Trafik Cezaları

Araç kilometre düşürme cezası

Araç km düşürme cezası
Tarafından yazıldı Rooting

Araç kilometre düşürme cezası var mı?

İkinci el araç satın almadan önce kontrol edilen ilk detaylardan bir tanesi kuşkusuz araç kilometresidir. Araç kilometresi yüksek olan araçları satın almaya müşteriler çoğu zaman yanaşmamaktadır. Aracın kilometresi ne kadar düşükse piyasa değeri de o kadar yükselmektedir. Bundaki en büyük sebep yüksek kilometre değerlerine sahip araçların yıpranmış olma ihtimallerinin yüksek olması ve ilerleyen dönemde daha çabuk arıza yaratabilecekleridir. Bu yüzden de araç sahipleri sık sık araçların gerçek kilometrelerini gizlemek adına kilometre düşürme işlemlerini yapmaktadırlar. Fakat ikinci el araçlarda zorunlu kalınmadığı durumlar haricinde aracın gerçek kilometresini gizlemek adına araç kilometre düşürme işlemlerini gerçekleştirmenin cezası bulunmaktadır. Peki araç kilometre düşürme cezası nedir?

Araç kilometre düşürme cezası nedir?

Yargıtay araç kilometre düşürme olaylarının artması yüzünden bu konuya bir el atmış ve karara bağlamıştır. Günümüzde ikinci el araç piyasasında 100 bin üzeri araçların yüzde 30’undan fazlasının kilometre değerleri ile oynanmış durumdadır. Yargıtay 23. Ceza Mahkemesi, ikinci el oto satışında araç km düşürme eyleminin dolandırıcılık suçu olduğuna kanaat getirmiştir. Bu yüzden de bu tarz eylemlerde bulunan kişiler hapis cezası ile karşı karşıya kalabilirler. Ayrıca satmış olduğunuz araç yeni sahibi tarafından iade edilerek tarafınıza dava açılabilir. Tüm bu sebepler yüzünden araç kilometre düşürme eylemlerinden kaçınmak gerekmektedir.

Ancak bazen araçlara ikinci el gösterge gibi parçalar alınırken araç kilometreleri mevcut km değerleri ile örtüşmeyebiliyor. Bu gibi durumlarda ara araçları gerçek yani orijinal kilometresinin gösterilmesi adına araç kilometre değerleri değiştirilebiliyor. Araç kilometre değiştirme işlemleri sadece bu gibi durumlarda uygulanmalıdır. Şayet böyle bir durum varsa sizler de aşağıda bağlantıda detaylı olarak anlattığımız km düşürme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Aksi durumlarda ciddi cezalar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Aram Kilometresi Nasıl Düşürülür Öğrenmek İçin Tıklayın

Bu yazımızda araç kilometre düşürme cezası hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap