Yeni Ehliyet

Eski ehliyetlerini değiştirmek için son tarih

Eski sürücü belgesi yenileme son tarihi
Tarafından yazıldı Rooting

Eski ehliyetleri yenilemek zorunlu mu?

Ehliyet veya diğer adı ile sürücü belgesi, kara yollarında motorlu veya motorsuz araçları kullanmak için gerekli olan resmi bir belgedir. Eski tip ehliyetler 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle tamamen değiştirildi. Bu tarihten sonra yeni çipli sürücü belgeleri dağıtılmaya başlandı. Bu değişim ile teknolojik yenilikleri içermeyen ve eksik kalan eski ehliyetlerin yerini günümüz standartlarına uygun, taklit edilemeyen çok daha güvenli olan yeni ehliyetlere kavuşmuş olduk. Peki eski tip sürücü belgesi olanlar ehliyetlerini ne zamana kadar değiştirebilecekler?

Eski tip ehliyetler ne zamana kadar geçerli?

Ülkemizde 23 milyonu aşkın sürücü belgesi bulunmaktadır. Bu sürücü belgelerinin birçoğu şimdiden değişmiş durumda olsa da halen değiştirilmeyen milyonlarca sürücü belgesi bulunmaktadır. Yapılan açıklamaya göre bu sürücü belgelerinin değiştirilmesi için son tarih 31.12.2022 olarak belirlenmiştir. Bakanlıkça bu tarihin eski ehliyeti yenileme için son tarih olduğu ve bu sürenin uzatılmayacağı eklenmiştir. Bu tarihe kadar ehliyetlerinizi yeni çipli ehliyetler ile değiştirmezseniz eski tip sürücü belgeleriniz geçersiz olacağından dolayı ceza yersiniz.

Eski tip ehliyetleri yenisi ile değiştirmek ise oldukça kolaydır. Aşağıda vermiş olduğumuz sayfada eski ehliyetleri, yeni çipli sürücü belgesi ile değiştirmek için gerekli evraklardan tutun, ücrete kadar merak ettiğiniz bütün detaylara yer verdik.

Eski Ehliyetleri Yeni Çipli Ehliyet İle Nasıl Değiştirilir? Tıkla Öğren

Yeni tip ehliyetlerle hayatımıza giren tek şey daha yeni ehliyetlerin daha güvenli olması değil. Bunun yanında yeni ehliyetlerle ehliyetlerin bir son kullanma tarihi oldu. Artık bir ehliyet en uzun 10 sene kullanılabilecek. Bunun yanında ehliyet sınıfları da değiştirildi. M, A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, F yeni ehliyet sınıfları oldu. Sizler de 2022 yılı sonuna kadar yeni ehliyetlerinizi almalısınız. Son aylara doğru aşırı yoğunluk olacağı için şimdiden yukarıda vermiş olduğumuz sayfada bahsettiğimiz işlemleri gerçekleştirerek yeni çipli ehliyetlerinizi alabilirsiniz.

Eski ehliyet son değiştirme tarihiBu yazımızda eski ehliyetler ne zamana kadar geçerli, eski ehliyet bitiş tarihi öğrenme, son değiştirme süresi ne zaman, geçerlilik süresi, eski ehliyet yenilenmezse ne olur gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap