Trafik Cezaları

Yayaya yol vermeme cezası nedir?

Yayaya yol vermeme cezası nedir?
Tarafından yazıldı Rooting

Yayaya yol vermemenin cezası var mı?

Trafikte araçların olduğu kadar yayaların da hakları bulunmaktadır. Yayaların sorunsuz bir biçimde trafikte karşıdan karşıya geçebilmeleri için ülkemizde belirli çalışmalar yapılmıştır. Bu kapsamda okul önlerinde ve yaya geçidi gibi alanlarda yayalara yol önceliği tanınmıştır. Ülkemizde yapılan araştırmalarda her sene 2000’i aşkın yayanın meydana gelen trafik kazalarında hayatlarını kaybettikleri belirlenmiştir. Bu ölümlü kazaların birçoğu ise yaya haklarına değer vermeyen sürücüler tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu yüzden ülkemizde yayaların hakları kanunlarla güvence altına alınmış ve buna uymayan sürücülere idari para cezası uygulanmaya başlanmıştır. Bu sayede yayalara geçiş üstünlüğü gibi konulardan sürücülerin daha dikkatli olacakları ve meydana gelen bu trafik kazalarının azalacağı öngörülmektedir. Peki yayaya yol vermeme cezası nedir?

Yayaya yol vermemenin cezası ne kadar? 2023

Trafikte yayaların ve sürücülerin güven içerisinde ilerlemesi ve yaşanan trafik kazalarının minimize edilebilmesi için trafik kurallarının uygulanıp uygulanmadığı artık sık sık yapılan denetimlerde düzenli olarak kontrol edilmektedir. Bunun yanında trafik cezaları da her sene ciddi oranlarda zamlanmaktadır. Yapılan bu çalışmalar ile birlikte meydana gelen trafik kazalarının en az seviyeye indirilmesine çabalanmaktadır. Zam yapılan trafik cezalarından bir tanesi de yayaya yol vermeme cezası. Yaya geçitlerinde yayaya yol vermeme cezası miktarını 2023 yılı için güncel rakamları ile aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.

YILCEZA MİKTARIİNDİRİMLİ ÖDEME TUTARICEZA PUANI
20221.979 TL1.484,25 TL20 ceza puanı
2022888 TL666 TL20 ceza puanı
2021652 TL489 TL20 ceza puanı
2020598 TL448,5 TL20 ceza puanı
2019498 TL373,5 TL20 ceza puanı

74/b ceza maddesi nedir? : Yaya öncelikli alanlarda yayalara yol hakkı tanımayan sürücülere yukarıda tabloda verdiğimiz miktarlarda trafik cezası kesilmektedir. Bu trafik cezası Trafik Kanunu’nun 74/b maddesi uyarınca kesilmektedir. 74/b maddesi “Görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermemek” olarak açıkça belirtilmiştir.

Yaya geçitlerinde yol vermeyen sürücüler nereye şikayet / ihbar edilir?

Sağa dönüşte, yaya geçidinde ve yasalarla belirlenmiş olan alanlarda yayalara yol vermeyen sürücüler ihbar ve şikayet edebilirsiniz. Bunun için “https://onlineislemler.egm.gov.tr/Sayfalar/Ihbar.aspx” sayfasını kullanabilirsiniz. Bunun dışında yayaya yol vermeme ihbar hattı da bulunmaktadır. Bu hattı “Sürücü Hataları İhbar Hattı” sayfamızdan kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Yayaya yol vermeme cezası itirazı nasıl nereden yapılır?

Yayaya yol vermeme cezasının haksız bir şekilde yazıldığını düşünüyorsanız bu trafik cezasına itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. İtiraz işlemlerini Sulh Ceza Hakimliğine bir dilekçe ile gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru sırasında sizden istenilen evrakları ve nasıl başvuru yapmanız gerektiğini detaylı olarak Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Bu yazımızda yayaya yol vermeme kanun maddesi, yayaya yol vermeme cezası kaç para, yaya şeridi ihlali cezası, yayaya yol vermeme cezası maddesi gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap