Trafik Cezaları

Trafikte makas atmanın cezası nedir?

Trafikte makas atmanın cezası
Tarafından yazıldı Rooting

Makas atmak nedir, ne demektir?

Trafikte kuralları hiçe sayarak, sürücülerin ve yayaların güvenliğini tehlikeye sokan çok sayıda sürücü bulunmaktadır. Bu sürücülerin en çok ihlal ettikleri kuralların başında makas atmak gelmektedir. Makas atmak, bir veya birden çok aracın arasından trafiği tehlikeye sokacak şekilde hızlıca geçmeye denilmektedir. Yoğun trafiklerde hızlı bir şekilde araçları sağlayıp sollayan sürücülerin yaptıkları eyleme makas atmak denilmektedir. Makas atarak trafikte hareket eden sürücüler çok sayıda yaralanmalı ve ölümlü kazaya karışmaktadırlar. Peki trafikte makas atarak ilerleyen sürücülere uygulanan cezalar nelerdir? Trafikte makas atmanın cezası nedir?

Trafikte makas atmanın cezası nedir, ne kadardır? 2022

Yarış, polisiye, macera filmlerinde izlerken mutlu olduğumuz hoşumuza giden makas atma sahneleri gerçekte oldukça tehlikelidir. Ancak buna rağmen birçok sürücü trafikte gerek heyecan olsun diye gerekse aceleciliğinden makas atarak ilerlemektedir. Haberlerde her gün makas atarken kaza yapan ve hayatını kaybeden ya da yaralanan sürücüleri görmekteyiz. Hali hazırda makas atmak kanunen de yasak bir eylemdir ve arabayla makas atma cezası bulunmaktadır.

YILCEZASIERKEN ÖDEME MİKTARICEZA PUANI
20221823 TL1367,25 TL20
20211339 TL1004,25 TL20
20201228 TL921 TL20

46/2-g trafik cezası nedir : Makas atmak halk arasında kullanılan bir tabirdir. Ancak Trafik Kanunu’nda ilgili yasağın ceza maddesi farklıdır. Trafikte makas atmak kanunun 46/2-g trafik cezası maddesi kapsamında yasaktır. Bu maddeye göre “Trafiği Aksatacak veya Tehlikeye Sokacak Şekilde Ardı Ardına Birden Fazla Şerit Değiştirmek Yasaktır.” Şayet yukarıda vermiş olduğumuz cezaları size tebliğ edildiği tarihte 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda yüzde 25 olarak indirimli şekilde ödeme imkanınız bulunmaktadır.

Makas atma cezasına nasıl, nereden itiraz edilir?

Şayet makas atma cezasının haksız olduğunu düşünüyorsanız Sulh Ceza Hakimliği’ne bir itiraz dilekçesi ile itiraz edebilirsiniz. Bu konu hakkında detaylı bilgilere Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Makas atanlar nereye, nasıl şikayet edilir?

Şayet trafikte makas atarak trafik güvenliğini tehlikeye sokan bir sürücü gördüyseniz bu kişiyi veya kişileri şikayet edebilirsiniz. Şikayet işlemlerini “https://onlineislemler.egm.gov.tr/Sayfalar/Ihbar.aspx” sayfasından kanıtlarınız ile beraber yapabilme şansınız bulunmaktadır. Şayet şikayetiniz olumlu sonuçlanırsa araç sürücüsü durdurulmasa bile plakaya ilgili trafik cezası uygulanacaktır.

Trafikte makas atma cezası sadece araç sürücülerine değil aynı zamanda motor sürücülerine de yazılmaktadır. En tehlikeli trafik kurallarından bir tanesi olan trafikte makas atma eylemini yapanları uyarmalı, uyarıyı dikkate almamaları durumunda ise yazımızda anlattığımız üzere şikayet etmeliyiz. Bu yazımızda yolma makas atma cezası, makas atma cezası kanun maddesi ile makas atma cezası kaç TL hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap