Trafik Cezaları

Jandarma trafik cezası kesebilir mi, yazabilir mi?

Jandarma trafik cezası yazar mı?
Tarafından yazıldı Rooting

Jandarma trafik cezası keser mi?

Trafik kurallarını ihlal eden sürücülere ve yayalara her geçen yıl artan miktarlarda trafik cezası kesiliyor. Bu sürücülerin ve yayaların tespiti için yapılan denetimler ise geçmişte olmadığı kadar arttırıldı. Gerek mobese, gerek EDS, gerek fahri trafik müfettişleri ve artan kolluk kuvvetleri oranı ile artık yapılan ihlaller çok daha hızlı bir biçimde tespit edilerek, ihlal sahibine para cezası kesilmektedir. Trafik cezaları konusunda merak edilen konuların başında ise trafik cezalarını kimlerin düzenlemeye yetkisi olduğudur. Bu hususta Jandarma trafik cezası yazabilir mi merak edilmektedir?

Jandarma trafik cezası yazabilir mi?

Jandarma, yurt içinde özellikle kırsal bölgelerde genel güvenliği ve kamu düzenini korumakla görevli silahlı askeri kolluk güçlerine denilmektedir. Bilinenin aksine jandarmalar trafik cezası kesebilmektedir. Önceleri trafik cezası kesme yetkisi bulunmayan Jandarmalar, 2018 yılında çıkartılan kanunla bu hakka kavuşmuşlardır. Jandarmalarda tıpkı polisler gibi tutanak tanzim etme yetkisi bulunmaktadır.

Kimlerin tutanak tanzim etme yetkisinin bulunduğu Karayolları Trafik Kanunu’nun 6’ncı maddesinde belirtilmiştir. Bu maddeye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Trafik zabıtasının bulunmadığı veya yeterli olmadığı yerlerde polis; polisin ve trafik teşkilatının görev alanı dışında kalan yerlerde de jandarma, trafik eğitimi almış subay, astsubay ve uzman jandarmalar eliyle yönetmelikte belirtilen esas ve usullere uygun olarak trafiği düzenlemeye ve trafik suçlarına el koymaya görevli ve yetkilidir.

Yapılan bu düzenlemenin amacı tüm kolluk kuvvetleri ile beraber yaşanan trafik kazalarını minimuma indirmektir. Bu sayede trafik güvenliğini tehlikeye sokan sürücüler ve yayalar daha kolay bir şekilde tespit edilmektedir.

Trafik jandarma şehir içinde ceza yazabilir mi?

Oldukça merak edilen konuların başında da trafik jandarma ekiplerinin şehir içinde trafik cezası kesip kesemedikleridir. Trafik jandarmaların görev yerlerinde şehir içi veya dışı diye bir kavram bulunmamaktadır. Yani şehir dışında olduğu gibi şehir içinde de trafik cezası kesebilmektedirler. Bu yazımızda jandarmalar trafik cezası kesebilir mi, yazabilir mi konularında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap