Trafik Cezaları

Trafik cezası aylık faiz oranı nedir?

Trafik cezalarında gecikme zammı ve faizi
Tarafından yazıldı Rooting

Trafik kuralları, trafikte yayaların ve sürücülerin güven ve nizam içerisinde ilerlemeleri adına oldukça önemlidir. Ülkemizde trafik kuralları uzun yıllar süren çalışmalar neticesinde ortaya çıkmış ve her sene ihtiyaçlar nezdinde düzenlenmektedir. Bu trafik kurallarına uymayan sürücü ve yayalara ise trafik cezaları kesilmektedir. Trafik cezaları her sene yüksek miktarlarda zamlanmaktadır. Bunun sebebi sürücülere ve yayalara trafik kurallarına uymaya teşvik etmektir. Ancak bazen trafik cezaları o kadar yüksek meblağlarda oluyor ki ödeyemiyoruz. “Trafik Cezası Ödenmezse Ne Olur” yazımızda trafik cezalarını ödemezseniz ne olacağı hakkında detaylı bilgiler verdik. Trafik cezaları ödenmezse başınıza gelecek sorunlardan bir tanesi de faizdir. Çünkü trafik cezaları ödenmediği süre boyunca düzenli olarak faiz işlemektedir. Peki bu faiz tutarı ne kadardır?

Ödenmeyen trafik cezalarına ne kadar faiz geliyor?

Trafik cezalarına ödeme alışkanlığı kazandırmak için çeşitli düzenlemeler yapılması öngörülmüştür. Bunlardan bir tanesi trafik cezasının size tebliğ edilmesinden sonra 15 gün içerisinde öderseniz yüzde 25 indirimli olarak ödeme şansınızın bulunmasıdır. Bu karar trafik cezasının erken tahsil edilmesi için alınmıştır. Bunun yanında ödenmeyen trafik cezalarına ise her ay yüzde 5 oranında faiz oranı işletilmektedir. Trafik cezası aylık faiz oranı oldukça yüksektir ve ödenmeyen trafik cezaları her ay ciddi miktarlarda zamlanmaktadır.

Ancak trafik cezası faiz oranı ne olursa olsun trafik cezaları artık sadece toplam tutarın 2 katını geçememektedir. Örneği 400 TL bir trafik cezası kesildiyse bu ceza zaman içerisinde sadece 800 TL’ye kadar çıkmaktadır. Artık sadece 2 katına kadar gecikme zammı uygulanabilecektir.

Bu yazımızda trafik cezalarına uygulanan gecikme faizi hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap