Trafik Cezaları

Araç değer kaybı davası nasıl ve kime açılır?

Tarafından yazıldı Rooting

Araç değer kaybı davası nedir?

Trafikte araç sayısı günden güne artıyor. Bu durum trafik yoğunluğunun da artmasına sebebiyet verirken trafik kazalarını da ciddi oranda arttırmış durumda. Ülkemizde her gün 3 bini aşkın maddi hasarlı veya yaralanmalı trafik kazası yaşanıyor. Bu rakam her geçen gün daha da yükseliyor. Şayet bir trafik kazasına karışırsanız servislerde aracınızın gerekli tadilatını gerçekleştirebilir ve eski çalışır vaziyetine döndürebilirsiniz. İlk baktığınızda aracınız kazaya karışmadan öncesi ile sonrası arasında bir fark gözükmese de aslında durum bundan farklıdır. Çünkü aracınızda değişen parçalar olduğu ve kazalı olduğu için satmak istediğinizde normalde ederinden daha düşük rakamlara satmak zorunda kalacaksınız. Bu durum aracınızın satışını zorlaştıracağı gibi kazalı, boyalı ya da değişen parça bulunduğu için maddi değer kaybı yaşatacaktır. Biz bu duruma değer kaybı diyoruz. Peki araç değer kaybı tam olarak kimden ve nasıl temin edilir?

Kasko (trafik sigortası şirketi) araç değer kaybını karşılar mı?

Trafik kazası her vatandaşımızın başına gelebilir. O yüzden bu gibi detaylı bilgileri bilmenizde fayda vardır. Şayet bir trafik kazasına karışırsanız haklılık durumunuza göre tüm masraflarınız sizin veya karşı tarafın trafik sigortasından ve kasko şirketinden temin edilebilir. Burada değişen parçalar, boya işlemleri, tamir ve tadilat işlemleri gibi tüm işlemler dahildir. Fakat sigorta şirketleri kasko sözleşmelerini yaparken genel olarak araç değer kaybı durumunu es geçmektedirler. Her ne kadar günümüzde birkaç kasko şirketinde araç değer kaybının karşılanacağına dair bilgilendirmeler yapılıyor olsa da bu oran oldukça düşüktür. Yani kasko şirketleri araç değer kaybını karşılamazlar. Bunun yerine sadece sizin aracınızda veya karşı tarafın aracında meydana gelen diğer zararları karşılarlar. Peki sigorta şirketleri bu zararınızı karşılamıyorsa araç değer kaybı nasıl karşılanır?

Araç değer kaybı davası kime açılır?

Örneğin bir trafik kazasına karıştınız. Trafik kazası yapmadan önce aracınızın değeri 400 bin TL olsun, aracınızda oluşan zarara göre kazadan sonra aracınızın değeri 250 bin TL’ye düşebilir. Düşünsenize aracınızın tüm tamir ve tadilat işlemlerini gerçekleştirseniz dahi aracınızın değeri bir anda 150 bin TL düşmüş. Burada yasalar sizin tarafınızdadır. Türk Ticaret Kanunu’nun 1409’u maddesine göre kusurlu olan taraf zarara uğrattığı tarafın trafik sigortası hasarını ve değer kaybını telafi etmekle yükümlüdür. Araç değer kaybı davasını ise karşı tarafa açmalısınız. Şayet kendisinden değer kaybı talep edilen kişinin trafik sigortası varsa sigorta şirketine yoksa ise direkt kendisine araç değer kaybı davası açabilirsiniz. Ancak maddi hasarlı bir trafik kazası yaşadıysanız araç değer kaybınızı hesapladıktan sonra dava açmadan önce karşı tarafla da masaya oturabilir ve zararınızı karşılamalarını talep edebilirsiniz. Birçok taraf bu şekilde dava yoluna gitmeden zararlarını tanzim edebilmektedir. Şayet olumlu dönüş alamıyorsanız da zararınızın karşılanması için dava yoluna gitmelisiniz. Ancak araç değer kaybı davası açmak için bazı şartların bulunduğunu unutmayın.

Araç değer kaybı davası açma şartları nelerdir?

Araç değer kaybı davası başvurusu

Araç değer kaybı nasıl alınır bahsetmeden önce araç değer kaybı davası şartlarını vermek gerekmektedir. Öncelikle araç değer kaybı davası açabilmek için tam kusurlu olmamak birinci ve belki de en önemli şarttır. Başka bir ifade ile karşı tarafa araç değer kaybı davası açabilmek için yüzde yüz kusurlu olmamanız gerekmektedir. Burada araç değer kaybı davası sonucunda elde edeceğiniz miktarda kusur oranının payı çok büyüktür. Diğer başvuru şartları ise aşağıda verilmiştir;

 • Araçta hasarın trafik kazası sonucu meydana gelmiş olmalıdır.
 • Kazayı yapan tarafın araç sigortası bulunmalıdır. Şayet sigortası yoksa bizzat kazayı yapan taraf değer kaybını karşılamalıdır.
 • Aracın hasar gören parçaları daha önce tamire uğradıysa tekrar aynı yerde oluşan hasarlar için araç değer kaybı davası açılabilir. Fakat davacı davalının kendi kusurları yüzünden oluşan hasarları davalıya yükleyemez.
 • Araç değer kaybı bedeli, onarım tazminatına ek olarak tahsis edilmektedir.
 • Taraflar müzakere sonucunda bir anlaşmaya varırsa, araç değer kaybı davası açmaya gerek kalmaz.

Şayet trafik kazası yaptıktan sonra aracınızı satmış olsanız dahi bu durum araç değer kaybı davası açmanıza engel değildir.

Araç değer kaybı davası nasıl, nerede açılır?

Araç değer kaybı davası açarak sadece aracınızda oluşan değer kaybının tanzimi için değil aynı zamanda aracınızda oluşan hasar miktarını da talep edebilirsiniz. Şayet aracınız kiralık bir araç ise ulaşım giderlerini de talep etmek mümkündür. Araç değer kaybı davası açmak için öncelikle ekspertiz raporu temin etmelisiniz. Bu raporda kaza sonrasında araçta yaşanan tüm sorunlar, değişen tüm parçalar ve hatta ileride yaşanabilecek sorunlar belirtilmelidir. Kapsamlı bir ekspertiz raporu nasıl alınır öğrenmek için BURADAKİ yazımızı okuyabilirsiniz. Raporu temin etmenizin ardından aşağıda vermiş olduğumuz belgelerle beraber Asliye Hukuk Mahkemesi’ne veya Asliye Ticaret Mahkemesi’ne müracaat ederek davanızı açmalısınız. Burada şayet davalı taraf olarak sigorta şirketi gösterilecekse dava Asliye Hukuk Mahkemesi’ne, şayet davalı taraf sigorta şirketi ile beraber sigortalı gösterilecekse dava Asliye Ticaret Mahkemesi’ne açılmaktadır.

Yine sigorta şirketlerine karşı açacak olduğunuz davanın bir nebze daha hızlı sonuçlanması adına yukarıda vermiş olduğumuz mahkemelere değil de Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvuruda bulunabiliyorsunuz. Sigorta Tahkim Komisyonu’na yapılan başvurular daha hızlı sonuçlanmaktadır. Burada verilen kararlar 5.000 TL’ye kadar ise kesindir ve itiraz hakkı yoktur. 5 bin TL üzeri kararlara ise itiraz edilebilir. 40.000 TL üzeri kararlarda ise istinaf yoluna gidilebilir. Tahkim Komisyonu araç değer kaybı davalarında az bilinmektedir ve genel olarak daha az tercih edilir.

Araç değer kaybı davası açmak için gerekli belgeler nelerdir?

Araç değer kaybı parası nasıl alınır?

Araç değer kaybı davası açmak için bazı belgeler istenmektedir. Araç değer kaybı için istenen belgeler aşağıda verilmiştir.

 • Kazanın yapıldığı an tutulan kaza tespit tutanağı,
 • Ekspertiz raporu,
 • Sigorta poliçesi,
 • Servis faturası,
 • Servis raporu belgeleri,
 • Araçta hasara ait fotoğraflar,
 • Araç kiralık ise veya ticari niteliği varsa bununla ilgili belge ve evraklar

Başvuru dosyası içinde başvuru formu gibi başvuru evrakları yer almalıdır. Akabinde de başvuru dilekçesi ile beraber davayı açmak için yukarıda verdiğimiz görevli mahkemeye başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Araç değer kaybı dava dilekçesi örneği indirmek için TIKLAYIN

Araç değer kaybı davası açmak için zaman aşımı süresi

Araç değer kaybı parası nasıl alınır anlattık. Ancak bu davayı açmak için belirli bir sürenizin bulunduğunu unutmamanız gerekmektedir. Öyle ki Resmi Gazete’de yer alan bilgilere göre değer kaybı davası açmak için bir zaman aşımı süresi bulunuyor. Bu zaman aşımı süresi 2 yıldır. Yani kaza tarihinden itibaren en geç 2 sene içerisinde sigorta şirketine veya karşı tarafa davanızı açmalısınız. Aksi halde dava hakkınızı kaybedersiniz.

Araç değer kaybı hesaplama kriterler nelerdir?

Araç değer kaybı nasıl istenir?

 1. Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen sigorta genel şartlarına göre kilometre bilgisi esas alınarak araç değer kaybı hesaplaması gerçekleştiriliyor. Şayet aracınız 165.000 kilometre’yi geçmişse değer kaybınız 0 olarak hesaplanmaktadır. Şayet 15.000 kilometrenin altında ise de değer kaybı yüksek çıkmaktadır. Bu kilometre değerinden sonra 165.000 kilometreye kadar değer kaybı miktarı azalmaktadır.
 2. Araç yaşı araç değer kaybı davalarında etkilidir. Şayet aracınız 10 yaşını geçmişse değer kaybı miktarı az çıkacaktır.
 3. Araçta hasar gören parçalara daha önce işlem yapılmışsa değer kaybı daha düşük çıkmaktadır.
 4. Aracın satışı gerçekleştiyse kaza yaptığı tarihte ruhsat sahibi kimse değer kaybını bu ruhsat sahibi alır.
 5. Değer kaybı hesaplaması sonucunda çıkan rakam ile hasar bedeli genel olarak aynı çıkmamaktadır.
 6. Değer kaybı; ayna, far, cam, silecek, tampon ve mekanik aksamdan genel olarak alınamazken daha çok kapılar, çamurluklar, şase, marşpiyel, havuz, panel, bagaj kapağı, kaput gibi metal kaporta aksanından alınır.
 7. Şayet değer kaybı davası açan kişi yüzde 50 küsurlu ise değer kaybı yüzde 50 olarak alınabilir. Bu yüzden araç değer kaybı davalarında kusur oranı çok önemlidir.
 8. Değer kaybı olarak alınan bedel TRAMER’e hasar kaydı olarak işlenir. Aracın hasar kaydını sorgulamak için TIKLAYIN.
 9. Ağır hasar kaydı olan araçlarda genel olarak değer kaybı alınmamaktadır.

Araç değer kaybı hesaplaması

Araç değer kaybı hesaplaması Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Müdürlüğü tarafından açıkça belirtildiği üzere sigorta ekspertizleri tarafından yapılabilmektedir. Araç değer kaybı hesaplama yöntemi ile araçlarda hasar geçmişi, aracın kilometresi, marka ve model bilgisi, üretim yılı, trafiğe çıkış tarihi, Pazar değeri çeşitli faktörler esas alınmaktadır. Araç değer kaybı çarpanları her araca göre farklılaştığı için sabit bir araç değer kaybı hesaplama yöntemi bulunmamaktadır.

Araç değer kaybı davası ne kadar sürede sonuçlanır?

Her davada olduğu gibi araç değer kaybı davalarında da davanın bitiş süresi yoğunluğa göre farklılık gösterebilmektedir. Araç değer kaybı davasında davalı şayet hasara kendisinin sebep olmadığını ispat ederse dava düşer. Davalı kusursuz olduğunu ispat edemezse de davacının zararları belirlenen tutar oranında karşılanır. Değer kaybı davaları genel olarak 6 ay ile 1.5 sene süre zarfında sonuçlanmaktadır.

Bu yazımızda araç değer kaybı için ne yapmalıyım, başvuru işlemleri nelerdir, araç değer kaybına giren parçalar, km ve yaş sınırı gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Araç değer kaybı hakkında tüm soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Araç değer kaybı davası hakkında uzman avukatlar ve bilirkişiler en kısa sürede sorularınıza cevap vereceklerdir.

Yazar hakkında

Rooting

1 Yorum

 • İyi günler. Ben aracımdaki değer kaybı için sigortaya talepte bulundum ve bir miktar ödemeyi kabul ettiler. Bundan sonraki süreçte ödemeyi yeterli bulmadığım için dava açabilir miyim?
  Ayriyeten dava açmak mı daha mantıklı sigorta tahkim komisyonuna başvurmak mı? Cevaplayabilirseniz çok mutlu olurum.

Yorum Yap