Trafik Cezaları

İkiz plaka kullanmanın cezası

İkiz plaka kullanmanın cezası nedir?
Tarafından yazıldı Rooting

İkiz plaka (mükerrer plaka) nedir, ne demektir?

Günümüzde özellikle taksi gibi ticari araçlarda yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesi ikiz plakadır. İkiz plaka adından da anlaşılacağı üzere başka bir araca tescilli plakanın kopyası oluşturularak tescil edildiği araçtan farklı bir araca takılmasıdır. İkiz plaka ile plakalar çoğaltıldığında aynı plaka numarasına sahip birden çok araç olacaktır. Bu durum özellikle korsan taksicilik faaliyetleri gerçekleştiren kişilerce sık sık uygulanan yöntemlerden bir tanesidir. İkiz plaka kullanmanın cezası ise oldukça ağırdır.

İkiz plaka cezası nedir? 2022

İkiz plaka, sahte plakaya göre günümüzde daha sık tercih edilmektedir. Bunun en büyük sebebi yasal, borcu olmayan araçların plakaları kopyalandığı için sorgulama yapıldığında herhangi bir sorun görülmemesinden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden tespit edilmek istemeyen kişiler sık sık ikiz plaka kullanmaktadır. Ancak Karayolları Trafik Kanunu’na göre ikiz plaka kullanmak oldukça ciddi trafik cezasına sahiptir.

YILICEZASIERKEN ÖDEME İNDİRİMİCEZA PUANI
20229.107 TL6830,25 TL20
20216687 TL5015,25 TL20
20206129 TL4596,75 TL20

Tabi ikiz plaka kullanmak sadece trafik cezası ile cezalandırılmamaktadır. Bunun yanında takana veya kullananlara Türk Ceza Kanunu’nun 204’üncü maddesinden adli işlem yapılır.

23/5-a trafik cezası maddesi nedir? : Araçlarına ikiz plaka takan veya bunu kullanan kişilere Karayolları Trafik Kanunu’nun 23/5-a ceza maddesi uyarınca cezai işlem uygulanmaktadır. Bu madde “Başka bir araca tescilli plakayı takmak veya kullanmak” şeklindedir.

İkiz plaka nereye şikayet edilir?

Haberiniz yokken plaka numaralarınız kopyalanmış ve farklı araçlara takılmış olabilir. Özellikle İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerde son dönemde bu tarzda olaylar çok sık görülmektedir. Bunun sonucu olarak da tarafınıza haberiniz yokken trafik cezaları, kaçak geçiş cezaları gelebilir. Bu yüzden bu tarz bir durumla karşılaştığınızda doğrudan emniyet birimlerine durumu açıklar bir şekilde bildirmelisiniz. Araç size ait olmasa bile emniyeti arayarak şikayetlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İkiz plaka nasıl anlaşılır, tespit edilir?

İşin üzücü tarafı sanırım burada başlıyor. Çünkü bireysel olarak ikiz plakaları tespit etmek oldukça zordur. Ancak aynı plakayı farklı araçlarda gördüğümüzde durumu anlayabiliyoruz. Hali hazırda ikiz plakalarda resmi olan plaka basım noktalarında kaçak olarak basıldıkları için gerçekleri ile arasında bir fark bulunmuyor. Bu yüzden trafik cezalarınızı ve HGS, OGS gibi borçlarınızı düzenli olarak takip edin. Şayet geçmediğiniz bir yoldan geçildiğini fark ederseniz hemen durumu yetkililere bildirin. İkiz plaka olup olmadığını anlamanın en kolay yolu budur.

Bu yazımızda ikiz plaka ticari taksi cezası, ikiz plaka mağdurları ve ikiz plaka kullanmanın cezası hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap