Trafik Cezaları

U dönüşü yapmanın cezası

Hatalı u dönüşü yapmanın cezası
Tarafından yazıldı Rooting

Trafik kuralları, karayollarında sürücülerin ve yayaların can ve mal güvenliklerini korumak maksadıyla oluşturulmuş olan kurallar bütünüdür. Bu kurallara uymamak her sene binlerce vatandaşımızın canını yitirmesine, yüz binlerce vatandaşımızın maddi hasarla karşılaşmasına sebebiyet vermektedir. En çok ihlali gerçekleştirilen trafik kurallardan bir tanesi de U dönüşü yapılmaz işareti olan yerden U dönüşü yapmaktır.

U dönüşü yapılmaz levhasıU dönüşü kuralını genel olarak dönüş yapabileceği yolun uzakta olması sebebi ile zamandan kazanmak için gerçekleştirilmektedir. Ancak solda gördüğünüz resimdeki gibi U dönüşü yapılmaz levhası olan yerde trafik ışıkları ve trafik akışı bu kurala uygun olarak düzenlenmiştir. Şayet siz U dönüşü yapmayı denerseniz diğer bir araçla çarpışma ihtimaliniz oldukça artacaktır. Ayrıca kural ihlali gerçekleştirdiğiniz için tüm masrafları da karşılamak zorunda kalırsınız. Bunun dışında U dönüşü yapmanın para cezası da bulunmaktadır. Peki U dönüşü yapmanın cezası nedir?

Yasak Yerden U Dönüşü Yapmanın Cezası Nedir?

Hatalı U dönüşü kurallarını bazen bilerek bazen de istemeden ihlal edebiliyoruz. Her ne sebeple olursa olsun U dönüşü yapılmaz tabelası olan yerden kuralları hiçe sayarak U dönüşü yapmak yasaktır ve cezası bulunmaktadır. Mobese, EDS gibi kamera görüntüleme sistemleri ve trafik polislerince yanlış U dönüşü yapan sürücüler tespit edilmekte ve para cezası uygulanmaktadır. Peki U dönüşü ihlali cezası ne kadardır?

YILCEZASIERKEN ÖDEME MİKTARICEZA PUANI
2023436 TL327 TL15
2022196 TL147 TL15
2021144 TL108 TL15
2020132 TL99 TL15
2019108 TL81 TL15

47/1-c trafik cezası nedir? : U dönüşü ihlali cezası, Trafik Kanunu’nun 47/1-c maddesi kapsamında uygulanmaktadır. Bu madde “Trafik işaret levhaları, cihazları ve yer işaretlemeleri ile belirtilen veya gösterilen hususlara uymamak,” şeklindedir. U dönüşü cezası yapılmaz işareti bulunan yerlerde U dönüşü cezası yazılabilir. Bu ceza da trafik işaret levhalarına uymama suçundan yazılır.

U dönüşü nerelerde yapılır, nerelerde yapılmaz?

U dönüşü yapılabilir işaretiSoldaki işaretlerin bulunduğu yerler U dönüşünün serbest olduğu yani U dönüşünün yapılabildiği yerlerdir. U dönüşü nasıl yapılır derseniz; U dönüşü yapılabilir yerlerde sola sinyal vermeli ve gidişe ayrılan en sol şeride geçmelisiniz. Akabinde trafikte diğer araçları tehlikeye atmayacak şekilde en az manevra ile dönüş yapmalısınız. Ancak yazımız başında belirtmiş olduğumuz kırmızı tabelanın olduğu yerlerde U dönüşü yapmak yasaktır ve uymayan sürücülere U dönüşü yasak maddesi kapsamınca yukarıda vermiş olduğumuz ceza miktarınca para cezası kesilir.

Bu yazımızda U dönüşü yasak mı, neden yasak, U dönüşü yapılmaz cezası ile U dönüşü yapmanın cezası nedir hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca Güncel Trafik Cezaları yazımızdan diğer bütün trafik cezalarını öğrenebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap