Trafik Cezaları

Abart egzoz cezası nedir, ne kadardır?

Abart egzoz cezası
Tarafından yazıldı Rooting

Abart egzoz nedir, nasıl çalışır?

Abart egsoz veya diğer bir adı ile abartılı egzoz araçların yüksek ses çıkarmalarını sağlayan, ülkemizde genelde düşük kaliteli araçların yüksek kaliteli gibi görünmelerini sağlayan egzoz çeşitlerine denilmektedir. Abart egzoz araçların egzozlarına bir aparat ile eklenmektedir. Kimileri sadece yüksek ses vermesi maksadıyla bu aparatı eklerken, bazı sürücüler de modifiye etmek maksadıyla araçlarının egzozlarını tamamen değiştirmekte ve yüksek sesin yanında alev çıkaran, ışık yayan modelleri takmaktadırlar. Kumandalı, kumandasız ve vanalı olan çeşitleri mevcuttur. Kumandasız olanlar her vites geçişinde otomatik olarak yüksek ses çıkarırken, kumandalı olanlar ise yine aynı mantıkla çalışırken sadece açma ve kapama özelliği bulunmaktadır. Abart egzozlar araçlara performans artışı değil sadece ses artışı sağlamaktadırlar. Abart egzoz hakkında merak edilen çokça konu bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de yasal olup olmadığıdır.

Abart egzoz yasak mıdır, cezası var mı?

Abart egzoz ilk kez 1949 yılında Carlo Abarth tarafından bulunmuştur. Her ne kadar adı abart olsa da bu tarz egzozlar Karayolları Trafik Kanunu’nda gürültü çıkaran taşıtlar olarak bilinmektedir. Abart egzoz taktırmak, kullanmak tamamen yasaktır. Bu yasağa uymayan kişilere ise idari para cezası kesilmektedir.

Abart egsoz cezası 2022

Abart egzoz taktırdığı tespit edilen sürücülere idari para cezası kesilmektedir. Ayrıca bu durum tespit edilen araçlar trafikten men edilmektedir ve sürücülere aracı mevzuata uygun hale getirmesi adına 7 iş günü kadar süre verilir. Aracı bu durumda çekici / kurtarıcı ile götürmeniz gerekecektir. Abart egzoz cezası, sürücüye yani sürücü belgesine değil araç sahibine yazılmaktadır. Dolayısıyla sürücü belgesine ceza puanı işlemi uygulanmaz. Aracın ruhsat sahibi kimse cezayı o kişi ödemek durumundadır.

YILCEZASIERKEN ÖDEME İNDİRİMİCEZA PUANI
20221.823 TL1367,25 TLYOK
20211339 TL1004,25 TLYOK
20201228 TL921 TLYOK

Abart egzoz kullananlar ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sevk edilebilmektedir. Bu durumda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gürültü yaparak rahatsızlık vermekten dolayı para cezası kesmektedir. Ancak genel olarak sadece yukarıda verdiğimiz cezai işlem uygulanır.

32/3 trafik cezası nedir? : Abart egzoz kullandığı tespit edilen sürücülere Trafik Kanunu’nun 32/3 maddesi gereğince ceza kesilmektedir. Bu ceza maddesi “Mevzuata uygun olarak yapıldığı belgelenemeyen teknik değişikliğin çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaracak özellikte olması,” şeklindedir. Bu ceza sadece otomobillere değil aynı zamanda motosiklet yani motor gibi araçlara da yazılmaktadır.

Abart egsoz vizeden, muayeneden geçer mi?

Abart egzoz taktıran araçlar muayeneden yani vizeden geçemezler. TÜVTÜRK tarafından açıklanan yönetmelikte abart egzoz taktığı tespit edilen araçların ağır kusurlu sayılacakları açıkça belirtilmiştir. Bu yüzden hem idari para cezası olması hem de muayeneden geçmemesi sebebi ile abart egzoz taktırmamalısınız.

Abart egzoz cezasına nasıl, nereden itiraz edilir?

Şayet abart egzoz cezasının haksız olduğunu düşünüyorsanız diğer bütün trafik cezalarında olduğu gibi bu cezaya da itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. İtiraz işlemlerinizi Trafik Cezası İtiraz Belgeleri sayfamızda bahsettiğimiz evraklarla beraber Sulh Ceza Mahkemesine gerçekleştirebilirsiniz.

Abart egzoz nereye şikayet edilir?

Abart egzoz kullanan sürücüleri gördüğünüzde bu durumu Emniyet Genel Müdürlüğü vasıtası ile şikayet etmeniz mümkündür. Bunun için https://onlineislemler.egm.gov.tr/Sayfalar/Ihbar.aspx sayfasına girmeli ve akabinde sizden istenilen kanıtlarla belgeleri göndermelisiniz.

Bu yazımızda araçlarda abart egzoz yasak mı ve abart egzoz cezası ne kadar hakkında detaylı bilgilendirmelerde bulunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

1 Yorum

  • Son yıllarda gecenin herhangi bir saatinde hasta,yaşlı,çocuk düşünmeksizin hareket edenlere kim dur diyecek?kanıt sun gibi sacma bir talep var nasil kanit sunulur bunu trafik çözmek zorunda değil mi? Gün gece nasıl kontrol sağlanıyorsa ayni sey istedikten sonra yapılamaz mı?bunu yapanlar mobesadan tespit edilimez mi?Insani canindan bezdiren bi duyarsizlik yaşıyoruz.

Yorum Yap