Faydalı Bilgiler

Hasar kaydı ve pert kaydı sildirme

Hasar kaydı sildirme
Tarafından yazıldı Rooting

Hasar kaydı, pert kaydı silinir mi?

Ülkemizde her gün binlerce trafik kazası gerçekleşmektedir. Bu trafik kazalarında bazen sadece maddi hasar bazen de can kaybı ve yaralanma meydana gelmektedir. Araçlarda meydana gelen ufak ya da büyük tüm hasarlar sigorta şirketleri tarafından karşılanarak tamir ettirilir. Bu tamir sonrasında ise araçta hangi parçalar değişti ve araçta ne kadar hasar meydana geldi gibi bilgiler TRAMER sistemine iletilmektedir. Burada araçlar hakkında tüm hasar kayıt bilgilerine erişmek mümkündür. Ancak bazen aracın herhangi bir trafik kazası olmamasına, araçta değişen parça bulunmamasına rağmen hasar kaydı çıkabiliyor. Bunun yanında birçok kez de hasar kayıtlarının yanlış tutarlarda girilmiş olması. Bu tutarlar ve bilgiler sigorta firmaları tarafından gönderildiği için sisteme yanlış işletilebilmektedir. Ancak merak etmeyin tüm bunları düzeltmenin ve hasar kaydı sildirme işlemi gerçekleştirmenin yolu bulunmaktadır. Peki ama nasıl?

Araç hasar kaydı nasıl silinir?

Hatalı araç hasar kaydı veya pert kaydı silinmesi mümkün bir işlemdir. Tüm bu işlemler Sigorta Bilgi Merkezi ya da bilinen kısa adı ile SBM tarafından gerçekleştirilir. Şayet sizler de hasar kaydı sildirme işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız öncelikle aşağıda vermiş olduğumuz adresten pert kaydı sildirme bağlantısına giriş yapmalısınız.

Hasar Kaydı Sildirmek İçin TIKLAYIN

Açılan sayfada SBM’nin ilgili itiraz sayfasına ulaşmalısınız. Bunun için öncelikle TC numaranızı girmeli ve akabinde ana konu başlığı kısmından “5664 Hasar Bilgileri” kısmına konu başlığı kısmından da “Hasar Bilgi Düzeltme 5664” seçeneklerini seçmeliyiz. Sistem sizi otomatik olarak hasar kaydı düzeltme sayfasına atacaktır.

Burada cep telefonu numaranız, araç plakası, şase numarası gibi bilgiler girilmelidir ve akabinde silinmesini istediğiniz hasarın tarihini belirtmelisiniz. Hasarın tarihini bilmiyorsanız ARAÇ HASAR KAYDI ÖĞRENME sayfamızdan hasar kaydı sorgulayarak hasarın tarihini öğrenebilirsiniz.

Akabinde de açıklama kısmına detaylı bir şekilde hasar kaydının neden silinmesi gerektiğini belirtmelisiniz. Herhangi bir hata olmayan, yanlış tutar girilmemiş veya yanlış herhangi bir bilgi girişmemiş olan hasar kayıtları sistemden silinmez. Bu yüzden ancak bir hata olduğunu düşünüyorsanız hasar kaydı silinmesi için başvuru yapmalısınız.

Plaka değişince hasar kaydı silinir mi?

Araç hasar kayıtları araç plakasına ve şasi numarasına işlemektedir. Yani siz plakayı değiştirmiş olsanız dahi araç şasi numarasından bu kayıtlar silinmez. Ancak araç sorgulamalarında genel olarak birçok kişi hasar sorgulama işlemlerini plakadan gerçekleştiriyorlar. Bu şekilde yapılan aramalarda plaka değişikliği gerçekleştirdiğinizde araç hasar kayıt bilgileri eski plakada kalacağı için hasar kaydı gözükmeyecektir. Bu yüzden hasar sorgulama işlemlerini muhakkak şase numarasından gerçekleştirmek büyük önem taşımaktadır.

Plaka nasıl değiştirilir öğrenmek için TIKLAYIN

Bu yazımızda araç hasar kaydı nasıl silinir, araç hasar kaydı silinmesi gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap