Trafik Cezaları

Trafik cezası sisteme ne zaman düşer?

Trafik cezası e-devlete ne zaman düşer
Tarafından yazıldı Rooting

Günümüzde trafik kazalarının birçoğu trafik kurallarına uymayan sürücüler tarafından yapılmaktadır. Bu kurallara uymak trafik can ve mal güvenliği için oldukça önemlidir. Trafik kurallarına uyulmaması durumunda ise sürücülere trafik cezası kesilmektedir. Bazı durumlarda trafik cezası yediğimize emin olsak da bazen; radar, kırmızı ışık, hatalı sollama, emniyet kemeri takmama gibi çeşitli ihlalleri yaptıktan sonra ceza yediğimizden emin olamıyoruz. Bu yüzden de E-Devlet veya GİB üzerinden sorgulama gerçekleştiriyor ve adımıza veya plakaya yazılmış bir trafik cezası var mı bakıyoruz. Ancak trafik cezaları yazıldığı tarihte anında sisteme düşmemektedir. Peki trafik cezası sisteme ne zaman düşer?

Trafik cezaları internete ne zaman düşer?

Teknoloji günden güne hayatımızın içindeki payını arttırıyor. Önceleri uzun süre bekleyerek gerçekleştirebildiğimiz işlemleri artık kısa süreler zarfından yapabiliyoruz. Özellikle E-Devlet sisteminin hayatımıza girmesi ile kamu kurum ve kuruluşlarını ilgilendiren neredeyse bütün iş ve işlemlerimizi kolayca halledebilir hale geldik. Bunlardan bir tanesi de trafik cezası ile ilgili işlemlerimiz. Yemiş olduğunuz trafik cezası E-Devlet sistemine genel olarak 3 iş günü içerisinde yansıtılmaktadır. Sisteme yansıyan cezaları ise kolay bir şekilde ödeyebilirsiniz. Nasıl ödeme yapacağınızı aşağıdaki bağlantıdan öğrenebilirsiniz.

Trafik Cezası Nasıl Ödenir Öğrenmek İçin Tıklayın

Trafik cezası kaç günde gelir, kaç gün içinde tebliğ edilir?

Trafik cezası çoğu durumda internete yani sisteme daha erken düşebilmektedir. Fakat tebliğ tarihi bundan sonra olabilir. Şayet ehliyete yazılan trafik cezası ise sorun yok zaten o an size tebliğ edilmiş sayılmaktadır. Fakat plakaya yazılan trafik cezası için durum farklıdır. Bu cezalar PTT aracılığı ile aracın ruhsat sahibinin ikamet adresine gönderilir. Posta yolu ile gönderilen bu belge size teslim edildikten sonra tebliğ edilmiş sayılır. Şayet evde yoksanız ilana çıkılır ve yine tebliğ edilmiş sayılır. Bu süreç kargonun yoğunluk durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Ancak genel olarak 10 ile 30 gün içerisinde yazılan bu cezalar tarafınıza ulaştırılmaktadır.

Bu yazımızda trafik cezası e-devlette ne zaman görünür düşer işlenir, trafik cezası tebligatı eve ne zaman gelir, trafik cezası ne zaman yansır belli olur, trafik cezası ne zaman tebliğ edilir görünür gibi detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

1 Yorum

Yorum Yap