Trafik Cezaları

Arabada sigara içme cezası

Arabada sigara içmenin cezası
Tarafından yazıldı Rooting

Özel, şahsi arabada sigara içmek yasak mı?

Sigaranın zararları sayılamayacak kadar çoktur. Ülkemizde ölüm sebeplerinde tütün ve türün mamulleri sebebi ile yaşanan rahatsızlıklardan ölmek ilk sıralarda yer alıyor. Öyle ki ülkemizde vefat eden erkeklerin yüzde 30’undan fazlası sigaraya bağlı hastalıklar sebebi ile vefat etmektedir. Sigarayı her ne sebep olursa olsun hayatımızdan çıkarmamız gerekmektedir. Bu konunun bilincinde olan devlet, sigara kullanımını azaltmak için sigara yasaklarını her sene ciddi şekilde genişletmekte ve sigara içmenin yasak olduğu alanlarda sigara içen kişilere verilen cezaları ise arttırmaktadır. Bu yasaklardan bir tanesi arabada sigara içme cezasıdır. Arabada sigara içme cezası önceleri de ülkemizde olan ancak uygulanmayan ceza türlerinden bir tanesidir. Artık yapılan denetimlerde arabada sigara içenler tespit edilmekte ve arabada sigara içme para cezası kesilmektedir. Peki ülkemizde arabada sigara içme cezası kaç TL?

Arabada sigara içmenin cezası ne kadar? 2023

Arabada sigara içme cezası özel yani şahsi araçları da kapsamaktadır. Bunun dışında toplu taşıma araçlarında, takside, otobüs, minibüs gibi her araçta arabada sigara içmek yasaktır. Aracınızda ister yalnız olsun, isterseniz de başka yolcular olsun kesinlikle arabada sigara içmek yasaktır ve bu yasağa uymayan sürücülere idari para cezası uygulanmaktadır.

YILCEZA MİKTARI
2023248,38 TL

Trafikte arabada sigara içmenin cezası Kabahatler Kanunu’nun 39’uncu maddesi’nde belirtilmiştir. Bu maddeye göre “Hususi araçların sürücü koltukları ile taksi hizmeti verenler dahil olmak üzere karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçlarında,” sigara içmenin yasak olduğu açıkça vurgulanmıştır. Arabada sigara içme cezası maddesi gereği bu yasağa uymayan sürücülere 2023 yılı itibariyle yukarıdaki tabloda vermiş olduğumuz idari para cezası kesilmektedir.

Arabada sigara içme cezası nasıl kesilir, nasıl uygulanır merak edilmektedir. Arabada sigara içme cezası sadece trafik ekiplerinde doğrudan aracı durdurarak yazılmamaktadır. Aynı zamanda Mobese ve EDS gibi kamera görüntüleri ile tespit edilerek de cezalar kesilmektedir.

Arabada sigara içme cezası nereye ve nasıl ödenir?

Arabada sigara içme yasağı detayları arasında bu cezanın nereye ödeneceği merak edilmektedir. Herhangi bir şekilde arabada sigara içmekten dolayı ceza yemişseniz bu cezayı https://ivd.gib.gov.tr/ adresinden online olarak veya vergi dairesi ile mal müdürlüklerinden kolay bir şekilde ödeyebilirsiniz.

Arabada elektronik sigara içmek yasak mı?

Arabada sigara içme yasağı hakkında vatandaşların aklında çok sayıda soru bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de şahsi araçlarda elektronik sigara içmek yasak mı sorusudur. Hususi araçlarda sigara, elektronik nargile ve benzeri tütün ürünleri kullanımı yasaktır ve uymayanlar para cezası ödemek durumunda kalırlar. Hali hazırda elektronik sigara ülkemizde yasak olan maddelerden bir tanesidir. Bu yüzden sadece arabada değil hiçbir zaman kullanılmaması gerekmektedir.

Arabada sigara içme cezası yolcuları kapsıyor mu?

Arabada sigara içmek sadece sürücüye mi yasak merak edilmektedir. Özel araçlarda veya toplu araçlarda fark etmeksizin sigara gibi tütün mamullerinin kullanımı yasaktır. Bu yasak sadece sürücü değil yolcuları da kapsamaktadır. Bu hususta sürücünün dikkatinin dağıldığı için sadece sürücüye yasak olduğu düşünülmektedir. Ancak bu bilgi tamamen yanlıştır. Araçta sigara içme cezası, sürücüler kadar yolcular için de geçerlidir. Tespiti halinde trafik cezası sigara içen kişiye yani yolcuya yazılmaktadır.

Arabada sigara içmenin yasak olduğu ülkeler hangileridir?

Arabada sigara içme yasağı sadece ülkemizde uygulanan bir yasak değildir. Fransa, ABD, Almanya, Kanada, Güney Afrika, Avustralya, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn gibi çok sayıda ülkede özel araçta sigara içmek yasaktır. Bu ülkelerde uygulanan trafik cezaları ise ülkemize göre çok daha yüksek seviyelerdir. Ancak her ülkede uygulamada bazı farklılıklar gözlemlenmektedir. Fransa’da arabada 18 yaşın altında bir çocuk varsa ne şoför ne de yolcular sigara içebiliyorken, Kanada’da sadece çocukların bulunduğu arabalarda sigara içmek yasak. ABD’de ise arabada belirli bir yaşın altında çocuk varsa kullanmak yasak. Arabada sigara içme yasağı olan ülkeler gün geçtikte artmaktadır.

Arabada sigara içme cezasına nasıl, nereden itiraz edilir?

Arabada sigara kullanmanın cezası her sene arttırılmaktadır. Sizler de arabada sigara içmekten dolayı ceza yediyseniz ve bu cezanın haksız olduğunu düşünüyorsanız bu cezaya itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. İtirazlarınızı Sulh Ceza Hakimliğine BURADA bahsetmiş olduğumuz itiraz dilekçesi gibi evraklarla beraber gerçekleştirmelisiniz.

Arabada sigara içmek neden yasaklandı?

Arabada sigara içme yasağı kanunu kapsamında yapılan denetimler ülkemizde gün geçtikte arttırılmaktadır. 81 ilimizde trafik ekipleri tarafından düzenli olarak sigara yasağını ihlal eden sürücüler tespit edilerek para cezası kesilmektedir. Hali hazırda araçta sigara içmek araca kötü bir koku sinmesini sağlamakta ve araçta bulunan yolcu ve sürücülere oldukça zarar vermektedir. Özel araç gibi kapalı alanlarda içilen sigara koltuklara ve havalandırma sistemine işlediği için uzun süre zarar vermeye devam ediyor. Öyle ki yapılan bir araştırmada bir evde 20 sene önce sigara içilmiş ve zararlı maddelerin halen varlığının devam ettiği tespit edilmiştir. Bu durum araba için de geçerlidir. Arabada neden sigara içilmez bu şekilde cevaplamamız mümkündür.

Bu yazımızda arabada sigara içme cezası ne kadar, kaç TL, fiyatı, sigara içme cezasının dayanağı, mevzuatı, kapsamı, arabada sigara içme cezası resmi gazete, yasal mı, cezası var mı gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi arabada sigara içme cezası yorumları kısmından detaylı olarak belirtebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap