Trafik Cezaları

Kırmızı ışıkta geçmenin cezası nedir?

Kırmızı ışıkta geçmenin cezası
Tarafından yazıldı Rooting

Trafik ışıkları, sürücülerin ve yayaların can ve mal güvenliği için çok önemlidir. Her sene kırmızı ışık ihlali yapan yüz binlerce sürücü çok sayıda kazaya karışmaktadır. Sürücülerin ve yayaların trafik ışıklarına uymaları için ise her sene kırmızı ışıkta geçmenin cezası ciddi miktarlarda arttırılmaktadır. Buna rağmen sabırsızlığının veya dikkatsizliğinin kurbanı olan çok sayıda sürücü kırmızı ışık ihlali yapmaktadırlar. Bu sürücülerden tespit edilenler ise kırmızı ışıkta geçme cezası yazılmaktadır. Peki kırmızı ışıkta geçmenin cezası ne kadardır?

Kırmızı ışıkta geçmenin cezası ne kadar, kaç para, kaç TL?

Trafikte araçların ve yayaların bir düzen içerisinde ilerlemesi ve trafik kazalarının önlenmesi maksadıyla konulan trafik ışıklarına riayet etmeyen çok sayıda sürücü ve yaya bulunmaktadır. Aşağıdaki tabloda kırmızı ışık trafik cezası 2023 yılı için miktarları yer almaktadır.

 CEZASIERKEN ÖDEME MİKTARICEZA PUANI
ARAÇLAR İÇİN951 TL713,25 TL20
YAYALAR İÇİN951 TL713,25 TL

47/1-b trafik cezası nedir? : Kırmızı ışıkta geçme cezası trafik kanununun 47/1-b cezası konu maddesinden yazılmaktadır. 47/1-b kanunda “Kırmızı ışık kuralına uymamak” olarak geçmektedir. Tarafınıza yazılan trafik cezasını size tebliğ edildikten sonra 15 gün içerisinde indirimli olarak ödeme şansınız bulunmaktadır. İndirim miktarı yüzde 25’tir.

Kırmızı ışık kuralına uymayarak 1 yıl içerisinde 3 defa kırmızı ışık ihlali yapan sürücülerin ehliyetlerine 30 gün süre ile, ikinci defa yani 1 sene içinde toplam 6 kez kırmızı ışık ihlali yapan sürücülerin ehliyetlerine 45 gün ve üçüncü kez yani 1 sene içinde toplamda 9 kez kırmızı ışık ihlali yapan sürücülerin ehliyetlerine 60 gün süre ile el konulmaktadır.

Toplamda 2 kez veya daha fazla kez sürücü belgesi geri alınanlar, psikiyatri uzmanının muayenesinden geçerek psikoteknik raporu almak zorundadırlar. Aksi halde ehliyetlerini geri alamazlar. Bu değerlendirmeler neticesinde sürücü belgesini geri almaya engel bulunmayan sürücülerin kırmızı ışık ihlali cezası tahsil edilmiş olması şartı ile geri verilmektedir.

Kırmızı ışıkta çizgi üstünde durmanın cezası nedir?

Kırmızı ışıkta beklerken en çok yapılan hataların başında kırmızı ışıkta bulunan yayaların geçmesi için hazırlanmış olan çizgileri ihlal etmektir. Trafik ışıklarında beklerken bu çizgilerin gerisinde durmanız gerekmektedir. Aksi durumda trafik kanununun 47/1-c maddesi gereğince tarafınıza idari para cezası uygulanacaktır. Bu para cezası 2023 yılı için 951 TL’dir.

Kırmızı ışıkta geçmenin cezası E-devlete sisteme ne zaman düşer?

Çoğu durumda kırmızı ışıktan istemeden yani dalgınlıkla geçebiliyoruz. Bazense kırmızı ışıkta geçip geçmediğimizden tam olarak emin olamıyoruz ve kırmızı ışık cezasının yazılıp yazılmadığını kontrol etme ihtiyacı hissediyoruz. Ancak ceza yazılmış olsa bile bu aynı gün sisteme yansımamaktadır. “Kırmızı ışık cezası ne zaman belli olur ve kaç günde gelir?” derseniz bunun cevabı 10 ile 30 gün arasında olacaktır. Bu aralığın yüksek olmasının sebebi genel olarak sistemsel yoğunluklar sebebi ile cezaların geç gönderilmesi ve sisteme geç girilmesi durumudur. Ancak çoğu zaman 2 hafta içerisinde İnternete cezalar yansıtılmaktadır. Sizler de bu sayede kontrollerinizi yapabilirsiniz. Aşağıdaki yazımızdan cezaların sisteme ne zaman düşeceği hakkında bilgi verdik.

Trafik Cezası Sisteme Ne Zaman Yansır Öğrenmek İçin TIKLAYIN

Kırmızı ışıkta geçme nasıl tespit edilir?

Kırmızı ışık cezası nasıl yazılır sorusu sürücülerin en çok merak ettikleri konuların başında yer almaktadır. Kırmızı ışık cezası; trafik polisleri gibi kolluk kuvvetleri ve EDS gibi denetleme sistemleri sayesinde yazılmaktadır. Mobese kırmızı ışık cezası yazar mı derseniz mobese görüntülerinden her sene binlerce sürücü trafik cezası yemektedir. Kırmızı ışık cezası yazan kameraların başındaki trafik ekipleri ihlal yapan sürücüleri tespit etmekte ve göndermektedirler. Plakanıza yazılan kırmızı ışık cezaları daha sonra fotoğraflı yani resimli olarak tarafınıza gönderilmektedir.

Kırmızı ışık ihlali cezası nasıl ve nereden ödenir?

Araç plakasına veya sürücü belgenize yazılan tüm kırmızı ışık cezalarını https://ivd.gib.gov.tr/ Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet adresi üzerinden, anlaşmalı bankaların internet bankacılığı hizmetleri üzerinden, PTT şubelerinden ve vergi dairelerinden kolayca ödeme şansınız bulunmaktadır. Nasıl ödeme yapabileceğiniz hakkında daha detaylı bilgiler aşağıdaki yazımızda yer almaktadır.

Trafik Cezası Nasıl Ödenir Öğrenmek İçin TIKLAYIN

Kırmızı ışıkta geçmenin cezasına nasıl itiraz edilir?

Kırmızı ışık cezası iptali için aşağıda saymış olduğumuz belgelerle beraber Sulh Ceza Hakimliğine müracaat etmeniz gerekmektedir. Ancak bu yolu tamamen haklı olduğunuzu düşünmeniz durumunda seçmelisiniz. Mahkeme sizden tüm kanıtları isteyeceği için olumsuz bir durumda mahkeme masraflarının tarafınıza yansıtılacağını unutmayın.

  • İtiraz dilekçesi
  • Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağının Fotokopisi
  • Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Tebligatının Fotokopisi
  • Ruhsat Fotokopisi
  • Kimlik ve Ehliyet Fotokopisi

Bu yazımızda kırmızı ışık geçiş cezası, ceza maddesi ve kırmızı ışık cezası hakkında merak edilen diğer detaylara yer verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap