Trafik Cezaları

Plakayı farklı bir yere takmanın cezası

Araç plakasını farklı yere takmanın cezası nedir?
Tarafından yazıldı Rooting

Plaka, her motorlu araçta bulunması gereken araçlar ve araç sahipleri hakkında detaylı bilgilere ulaşmamızı sağlayan bir dizi harf ve rakamlardan oluşan bir bakıma araçların kimlik numaralarıdır. Araç plakaları ile aracın sahibinin kim olduğunu, aracın trafiğe çıkış tarihini, herhangi bir borcu olup olmadığını, muayenesinin yapılıp yapılmadığını ve daha sayısız bilgiye erişebiliyoruz. Ayrıca trafik cezaları da plaka tanımlama sistemleri ile çoğunlukla plakaya yazılmaktadır. Bazı araçlarda plaka bulunmaması veya plakalarını standartların dışında bir yere takmaları sebebi ile de plaka tanımlanamamaktadır. Bu gibi durumların önüne geçilmesi ile plakanın araçta bulunacağı yer konusunda belirli düzenlemeler getirilmiş ve buna uymayan sürücülere ise büyük trafik cezaları kesilmesine karar verilmiştir.

Plakayı farklı bir yere takmanın cezası nedir? 2022

Bazen trafik kazası, bazen plaka değiştirme işlemleri bazen de plakayı tutan menteşelerin düşmesi gibi sebeplerle araç plakaları düşebiliyor ve sürücüler bu plakayı ön cama veya arka cama geçici süreliğine de olsa takabiliyorlar. Bunların yanında hız koridoru uygulamasına yakalanmamak, AVM’lerdeki plaka tanımlama uygulamalarına yakalanmamak gibi çeşitli faydaları olduğu için bilerek plakasını söken ve ön cama veya arka cama takan kişiler bulunmaktadır. Bunların ayırt edilmesi zor olmasından dolayı plakası yönetmelikçe uygun yerde olmayan sürücülere trafik cezası kesilmektedir.

YILICEZASIERKEN ÖDEME İNDİRİMİCEZA PUANI
2022166 TL124,50 TL15
2021122 TL91,5 TL15
2020112 TL84 TL15

23/2-b trafik cezası maddesi nedir? : Sürücüler plakayı yönetmelikte belirtilen noktaların dışında takmaları durumunda Trafik Kanunu’nun 23/2-b trafik ceza maddesi uyarınca trafik cezası yemektedirler. Bu madde “Tescil plakasını monte edilmesi gereken yerin dışında farklı bir yere takmak” şeklindedir. 23/2-b cezası sürücülere yani ehliyete yazılmaktadır.

Sürücüler plakalarını araçlarında bulundurmanın yeterli olacağını ve ön cama ya da arka cama plakayı koymaları durumunda ceza yemeyeceklerini düşünmektedirler. Ancak bu tamamen yanlıştır. Şayet aracınızda kaza geçirmişseniz veya plakanız düşmüşse bir an önce yeniden taktırmalısınız. Bu durumu trafik ekiplerine bildirdiğinizde bazı durumda ceza yazmadıkları olmaktadır. Bu tamamen trafik ekiplerinin inisiyatifine kalmış bir durumdur.

Bu yazımızda plakayı ön cama koymak ve arka cama koymak konularında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap