Trafik Cezaları

Trafikte telefonla konuşmanın cezası ne kadar?

Arabada telefonla konuşma cezası
Tarafından yazıldı Rooting

Trafikte en sık yapılan yanlışların başında; araç kullanırken cep telefonu ile arama yapmak, çalan telefona cevap vermek, numara çevirmek gibi hatalar yer alıyor. Bunların yanında seyir halinde sosyal medyada görüşmek, mesaj atmak, fatura ödemek gibi ilginç aktivitelerde yapılıyor. Tüm bu hal ve hareketler sürücülerin dikkatlerinin dağılmasına sebebiyet veriyor. Araçta cep telefonu ile konuşmak veya vakit geçirmek yapılan araştırmalara göre kaza riskini yüzde 30’a kadar arttırmaktadır. Bu durumda kendi can ve mal güvenliğimizi düşünmüyor olsak bile istemeden diğer kişilerin can ve mal güvenliğine zarar verebiliriz. Bu yüzden kesinlikle araç seyir halindeyken herhangi bir şekilde cep telefonu ile ilgilenmememiz gerekmektedir. Hali hazırda bu kurala uymayan sürücülere trafik kanunu kapsamında trafik cezası kesilmektedir. Peki arabada telefonla konuşmanın cezası nedir?

Trafikte Telefonla Konuşma Cezası Nedir?

 Ceza Maddesi73/C
 Ceza Tanımı : Seyir halinde cep veya araç telefonu ya da benzer haberleşme cihazlarını kullanmak
 Ceza Miktarı :951 TL
 *15 gün içerisinde ödenirse :713,25 TL
 Ceza Puanı :10

Trafik cezalarına her sene ciddi miktarlarda zam yapılmaktadır. Bu zamlardan arabada telefonla konuşma cezası da nasibini almaktadır. Üstelik trafikte telefon cezası yemek için bir polis memurunun sizi durdurmasına gerek yok. İspatı yapılması durumunda trafik cezası plakanıza yazılarak tarafınıza gönderilebilmektedir. 2023 yılı itibari ile trafikte telefonla konuşmanın cezası 951 TL olarak belirlenmiştir. Şayet 15 gün içerisinde ödenirse erken ödeme indirimi yapılmakta ve ceza 713,25 TL’ye düşmektedir. Trafikte telefonla konuşma ceza maddesi ile 73/c’dir.

Trafikte Telefonla Konuşma Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Trafikte telefonla konuşma cezasının yanlış olduğunu savunuyorsanız aşağıda saymış olduğumuz evraklar ile beraber Sulh Ceza Mahkemesine itiraz edebilirsiniz.

  • Dava dilekçesi
  • Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağının Fotokopisi
  • Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Tebligatının Fotokopisi
  • Ruhsat Fotokopisi
  • Kimlik ve Ehliyet Fotokopisi

İtiraz işlemleri sırasında herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Fakat mahkeme başvurunuzu haksız bulursa mahkeme masrafları tarafınıza ödenecektir. Bu yüzden itiraz etmeden önce tekrar düşünmeli ve tamamen haklı olduğunuzu düşünüyorsanız itiraz etmelisiniz. İtiraz işlemleri hakkında detaylı bilgilere Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Trafikte Telefonla Konuşma Cezası Nereden Ödenir?

Şayet adınıza sürücü telefonla konuşma cezası kesildiyse bunu 15 gün içerisinde ödeyerek yüzde 25 erken ödeme indiriminden faydalanabilirsiniz. Trafik cezasını gib.gov.tr Gelir İdaresi Başkanlığı resmi adresi üzerinden ve PTT şubelerinden kolay bir şekilde ödeyebilirsiniz. Daha detaylı anlatım için aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıya girebilir ve tüm ödeme yöntemlerini öğrenebilirsiniz.

Trafik Cezası Ödeme Yöntemlerini Öğrenmek İçin TIKLAYIN

Ülkemizde her sene milyonlarca trafik kazası gerçekleşmektedir. Bu kazaların yüz binlercesi can kaybı ile sonuçlanan trafik kazalarıdır. Trafikte seyir halinde telefonla konuşmak kaza riskinizi arttırır. Ülkemizde ben kaza yapmam, telefonla konuşsam da bu kaza yapmamı sağlamaz gibi çeşitli farklı algılar bulunmaktadır. Halbuki telefonla konuşmak size doğrudan kaza yaptırmasa bile dikkatinizin dağılmasına sebebiyet vermektedir. Bu yüzden de acil bir durumda frene bir saniye bile geç basmanız ölümcül bir kazaya sebebiyet verebilir. Bunun yerine telefonla görüşme yapmanız gerekiyorsa bunu seyir halindeyken değil, trafiği engellemeyecek bir şekilde sağa çekerek gerçekleştirebilir ve görüşmeniz bittikten sonra yolunuza devam edebilirsiniz.

Bu yazımızda direksiyonda cep telefonu ile konuşma cezası ve araba sürerken telefonla konuşma cezası kaç TL, kaç para, 73/c ceza maddesi nedir hakkında merak edilenlere yer verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap