Trafik Cezaları

Sahte plaka cezası ne kadardır?

Sahte plaka cezası nedir?
Tarafından yazıldı Rooting

Sahte plaka son yıllarda ülkemizde ciddi bir sorun haline geldi. Genel olarak ceza yemek istemeyen veya başka usulsüz işler peşinde olan çok sayıda kişi araçlarına sahte plaka takarak dolaşmaktadırlar. Sahte plaka kullanmanın cezası ülkemizde en ağır trafik cezalarından bir tanesidir ve kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir. Bunun yanında özellikle taksi sürücüleri yeni plaka çıkarmaktan ziyade bir taksinin plakasını kopyalamakta ve diğer araçlara takmaktadırlar. Bu da haksız kazanç yaratmaktadır. Peki ülkemizde sahte plaka cezası ne kadar?

Sahte plaka cezası ne kadardır? 2022

Hurdaya ayrılan, trafikten çekilen birçok araç son yıllarda sahte plaka kullandığı tespit edilmiştir. Bu araçlara sahte plakalar takarak trafiğe çıkaran kişilere ise sahte plaka kullanma cezası kesilmektedir.

YILICEZASIERKEN ÖDEME İNDİRİMİCEZA PUANI
20229.107 TL6830,25 TL20
20216.687 TL5015,25 TL20
20206.129 TL4.596,75 TL20

23/5-b trafik ceza maddesi nedir? : Ticari, taksi gibi veya şahsi araçlara sahte plaka takan kişilere Trafik Kanunu’nun 23/5-b maddesi gereğince trafik cezası yazılmaktadır. Bu madde “Araca sahte plaka takmak veya kullanmak” şeklindedir. 23/5-b trafik cezası sahte plakayı takana ve kullananlara kesilmektedir.

Ancak sahte plaka cezası bununla da sınırlı kalmıyor. Ayrıca sahte plaka kullanan kişilere Türk Ceza Kanunu’nun 204’üncü maddesinden adli işlem yapılır.

Ticari araçlarına veya şahsi araçlarına OGS ve HGS gibi sistemlere takılmamak veya diplomatik plaka numarası takarak emniyet şeridi gibi çeşitli avantajlardan faydalanmak için araçlarına sahte plaka takan ve bunu kullanan sürücülere verilen trafik cezaları yazımızda da belirttiğimiz üzere oldukça ağırdır. Bu yüzden sebebi her ne olursa olsun sahte plaka kullanılmamalı, kullananların tespiti durumunda ise ilgili makamlara acilen şikayet edilmelidir.

Bu yazımızda sahte plakalı araç cezası hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap