Trafik Cezaları

Emniyet şeridi ihlali cezası

Emniyet şeridi ihlali cezası ne kadar
Tarafından yazıldı Rooting

Emniyet şeridi, karayollarının kenarında bulunan bir şerittir. Trafik kazası, araç arızası, acil yardım veya kaza incelemesi gibi çeşitli acil durumların kullanılması için ayrılmıştır. Kesiksiz çizgi ile belirtilir ve sağ şeritte bulunur. Ayrıca itfaiye, cankurtaran, polis gibi araçların hızlı bir şekilde gidebilmeleri için oldukça önemli bir alandır. Sıkışık bir trafikte bir ambulansın geçebileceği yer kalmayabilir. Fakat emniyet şeridi sayesinde hızlı bir şekilde yol kat edebilir. Bunun gibi önemli durumlar haricinde ise kullanılması kesinlikle yasaktır. Ancak ülkemizde birçok sürücü sık sık emniyet şeridi ihlali gerçekleştirmektedir. Bunu yaparak hem diğer sürücülerin haklarını gasp etmekte, hem de acil bir durumda itfaiye, ambulans gibi araçların geçişlerini engelledikleri için can ve mal kaybına sebebiyet verebilmektedirler. Emniyet şeridi ihlali yapan sürücülere ise emniyet şeridi cezası kesilmektedir. Peki emniyet şeridi cezası ne kadardır?

Emniyet Şeridi Cezası 2023

Emniyet şeridi ihlali yapan sürücüler EDS, mobese, trafik polisleri ve ihbar eden sürücüler tarafından tespit edilebilmektedir. Emniyet şeritlerinin sadece gerekli koşullarda kullanılmasını sağlamak ve sürücülere bilinç kazandırmak maksadıyla emniyet şeridi denetimleri son yıllarda ciddi oranda arttırılmıştır. Özellikle birçok noktaya EDS gibi görüntüleme sistemleri konulmuştur. Ancak buna rağmen bu yasağı delen kişilere ise idari para cezası uygulanmaktadır. 2023 yılı itibariyle emniyet şeridi cezası aşağıdaki tablodaki gibidir.

YILCEZASIERKEN ÖDEME MİKTARICEZA PUANI
20234.064 TL3.048 TL20
20221823 TL1367,25 TL20
20211339 TL1004,25 TL20
20201228 TL921 TL20
20191002 TL751,5 TL20

46/2-f ceza maddesi nedir? : Emniyet şeridi ihlali yapan sürücülere Trafik Kanunu’nun 46/2-f maddesinden trafik cezası kesilmektedir. Kanunda bu madde “Trafik kazası, arıza halleri, acil yardım, kurtarma, kar mücadelesi, kaza incelemesi, genel güvenlik ve asayişin sağlanması gibi durumlar dışında emniyet şeritlerini ve banketleri kullanmamak” olarak açıkça belirtilmektedir ve uymayan sürücülere yukarıda vermiş olduğumuz yeni, güncel rakamlar kadar emniyet şeridi cezası kesilmektedir.

Emniyet şeridi cezası nasıl kesilir, nasıl tespit ediliyor?

Ülkemizde trafikteki araç sayısı her geçen gün daha da artmaktadır. Bu durum da trafik yoğunluğunu istemsiz olarak arttırmaktadır. Trafikte kalmak istemeyen sürücüler ise otoyollarda, otobanlarda ve çeşitli karayollarında emniyet şeridi ihlali yapmaktadırlar. Bu sürücülerin tespiti için çalışmalar her sene artarak devam etmektedir. Günümüzde EDS ve mobese gibi trafik kameraları vasıtası ile oldukça hızlı bir biçimde emniyet şeridi kuralına uymayan sürücüler tespit edilmektedir. Bununla da kalmayıp, fahri trafik müfettişleri, trafik polisleri ve ihbar hatları ile emniyet şeridi ihlali yapan sürücüler hızlı olarak tespit edilmektedir. Şayet trafik polisi emniyet şeridi ihlali yaptığınızı fark ederse doğrudan sizi durdurarak tarafınıza cezai işlem uygular. Ancak EDS gibi sistemlerde bu emniyet şeridi para cezası plakaya yazılır ve araç ruhsat sahibinin adına ikamet adresine tebliğ edilir.

Emniyet şeridinde durmak yasak mı, ceza yer miyim?

Emniyet şeridi ihlalleri konusunda en sık sorulan sorulardan bir tanesi de emniyet şeridinde durmanın yasak olup olmadığı sorusudur. Yukarıda vermiş olduğumuz emniyet şeridi kanunu bu konuya açıklık getirmektedir. Şayet trafik kazası ve araç arızası durumlarında emniyet şeridini kullanırsanız adınıza mevzuat gereği trafik cezası kesilmemektedir. Ancak bu durumda acil bir durum olduğunu belirtmek maksadıyla dörtlülerinizi yakmanızı öneriyoruz. Harici olarak bu gibi bir durumla karşılaşırsanız ve yine de adınıza emniyet şeridinde bekleme cezası kesildiyse buna itiraz etmenizi öneriyoruz.

Emniyet şeridi cezasına nasıl itiraz edilir?

Haksız bir şekilde emniyet şeridi cezası yedim diyorsanız bu duruma itiraz edebilirsiniz. Bunun için Sulh Ceza Mahkemesine aşağıda vermiş olduğumuz evraklarla beraber itiraz edebilir ve iptali için başvuruda bulunabilirsiniz. Cezanın iptali hakkında tüm masraflar ve işlemleri öğrenmek istiyorsanız “Trafik Cezası İtiraz İşlemleri Nelerdir?” yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

  • Dava dilekçesi
  • Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağının Fotokopisi
  • Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Tebligatının Fotokopisi
  • Ruhsat Fotokopisi
  • Kimlik ve Ehliyet Fotokopisi

Emniyet şeridi cezası nasıl, nereden ödenir?

Emniyet şeridi cezası yediyseniz bu cezayı anlaşmalı bankalar vasıtası ile PTT şubelerinden, doğrudan vergi dairelerinden ve internetten https://ivd.gib.gov.tr/ adresinden trafik para cezası bölümünden ödeyebilirsiniz. Ceza tarafınıza tebliğ edildikten sonra 15 gün içerisinde öderseniz indirimli olarak ödeme şansınız bulunuyor. Bu erken ödeme indirimi tutarı ise yüzde 25 olarak belirlenmiştir. Sadece dakikalar içerisinde tüm emniyet şeridi cezalarınızı ödemek istiyorsanız Trafik Cezası Ödeme Yolları yazımızı inceleyebilirsiniz.

Şayet emniyet şeridi ihlali yapan sürücüleri gördüğünüzde vatandaşlık görevinizi yerine getirerek bu kişileri şikayet etmelisiniz. Aşağıdaki bağlantıdan nasıl ve nereye şikayet edebileceğinizi detaylı bir şekilde anlattık.

Emniyet Şeridi İhlali Yapanları Şikayet Etmek İçin TIKLAYIN

Bu yazımızda emniyet şeridi eds cezası, emniyet şeridine girmenin cezası ne kadar, kaç para, emniyet şeridi cezası kaç lira, emniyet şeridi cezası 2023 ne kadar oldu, emniyet şeridi trafik cezası ne kadar gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap