Yeni Ehliyet

Kayıp ehliyet nasıl çıkarılır?

Kaybolan ehliyeti yeniden çıkarma işlemleri
Tarafından yazıldı Rooting

Ehliyet veya diğer adı ile sürücü belgesi, kara yollarında motorlu ve motorsuz araçları kullanmanıza yetkinizin olup olmadığını gösterir resmi bir belgedir. Ancak ehliyet almak araç kullanmanız için yeterli değildir. Araç kullanırken ehliyetinizi muhakkak yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Aksi durumda cezası bulunmaktadır. Birçok kişi gerek cüzdanlarını düşürdüğü, nereye koyduklarını hatırlamadığı veya çaldırdığı için ehliyetlerini kaybetmektedirler. Bu durumda bir an önce yeniden ehliyet çıkarmak için başvurular tamamlanmalıdır. Aksi durumda sürücü belgeniz farklı amaçlarla kullanılabilir ve istenmeyen olaylar yaşayabilirsiniz. Peki ehliyetinizi kaybettiyseniz ne yapmalısınız?

Ehliyetim kayboldu, ehliyetimi kaybettim ne yapmalıyım?

Ehliyetinizi kaybettiyseniz yapmanız gereken ilk şey ehliyetinizi yeniden çıkarabilmek için gerekli olan evrakları toplamaktır. Kayıp çalıntı ehliyet için gerekli evraklar aşağıda verilmiştir.

Kayıp çalıntı ehliyet için gerekli belgeler nelerdir?

  • Nüfus cüzdanı veya Pasaport
  • Sürücü Olur Sağlık Raporu ( Nereden alınacağını Ehliyet İçin Sağlık Raporu Alma sayfamızdan öğrenebilirsiniz. )
  • Biyometrik fotoğraf
  • Kart ücreti ödemeleri ( Ne kadar ödeme yapacağınızı yazımız devamında anlattık. )
  • Kan grubu kartı ( Kan grubunuzu biliyorsanız veya nüfus cüzdanınızda yazıyorsa gerek yoktur. Ancak bilmiyorsanız Kan Grubu Kartı Nereden Alınır sayfamızda anlatılan bilgiler ışığında almalısınız. )

Gerekli evrakları toplamanızın ardından Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden randevu almalısınız. Eskiden kayıp ehliyeti yeniden çıkarmak için Emniyet Genel Müdürlüğüne başvurmak gerekiyordu. Ancak bu durum değişti. Artık ehliyet işlemleri nüfus müdürlükleri bünyesinde gerçekleştirilmektedir. Ehliyet randevusu nasıl alınır sayfamızdan randevu işlemlerinizi nasıl tamamlayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Belgelerinizle beraber nüfus müdürlüğüne almış olduğunuz randevu gün ve saatinde başvurduğunuzda işlemleriniz tamamlanacak ve tarafınıza geçici sürücü belgesi verilecektir. Bu belge ehliyet yerine geçmektedir ve yanınızda olduğu müddetçe araç kullanabilirsiniz. Ehliyetinizin orijinali ise daha sonra tarafınıza PTT ile teslim edilecektir. Genelde en geç 2 hafta içerisinde yeni ehliyet kargo ile tarafınıza ulaştırılmaktadır.

Kayıp ehliyeti yeniden çıkarma ücreti nedir, ne kadardır? 2022

Ehliyetinizi kaybetmeniz durumunda ödemeniz gereken ücret eski tip ya da yeni tip ehliyetinizi kaybetmenize göre değişecektir. Ehliyetinizi 01.01.2016 tarihinden sonra aldıysanız ehliyetiniz çipli, yeni tip ehliyettir. Bu tarihten önce alınanlar ise eski tip ehliyettir.

Yeni tip ehliyetini kaybedenler;

  • Değerli kağıt bedeli : 280 TL
  • Vakıf payı : 65 TL

Olmak üzere toplamda 345 TL ödemek durumundadırlar. Ehliyetiniz hangi sınıf olursa olsun ödemeniz gereken ücret bu şekildedir.

Eski tip ehliyetini kaybedenler;

Eski tip ehliyetini kaybedenler ehliyet değiştirme ücreti ile aynı ücreti verdikleri için daha az ödeme yaparlar.

  • Değerli kağıt bedeli : 13 TL
  • Vakıf payı : 2 TL

Olmak üzere 15 TL ödeme gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Kayıp çalıntı ehliyet ücreti nereye yatırılır?

Değerli kağıt bedeli ve vakıf payı anlaşmalı bankalar, anlaşmalı bankaların ATM’leri ve internet üzerinden ödenebilmektedir. Ancak burada kafa karıştıran bir sorun bulunmaktadır. Değerli kağıt bedeli devlete ödenen, vakıf payı ise polis vakfına ödenen bir ücrettir. Bu yüzden internet üzerinden veya bazı bankalardan ikisi birden ödenemeyebilir. Bu durumu ve bu ücretleri nasıl ödeyebileceğinizi en yalın hali ile Ehliyet Harç Ücreti Ödeme sayfasında detaylı olarak anlattık. Hangi bankalardan ödenebildiğini ve internetten nasıl ödeme yapılacağını bu sayfadan kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Ehliyet kaybetme cezası var mı, nedir? 2022

Eski tip ehliyetlerde ehliyetlerini kaybedenlere idari para cezası uygulanıyordu. Ancak bu yeni yasa ile beraber tamamen kaldırıldı. Artık ehliyetlerini kaybeden kişilere herhangi bir para cezası uygulanmayacaktır. Ancak sürücülerden sadece yukarıda belirttiğimiz kayıp ehliyeti yeniden çıkarma ücreti tahsil edilmektedir. Ehliyetini kaybedenlerin ödemeleri gereken tek ücret budur.

Kayıp çalıntı ehliyet için ilan vermek gerekli mi?

Ehliyetin kaybolması veya çalınması durumlarında resmi olarak ilan verme zorunluluğu bulunmamaktadır. Nüfus Müdürlüğü tarafından sizden talep edilen belgeler arasında kayıp ehliyet ilanı yer almaz. Bu yüzden yukarda vermiş olduğumuz evraklar yeterlidir.

Bu yazımızda kayıp ehliyet için ne yapılır, ne gerekli, kayıp ehliyet kaç günde çıkar, kaç liraya paraya çıkarılır, çıkarma ücreti nereye yatırılır, kayıp ehliyet için nereye başvurulur, nereye bildirilir, nereden çıkarılıyor, ne kadar zamanda çıkar gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

1 Yorum

Yorum Yap