Trafik Cezaları

Taksi kısa mesafe yolcu almama cezası

Kısa mesafe yolcu almamanın cezası
Tarafından yazıldı Rooting

Günümüzde özellikle; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Konya gibi nüfus yoğunluğunun fazla olduğu şehirlerde ulaşım ciddi bir sorun haline dönüşmüş durumda. Kendi şahsi araçları bulunmayan, bulunsa dahi kullanmayı tercih etmeyen ve zaman sorunu olan çok sayıda kişi ulaşımlarını taksi ile gerçekleştirmektedir. Ancak taksiciler çoğu zaman az kazanç sağlamasından veya taksi durağındaki sıralarını kaybetmek istememelerinden dolayı kısa mesafe yolcu almamaktadırlar. Hali hazırda Trafik Kanunu’na göre kısa mesafe yolcu almamak veya yolcu seçmek kesinlikle yasak bir davranıştır. Taksilerin kısa mesafe yolcu almamasının da bir cezası bulunmaktadır. Peki kısa mesafe yolcu almama cezası nedir?

Kısa Mesafe Yolcu Almamanın Cezası Nedir?

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından bu konuda çok uyarı ve denetim yapılıyor. İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan Talimatname ile kısa mesafe yolcu almadığı tespit edilen taksiciler için ceza kesilmektedir. Kısa mesafe yolcu almamanın cezası oldukça yüksektir. Buna göre 2022 yılı itibariyle kısa mesafe yolcu almadığı tespit edilen taksi şoförlerine 2.265 TL idari para cezası kesilmektedir.

Günümüzde taksicilere gelen şikayetler büyük bir hızla artmaktadır. Kısa mesafe yolcu almayan, taksimetre açmayan, fazla ücret talep eden veya olumsuz havalarda yolcu almayan sayısız taksici bulunmaktadır. Bu taksiciler için denetimler ise son yıllarda büyük oranda arttırılmış ve yapılan denetimler neticesinde çok sayıda taksi sürücüne idari para cezası kesilmiştir. Taksicilerin uymakla mükellef olduğu çeşitli kurallar bulunmaktadır. Taksicilerin uyması gereken genel kurallar şu şekilde sıralanıyor:

  • Çok uzun ya da kısa mesafe ile olumsuz hava koşullarında ya da trafiğin yoğun olduğu durumlarda yolcu almaktan kaçınan taksicilere ceza yazılacak.
  • Ödeme konularında bozuk para ya da benzeri şekillerde sorun çıkaran taksicilere ceza yazılacak.
  • Yabancı turistler başta olmak üzere farklı şehirlerden gelen vatandaşları adresi bilmemeleri üzerine fazla gezdiren taksicilere ceza yazılacak.
  • Seyir halindeyken cep telefonu kullanan taksicilere ceza yazılacak.
  • Kirli ya da bakımsız araç olmayacak. Yüksek sesli müzik dinlenmeyecek.
  • Yolcular rahatsız edilmeyecek ve uzun süreli yüksek sesle konuşulmayacak.
  • Araç içi sigara içilmeyecek
  • Pazarlık usulü yolcu taşınmayacak
  • Alkollü iken araç kullanılmayacak

Bu maddeleri yerine getirmeyen taksicilere tespit halinde cezalar yazılmaktadır. Cezası ise Kabahatler Kanunu çerçevesinde verilmekte ve idari ceza işlemi ve para cezası uygulanmaktadır. Üstelik sık sık ceza alan taksiciler de trafikten men edilecek. Bu cezalara uymayan taksi sürücüleri sürekli olarak denetlenecek ve taksiciler için sık sık denetim yapılacak. Sizler de kısa mesafe yolcu almamak gibi taksiciler ile çeşitli sorunlar yaşadıysanız muhakkak bunları ilgili birimlere şikayet etmelisiniz. Nasıl şikayet edeceğinizi Taksiciler Nereye Nasıl Şikayet Edilir yazımızdan detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Bu yazımızda kısa mesafe yolcu almama cezası nedir, ne kadardır, kaç paradır gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

1 Yorum

  • Tiçari taksi istanbul havalimanından giden yolcu bölümünden yolcu alıyor diye trafikten men ediliyor bu kanunen mümkün mü ceza maddesi varmı bilğilendirirseniz sevinirim

Yorum Yap