Trafik Cezaları

APP plaka yasak mı, cezası var mı?

APP plaka nedir?
Tarafından yazıldı Rooting

APP plaka nedir, ne demektir?

APP plaka veya bilinen diğer adı ile Amerikan pres plaka, farklı karakter ve şekillerle yazılmış olan araç plakalarına verilen isimdir. Güzel görüntüsü yüzünden son yıllarda oldukça çok rağbet görmüştür. Sürücüler araçlarına daha güzel gözükmesi adına sık sık app plaka taktırmaktadır. APP plakalarda; yazı fontu, yazı tipi, renkleri ve boyutları isteğe göre şekillendirilmekte ve her ne kadar güzel görünse de standart dışı bir kullanım ortaya çıkmaktadır.

APP plaka yasak mı, cezası ne kadar? 2023

APP plaka uzun yıllardır ülkemizde kullanılmaktadır. Şimdiye kadar binlerce sürücü aracına APP plaka taktırmıştır. Ancak 2017 yılında getirilen yasak ile APP plaka kullanımı tamamen yasaklanmıştır. Trafik ekiplerinin yapmış oldukları yoğun denetimlerce daha güzel görünmesi için taktıkları APP plakaları tespit eden tüm sürücülere yüklü miktarda trafik para cezası kesilmiştir. Peki APP plaka taktırmanın cezası nedir?

YILIAPP PLAKA CEZASIİNDİRİMLİ ÖDEME MİKTARICEZA PUANI
20231671 TL1253,25 TL20
2022750 TL562,5 TL20
2021551 TL413,25 TL20
2020505 TL378 TL20

APP plaka tamamen sahte plaka olarak geçmektedir ve yukarda vermiş olduğumuz ceza tutarı kadar cezası bulunmaktadır. Bununla beraber APP plaka kullandığı tespit edilen sürücülere plakanın uygun duruma getirilmesi adına 7 gün süre tanınmaktadır. Sürücüler bu 7 gün sürede plakalarını orijinal durumlarına getirebilirler.

23/3-a-1 trafik cezası nedir? : APP plaka kullandığı tespit edilen sürücülere Trafik Kanunu’nun 23/3-a-1 ceza maddesi uyarınca trafik cezası yazılmaktadır. Bu cezada “Yönetmelikte belirtilen nitelik veya ölçülere aykırı plaka takmak,” şeklinde APP plaka kullanımın yasak olduğu açıkça belirtilmiştir. 23/3-a-1 trafik cezası araç sahiplerine yani plakaya yazılmaktadır.

App plaka cezası yedim ne yapmalıyım?

Aracında APP plaka gibi sahte bir plaka bulunduran kişilere APP plaka cezası yazılmaktadır. Şayet bu cezanın haksız olduğunu düşünüyorsanız cezaya Sulh Ceza Hakimliği vasıtası ile itiraz edebilirsiniz. İtiraz işlemlerinizi Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Ediliyor yazımızda bahsettiğimiz belgelerle beraber gerçekleştirmelisiniz. İtiraz etmenizin ardından haksız bulunursanız masraflar ve trafik cezasını faiziyle ödemek durumunda kalacağınızı unutmayın.

APP plaka muayeneden geçer mi, geçiyor mu?

APP plaka taktıran sürücüler araç muayenelerinde ağır kusurlu sayılmaktadırlar. Yani APP plakalar araç muayenesinden kesinlikle geçmemektedir ve değiştirilmesi gerekmektedir. Hem trafik cezası olması, hem de TÜVTÜRK araç muayenesinden geçmemesi sebebi ile APP plaka taktırılması kesinlikle önerilmemektedir.

APP plaka nasıl anlaşılır, normal plakalar ile farkları nelerdir?

APP plaka ne demektir?Plakaları vermeye yetkili tek kurum ülkemizde Şoförler Odasıdır. Şoförler odası haricinde hiçbir kurum hiçbir şekilde plaka vermeye yetkili değildir. Şoförler odası tarafından standart olarak verilen plakalar oldukça sade ve hızlı silinebilir bir yapıya sahiptir. Ancak APP plakalar farklı stillerde yazılara sahiptir ve boyutları renkleri farklı olabilir. Bunun yanında kenarsız olması, beyaz veya siyah çerçeveli olması, ilginç yazı tipleri gibi birçok açıdan tespiti mümkündür. Soldaki resimde APP plaka örneğini görebilirsiniz. Daha kalın puntolar ve yazı fontu hemen kendisini belli etmektedir.

APP plaka neden yasaktır?

Ülkemizde plakalar standart olarak üretilmektedir. Bu standardın dışına çıkıldığı zaman plakanın otonom sistemlerce okunması yani tespit edilmesi zorlanmaktadır. Örneğin bir ihlal durumunda trafik cezası yanlış okunabilir ve farklı bir araç sahibine yazılabilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için APP plaka gibi sahte plakaların kullanımı yasaklanmıştır.

Bu yazımızda APP plaka yasaklandı, APP plaka yasağı ile mühürlü APP plaka yasak mı hakkında detaylı bilgiler verdik. APP plaka cezası hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap