Trafik Cezaları

Drift ve spin atmanın cezası nedir?

Drift atmanın cezası nedir?
Tarafından yazıldı Rooting

Drift ve spin nedir, ne demektir?

Kontrollü ya da kontrolsüz olarak aracın arka tarafını farklı yönlere savurmaya spin atma denilmektedir. Drift ise, aracın dönme sırasında merkezkaç kuvvetine direnemeyip arka kısmının kopması prensibine dayalı bir olaydır. Trafikte drift yapmanın ve spin atmanın cezası bulunmaktadır.

Drift ve spin cezası ne kadardır? 2022

Trafik cezaları son yıllarda oldukça yüksek miktarlarda arttırıldı. Bunun en büyük sebebi sürücülerin trafik kurallarına uymalarını sağlamak ve trafikteki can ve mal güvenliğini tahsis etmektir. En çok arttırılan trafik cezalarından bir tanesi de trafikte drift çekmenin cezası ve spin atmanın cezası oldu. Son dönemde trafikte uygunsuz hareketler sergileyerek trafik güvenliğini hiçe sayan bu sürücülere uygulanan para cezası yüksek tutarlarda arttırıldı. Drift yapan, spin atan sürücülere ise rekor cezalar verildi. Peki 2022 yılı itibariyle drift yapmanın cezası ne kadar?

YILICEZA MİKTARIİNDİRİMLİ CEZA MİKTARICEZA PUANI
20229.125 TL6.843,75 TL20
20216.700 TL5.025 TL20
20206.141 TL4.605,75 TL
20

Üstelik drift yapanlara ceza sadece bununla da sınırlı değil. Bunun yanında ehliyetleri de 60 gün süre zarfında geri alınmaktadır. 60 gün sonunda ehliyetini geri almak için ise sürücüler psikoteknik raporu almaları gerekmektedir. Bu raporu nasıl alınacağını Psikoteknik Raporu Nasıl Alınır yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Şayet drift cezası sebebi ile 5 sene içerisinde 2. Kez ehliyetiniz geriye alındıysa sürücü belgeniz iptal olmaktadır ve yeniden sürücü kurslarına müracaat ederek ehliyet almanız gerekmektedir.

67/1-d trafik cezası nedir? : Trafikte drift çeken ve spin atan sürücülere Trafik Kanunu’nun 67/1-d ceza maddesi gereğince trafik cezası kesilmektedir. Bu madde “Herhangi bir zorunluluk olmaksızın, karayollarında dönüş kuralları dışında bilerek ve isteyerek aracın el freninin çekilmesi suretiyle veya başka yöntemlerle aracın ani olarak yönünün değiştirilmesi veya kendi etrafında döndürülmesi,” şeklindedir. Bu kuralara uymayan sürücülere ise drift cezası kaç para ve drift cezası kaç lira diye yukarıdaki tabloda açıkladığımız miktarda trafik cezası kesilir.

Drift cezası nasıl yazılır, nasıl gelir, plaka yazılır mı?

Trafikte spin atarak ve drift yaparak ilerleyen sürücüler çokça kez EDS ve Mobese gibi kamera görüntüleme sistemleri vasıtası ile tespit edilmiş ve bu cezalar araçların plakalarına yazılmıştır. Ancak bu oldukça büyük mağduriyetlere sebebiyet vermiş ve bu durum yargıya intikal etmiştir. Öyle ki aracın sahibi o an drift yapan kişi olmayabiliyor. Bu durumda araç sahibine 60 gün süreliğine ehliyetine el konularak plakaya yukarıda verdiğimiz tutar kadar trafik cezası yazılıyordu. Ancak Anayasa Mahkemesi bu durumun hukuk dışı bir uygulama olduğuna kanaat getirdi. Artık trafikte drift ve spin cezaları doğrudan sürücü belgesine işlenmektedir.

Drift cezasına nasıl itiraz edilir?

Şayet trafikte drift atmak veya spin atmak gibi suçlar sebebi ile sürücü belgenize trafik cezası kesildiyse ve ehliyetiniz 60 gün süre zarfında geri alındıysa diğer bütün trafik cezalarında olduğu gibi bu cezanın da haksız olduğunu düşünmeniz durumunda itiraz hakkınız bulunmaktadır. İtiraz işlemlerini Sulh Ceza Mahkemeleri aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. İtiraz etmek için Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir yazımızda anlattığımız itiraz dilekçesi gibi evraklarla beraber itiraz etmelisiniz.

Bu yazımızda drift ezası ehliyeti geri alma, drift ceza puanı kaç, drift ceza fiyatları ve drift atmanın ceza maddesi ile erken ödeme gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap