Trafik Cezaları

Yanlış kişinin trafik cezası ödedim, ne yapmalıyım?

Yanlış kişinin trafik cezasını ödedim ne yapmalıyım?
Tarafından yazıldı Rooting

Ülkemizde trafiğe kayıtlı araç sayısı günden güne artmaktadır. Artık en küçük ilçelerde bile trafik yoğunluğu gözlemlenebilmektedir. Bu durumda trafik güvenliğini sağlamak maksadıyla trafik cezaları her geçen gün zamlanmaktadır. Bu sayede trafikteki araçların kurallara daha çok uymaları beklenmektedir. Birçok sürücümüze bilerek veya bilmeyerek ihlal ettikleri trafik kuralları sebebi ile birçok trafik cezası kesilmektedir. Bu trafik cezalarından bazıları plakaya bazıları ise sürücü belgesi yani ehliyete kesilmektedir. Bu trafik cezaları tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda yüzde 25 indirimli ödeme hakkınız bulunmaktadır. Ancak trafik cezaları ödenirken bazen bazı bilgiler yanlış girilebiliyor. Bu yanlış ödeme genellikle beyanlı olarak trafik cezası ödenirken yaşanıyor. Bu gibi durumlarda başkasının trafik cezasını ödeyebiliyorsunuz. Peki yanlış ödenen trafik cezası iadesi yapılır mı?

Trafik cezasını yanlış ödedim, ne yapmalıyım?

Trafik cezalarını günümüzde oldukça yüksek rakamlara çıkmaktadır. Bu trafik cezalarını öderken bazen hata yapılabiliyor. Hatta siz tüm bilgileri doğru girseniz dahi örneğin bankalar bazen yanlış kişinin trafik cezasını ödeyebiliyorlar. Bu oldukça sık karşılaşılan bir durum haline gelmiş durumda. Trafik cezasını öderken; kimlik bilgiler, trafik cezasının ne zaman düzenlendiği, tebliğ tarihi, seri sıra numarası, plaka, ceza tutarı gibi bilgiler sizden talep edilebilmektedir. Bu bilgilerin bir veya birkaçının yanlış girilmesi durumunda ise başkasının trafik cezası ödenebilmektedir. Ancak bu gibi durumlarda endişe etmenize gerek yok. Çünkü yanlış ödenen trafik cezaları düzeltilebilmektedir. Peki ama yanlış ödenen trafik cezalarını nasıl geri alabilirim?

Yanlış ödenen trafik cezası iadesi nasıl yapılıyor?

Farklı bir plakaya veya farklı bir sürücü belgesine ait trafik cezasını ödediğiniz vakit hemen aracınızın bağlı bulunduğu Vergi Dairesini arayabilirsiniz. Burada sizden doğru bilgileri talep edecekler ve düzeltme işlemini gerçekleştireceklerdir. Fakat bazı durumlarda bizzat gelmenizi talep edebiliyorlar. Şayet imkanınız varsa doğrudan bizzat aracın bağlı bulunduğu vergi dairesine müracaat etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Burada düzeltme işlemini yaptıktan sonra 1-2 gün içerisinde İnternetten sorguladığınızda trafik cezasının düzeltildiğini görebilirsiniz. Buradaki önemli detay düzeltmeyi Aracın Bağlı Bulunduğu Vergi Dairesi yapmaktadır. Size en yakın vergi dairesine değil, aracın bağlı bulunduğu vergi dairesine gitmelisiniz.

Trafik Cezası En Kolay Nasıl Ödenir Merak Ediyorsanız Tıklayın

Bu gibi durumlar yaşamamak adına yukarıda bağlantısını paylaştığınız trafik cezası ödeme sayfamızı detaylı olarak okumanızı öneriyoruz. Burada trafik cezalarını en kolay nasıl ödeyebileceğinizi detayları ile beraber anlattık. Bu anlatmış olduklarımız sayesinde yanlışlıkla başkasının trafik cezası borcunu ödeme gibi durumlar yaşanmayacaktır. Bu yazımızda yanlış ödenen trafik cezaları iadesi, itirazı ve itiraz dilekçesi gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap