Trafik Cezaları

Dur ihtarına uymama cezası

Dur ihtarına uymama cezası
Tarafından yazıldı Rooting

Dur ihtarına uymama cezası nedir, ne kadardır?

Kolluk kuvvetleri; kayıp ve kaçak vatandaşları, suçluları, vergi borcu olanları veya çeşitli konular sebebi ile aranan kişileri tespit etmek için düzenli olarak rutin çevirmeler yapmaktadır. Bu çevirmelerde her gün yüzlerce kişi yakalanıyor. Hatta bazen ülke genelinde huzur operasyonu gibi isimlerde geniş kapsamlı aramalar yapıldığı bile olmaktadır. Trafik ekiplerince yapılan bu rutin kontrollerde sürücülerin ve diğer yolcuların kimlikleri alınır ve hakkında bir işlem olup olmadığı araştırılır. Ancak bazen sürücüler alkollü olmaları veya aranmaları gibi sebeplerden dolayı trafik polislerinin ve diğer kolluk kuvvetlerinin yaptıkları dur işaretlerine riayet etmeyebiliyorlar ve çevirmeden kaçıyorlar. Dur ihtarına uymamak kesinlikle kaçınılması gereken bir eylemdir ve ciddi cezası bulunmaktadır. Peki dur ihtarına uymama cezası nedir?

Polisin dur ihtarına uymamanın cezası 2023

Dur ihtarına uymamak kaçınmamız gereken trafikteki kusurlu hareketlerden bir tanesidir ve suçtur. Dur ihtarına uymayan sürücüye 951 TL para cezası kesilir. Bunun yanında buna ek olarak trafik güvenliğini tehlikeye düşürme suçundan da sürücü hakkında işlem başlatılır. Tabi uygulanan cezalar sadece bununla sınırlı kalmıyor. Örneğin haberlerde 20 bin TL ceza yedi, 10 bin TL ceza yedi gibi sayısız haber dikkatinizi çekmiştir. Bu cezaların sebebi dur ihtarına uymama cezası yanında kaçarken ihlal ettikleri diğer suçlardan kaynaklanmaktadır. Örneğin alkollü bir sürücüler alkollü araç kullanma cezası verilir.

Dur ihtarına uymayan sürücüler hem kendi can ve mal güvenliğini hem de kolluk kuvvetlerinin can ve mal güvenliklerini tehlikeye düşürmektedirler. Ayrıca trafik polisleri ve diğer kolluk kuvvetleri bu gibi durumlarda şüpheli gördükleri araca ateş etme hakkına da sahiptirler. Örneğin sigortası yapılmadığı için çevirmeden kaçmayı denediniz ancak bu hatanız sebebi ile canınızdan olabilirsiniz. Oysa ki çevirmeye girseniz ve trafik polislerince denetimler yapılsa basit bir trafik cezası ile kurtulma şansınız bulunacaktı. Tüm bu sebeplerden dolayı her ne olursa olsun trafik polislerince veya diğer kolluk kuvvetlerince talep edilen dur ihtarına uymalıyız.

Bu yazımızda trafik çevirmeden kaçmanın cezası, dur ihtarına uymazsam ne olur, çevirmeden kaçmanın cezası nedir, trafikte dur ihtarına uymama cezası, motorla dur ihtarına uymama ceza maddesi ile dur ikazına uymama cezası hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

1 Yorum

  • Bazı polisler gıcıkligina tofaş ları bile bile hatasiz yere ceza kesiyor tanıdıkları araclari bilerek durdurup ceza kesme peşindeler

Yorum Yap