Trafik Cezaları

Sis farı cezası nedir, ne kadardır?

Gereksiz sis farı kullanmanın cezası
Tarafından yazıldı Rooting

Sis farı nedir, ne işe yarar?

Arabalarda sisli havalarda görüş uzaklığını arttıran ve daha net bir görüntü sağlayan farlara sis farı denilmektedir. Sis farları araçlarda tamponun alt kısmında yer almaktadır. Bu farlarda genel olarak 55 watt aydınlatma gücü bulunmaktadır. Yağışlı havalarda, sisli havalarda gibi görüş açısından oldukça fazla azaldığı durumlarda sis farları görüş netliğini ve uzaklığını arttırarak sürücülerin güvenli bir sürüş yapmalarını sağlamaktadır.

Sis farı ne zaman yakılır, kullanılır?

Doğru sis farı kullanımı sadece sizin değil trafikteki diğer araçların ve yayaların da güvenli bir seyahat gerçekleştirmeleri için önemlidir. Çünkü sis farlarının gücü oldukça fazladır ve gereksiz yakmanız durumunda karşıdaki sürücülere büyük rahatsızlıklar verebilmekte ve hatta gözlerine alacağı için kazalara sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden sis farları sadece yağmurlu, karlı ve sisli havada kullanılmalıdır. Bu gibi durumların dışında oldukça iyi hava koşullarında sis farı kullanmak ise yasaktır ve bu yasağa uymayan sürücülere sis farı cezası yazılmaktadır.

Gereksiz sis farı yakmanın cezası nedir? 2023

Olumsuz hava koşulları olmadığı durumlarda sis farını açık tutmanın trafik cezası bulunmaktadır. Sis farı kullanmanın cezası aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

YILICEZASIERKEN ÖDEME İNDİRİMİCEZA PUANI
2023436 TL327 TL5
2022196 TL147 TL5
2021144 TL108 TL5
2020132 TL99 TL5

Sis farklarını açık tutmak sadece karlı, sisli ve yağmurlu gibi olumsuz hava koşullarının bulunduğu havalarda işe yaramaktadır. Hali hazırda diğer zaman dilimlerinde yakmak sizlere bir fayda sağlamayacaktır. Bu sebepten hem gereksiz olması hem de sis farı açık gezme cezası olduğu gibi sis farlarınızı gerekmedikçe yakmalısınız.

64/1-b-1 trafik cezası maddesi nedir? : Gereksiz yere sis farı yakan sürücülere Trafik Kanunu’nun 64/1-b-1 maddesi gereğince trafik cezası kesilmektedir. Bu maddede “Gece sis ışıklarının sisli, karlı ve sağanak yağmurlu havalar dışında diğer farlarla birlikte yakılması,” şeklindedir.

Sis farı cezasına nasıl itiraz edilir?

Şayet hakkınızda Trafik Kanunu’nun 64/1-b-1 maddesinden trafik cezası düzenlendiyse yani sis farı açık cezası yediyseniz diğer bütün trafik cezalarında olduğu gibi bu trafik cezasına da itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Bunun için Trafik Cezasına İtiraz Dilekçesi Örneği ile beraber Sulh Ceza Mahkemesine müracaat edebilirsiniz.

Bu yazımızda sis farı cezası var mı, sis lambası trafik cezası ile gereksiz sis farı yakmanın cezası, ceza maddesi, kaç puan, puanı gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap