Trafik Cezaları

Normal polisler trafik cezası yazabilir mi?

Sivil polis trafik cezası yazabilir mi
Tarafından yazıldı Rooting

Trafik kazalarında her gün binlerce kişi can ve mal kaybı yaşamaktadır. Bu durumun önüne geçmek için İçişleri Bakanlığı yapılan denetimleri her geçen gün daha da arttırmakta ve trafik kurallarını ihlal ederek, diğer sürücülerin ve yayaların can ve mal güvenliğini tehlikeye sokan sürücülere cezalar kesmektedir. Ancak trafik kurallarını ihlal eden sürücülerin tespiti çoğu durumda zor olabiliyor. Bunun için İçişleri Bakanlığı bir çalışma gerçekleştirdi. Bu çalışma kapsamında trafik cezası kesme yetkisi bulunan kişilerin sayısı arttırıldı. Bu hususta ise en çok merak edilen konuların başında “Normal polisler trafik cezası kesebilir mi?” gelmektedir?

Normal polisler trafik cezası kesebilir mi, yazabilir mi?

Önceden sadece trafik polislerinin trafik cezası kesme yetkisi bulunuyordu. Ancak 2018 yılında gerçekleştirilen düzenleme ile birlikte artık sivil polisler de trafik cezası kesebiliyor. Bu durum Karayolları Trafik Kanunu’nun 6’ncı maddesinde detaylı olarak ele alınmıştır. Buna göre;

Trafik zabıtasının bulunmadığı veya yeterli olmadığı yerlerde polis; polisin ve trafik teşkilatının görev alanı dışında kalan yerlerde de jandarma, trafik eğitimi almış subay, astsubay ve uzman jandarmalar eliyle yönetmelikte belirtilen esas ve usullere uygun olarak trafiği düzenlemeye ve trafik suçlarına el koymaya görevli ve yetkilidir.

Yukarıda kanun maddesinde gördüğünüz üzere artık sadece trafik polisleri değil, aynı zamanda sivil polis gibi her polis trafik cezası yazma yetkisine sahiptir. Bu yüzden trafik kurallarını ihlal ederken tekrar düşünmelisiniz.

Bu yazımızda sivil polisler trafik cezası yazabiliyor mu ve her polis trafik cezası yazabilir mi hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

1 Yorum

  • SLM aleyküm bu gün 2007 model Renault Master aracım kardeşim almış sivil polis evin 3. 4 kilometre uzaklıkta durdurmuş güzergah dışı servis diye 2 ay trafik den men 6700 TL ceza yazmış ve bunlar sivil polis zaten 500 MT ilerde çekici bekliyordu servis değil derdimi anlayamadım elim ayağım titriyor ben fotoğraf çekmek istedim arkadaki bir polis sakın foto çektirme dedi ve bastı giti

Yorum Yap