Trafik Cezaları

Ehliyet yetersizliği cezası nedir, ne kadardır?

Tarafından yazıldı Rooting

Ehliyet yetersizliği nedir, ne demektir?

Sürücü belgeleri çeşitli sınıflara ayrılmıştır. Motosiklet, otomobil, kamyonet, çekici, minibüs, otobüs, traktör ve iş makinesi kullanmak için farklı tipte sürücü belgeleri almanız gerekmektedir. Örneğin sadece motosiklet olan bir sürücü araba kullanamaz. Kullanması durumunda da ehliyet yetersizliği sebebi ile idari para cezası kesilmektedir. Peki ehliyet yetersizliği cezası ne kadar?

Ehliyet yetersizliği cezası – Yetersiz ehliyet cezası 2022

Ehliyet alırken, hangi araçları kullanmak istediğiniz sorulmaktadır. Bunun sonrasında ise size verilen eğitimlerde ve uygulanan sınavlarda bu doğrultuda eğitimler verilir. Örneğin sadece otomobil kullanmak istiyorsanız eğitimleriniz bu yönde tamamlanır. Bu yüzden de sadece otomobil ehliyeti olan bir kişi aynı zamanda minibüs veya kamyon kullanamaz, kullanmamalıdır. Çünkü gerekli teknik ve teorik eğitim sürücüye verilmemiştir. Sürücü belgesi sahipleri, sürücü belgelerinin sınıfına göre yetkili oldukları araçlar dışındaki araçları kullanmaları yasaktır ve uymayanlara para cezası kesilmektedir.

YILEHLİYET YETERSİZLİĞİ CEZASIİNDİRİMLİ CEZA MİKTARICEZA PUANI
20221823 TL1367,25 TL20
20211339 TL1004,25 TL20
20201228 TL921 TL20

Bunun yanında yukarıda vermiş olduğumuz ehliyet sınıf yetersizliği cezası şayet ceza yazılan kişi araç sahibi değilse, araç sahibine de aynı ceza miktarı yazılmaktadır. Yani motosiklet ehliyet olan birisi otomobil kullanırken tespit edildi ve hakkında idari para cezası kesildi. Ancak kullandığı aracın kendisine ait olmadığı bu süreçte görüldüyse sürücüye yazılan cezanın aynısı araç sahibine de yazılır. 2022 yılı için bu miktar 1339 TL’dir. Bu yüzden aracınızı verirken, ehliyet sınıfının aracı kullanmaya yetip yetmediğine muhakkak kontrol etmelisiniz.

39/2 trafik cezası nedir : Yetersiz ehliyet ile araç kullanmanın cezası, Trafik Kanuunu’nun 39/2 ceza maddesi gereğince uygulanmaktadır. Bu maddede “Sürücü belgesi sahiplerinin, sürücü belgelerinin sınıfına göre sürmeye yetkili olmadıkları araçları sürmeleri” ibaresi bulunmaktadır. Bu maddeyi ihlal eden sürücülere ise yukarıda vermiş olduğumuz miktar kadar trafik cezası kesilmektedir.

Yeni ehliyet sınıfları

Yukarıdaki tablodan hangi ehliyet sınıfının hangi araçları kullanabileceğini rahatlıkla görebilirsiniz. Bu kurala uymayarak ehliyet sınıfının dışında araç kullananlara yetersiz ehliyet ile motor kullanmanın cezası veya yetersiz ehliyetle araç kullanmanın cezası kesilmektedir.

Yetersiz ehliyet cezasına nasıl itiraz edilir?

Ehliyet yetersizliği konusunda oldukça sık tartışılan konulardan biriside araç sahibine yazılan trafik cezasıdır. Burada zaten sürücü kendi sınıfı dışında araç kullandığı için trafik cezası yiyecek ve buna itiraz etse bile olumlu dönüş alamayacaktır. Ancak araç sahipleri kendilerinin işlemediği bir suç sebebi ile ceza ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Anayasada kimsenin işlemediği bir fiilden dolayı cezalandırılamaz maddesi burada tartışmayı başlatmaktadır. Ancak buna rağmen yapılan itirazlar olumlu sonuçlanmamaktadır. Yine de sizler de başvuru yaparak cezanın iptal edilmesini istiyorsanız Sulh Ceza Hakimliği’ne kanıtlarınız ve Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir yazımızda anlattığımız belgelerle beraber müracaatlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Bu yazımızda yetersiz ehliyetten ceza nedir, yetersiz ehliyetle araç kullanmanın cezası, ceza maddesi, kaç puan hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap