Trafik Cezaları

Psikoteknik belgesi almamanın cezası ne kadar?

Psikoteknik belgesi almamanın cezası
Tarafından yazıldı Rooting

Psikoteknik belgesi olmayanlara ceza var mı?

Psikoteknik raporu veya diğer adı ile psikoteknik belgesi, sürücülük mesleğini gerçekleştirmeye zihnen ve fiziken uygun olunup olunmadığının tespitinin gerçekleştirildiği bir rapordur. Ticari yük, eşya ve yolcu taşımacılığı yapmakta olan tüm sürücüler psikoteknik muayene ve değerlendirme raporu almak zorundadır. Psikoteknik muayenede sürücülerin risk alma, saldırganlık gibi kişisel özelliklerinin yanında, refleksleri, dikkatleri gibi fiziksel özellikler de kontrol edilir. Yapılan kontrollerin ardından sürücünün ticari taşımacılık yapmaya elverişli olup olmadığı tespit edilmektedir. Bu belgeyi almamanın cezası vardır. Bu yüzden Psikoteknik Belgesi Nasıl, Nereden Alınır yazımızda anlattığımız üzere bu belgeyi almalısınız. Peki ama psikoteknik belgesi cezası ne kadar?

Psikoteknik Belgesi Almamanın Cezası 2022

Ülkemizde 8 milyonu aşkın ticari taşımacılık gerçekleştiren sürücü bulunmaktadır. Bu sürücülerin psikoteknik raporu almaları zorunludur. Almanın ise idari para cezası bulunmaktadır. 2022 yılı itibariyle psikoteknik belgesi olmadığı halde ticari araç kullanan sürücülere ve araç sahiplerine para cezası verilmektedir. Araç sahiplerine 1.181 TL para cezası kesilirken, sürücülere de 350 TL para cezası verilmektedir. Psikoteknik belgesi cezası, 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu’nun ilgili maddesinde belirtilmiştir. Bu ceza miktarı her sene katlanarak artmaktadır. Sizler de bu cezayı yememek adına en kısa sürede müracaatlarınızı gerçekleştirerek belgenizi almalısınız.

Ticari yük ve yolcu taşımacılığı yapan sürücüler düzenli olarak yollardadırlar. Bu kişilerin araç kullanmak için yeterli fiziki ve mental sağlıklarının olması sadece kendi can ve mal güvenliği için değil, diğer sürücü ve yayaların can ve mal güvenliği için de oldukça önemli bir husustur. Bu yazımızda psikoteknik belgesi almamanın ceza maddesi, psikoteknik trafik cezası, psikoteknik cezası ne kadar, kaç para ve psikoteknik belgesi cezası ceza puanı gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap