlidir. Özellikle bisikletlilerin can ve mal güvenliği tehlikede olmasından dolayı emniyet şeridini kullanmalarına müsemma gösterilmektedir. Hali hazırda otoyollarda bisiklet kullanımının yasak olduğunu unutmayalım. Bahsettiğimiz sadece otoyol statüsünde olmayan yollar için geçerlidir.

Bu yazımızda motorsikletlerin ve elektrikli bisikletlerin emniyet şeridini kullanma hakkı hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap