Trafik Cezaları

Sokağa çıkma yasağı cezası

Sokağa çıkma yasağına uymama cezası
Tarafından yazıldı Rooting

Sokağa çıkma yasağı nedir, ne demektir?

Sokağa çıkma yasağı, olağanüstü durumlarda vatandaşların belirli bir süre zarfında sokağa çıkmalarını engellemek maksadıyla getirilen bir durumdur. Sokağa çıkma yasağı olduğu dönemlerde vatandaşlar aksi belirtilmediği sürece evlerinden ayrılamazlar. Sokağa çıkma yasağı ülke genelinde kapsamlı bir şekilde uygulanabileceği gibi sadece belirli bir ilde, ilçede ve hatta mahallede bile uygulanabilir. Bu yasağın kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenir ve duyurulur. Her ne kadar olağanüstü dönemler yaşadığımız ve ülke genelinde sokağa çıkma yasağı bulunduğu için bu tanıma yeni alışıyor olsak da ülkemiz genelinde özellikle son senelerde birçok bölgede sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Özellikle doğu bölgelerinde çeşitli mahallelerde ve ilçelerde terör operasyonları kapsamında bu yasaklar konuştur.

Günümüzde ise tüm dünyayı etkisi altına alan ve yüz binlerce kişinin vefat etmesine sebep olan korona virüs veya diğer adı ile corona virüs sebebi ile kapsamlı bir sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Ülkemizde uygulanan sokağa çıkma yasağı hafta sonu yani Cumartesi ve Pazar günleri tüm vatandaşlarımızı kapsarken, hafta içi sadece 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlarımızı kapsamaktadır. Bunun yanında çalışmak durumunda olan ve izin belgesi alan vatandaşlarımız ise bu yasaktan muaf tutulmuş durumdadırlar.

Sokağa çıkma yasağında açık olan yerler

Bazı istisnalar haricinde sokağa çıkma yasağı olduğu dönemlerde iş yerlerinin, marketlerin birçoğu kapalı durumda bulunmaktadır. Ancak covid-19 ile mücadele kapsamında alınan sokağa çıkma yasağı önleminde vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için bazı iş yerleri bu süreçte açık tutulmaktadır. Peki bu iş yerleri hangileridir?

  • Ekmek üretiminin gerçekleştirildiği fırınlar ve unlu mamül iş yerleri
  • PTT ve kargo şubeleri gibi dağıtım firmaları
  • Kamu ve özel sağlık kurumları
  • Eczaneler
  • Valilik ve kaymakamlıklarca belirlenen akaryakıt istasyonları
  • Hayvan barınakları
  • Veteriner klinikleri
  • Huzurevi ve yaşlı bakım merkezi gibi kamu kurum ve kuruluşları

Bu saymış olduğu iş yerleri sokağa çıkma yasağının uygulandığı zamanlarda da açık durumdadır. Hava sıcaklıklarının günden güne arttığı insanların sokakta, sahilde, parklarda normalden daha fazla zaman geçirdiği şu dönemlerde sokağa çıkma yasağı virüs ile mücadele açısından oldukça önemlidir. Hali hazırda yasağa rağmen bu zorunluluğa uymayan kişilere ise idari para cezası kesilmektedir.

Sokağa çıkma yasağı cezası ne kadardır, kaç TL’dir? 2022

Sokağa çıkma yasağı olmasına rağmen ve istisnai durumda bulunmamasına rağmen sokağa çıkan vatandaşlara idari para cezası kesilmektedir. Bu idari para cezası, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi gereğince kesilmektedir. Bu maddeye göre 2021 sokağa çıkma yasağı cezası 3 bin 150 TL olarak belirlenmiş durumdadır. Yani sokağa çıkma yasağını ihlal ederseniz 3 bin 150 TL idari para cezası ödemek durumunda kalırsınız.

Ancak bu evinizden dışarıya adım attığınız an uygulanan bir ceza değildir. Evinizin yakınındaki markete veya fırına araba kullanmamak şartı ile ekmek almaya gidebilirsiniz. Yine acil durumlar bulunduğunda eczaneye veya sağlık kurumlarına gidebilirsiniz. Ancak bu gibi olağan üstü durumlar harici sokağa çıkmak yasaktır ve uymayanlara yukarıda belirttiğimiz tutarda sokağa çıkma yasağı cezası uygulanır.

Sokağa çıkma yasağı cezası nereye, nasıl ödenir?

Sokağa çıkma yasağı cezası bir idari para cezasıdır. Diğer idari para cezalarında olduğu gibi cezayı kesen görevli memur, ödeme noktaları hakkında sizleri bilgilendirmek zorundadır. Ancak bu zorunluluğa rağmen bilgilendirme yapılmamış olabilir. Sokağa çıkma yasağı cezası vergi dairelerinden ve gib.gov.tr adresi üzerinden rahatlıkla ödenebilmektedir. 15 gün içerisinde ödeme yaparsanız yüzde 25 indirimli olarak cezayı ödeme şansınız bulunmaktadır.

Sokağa çıkma yasağı olan iller hangileridir?

Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van büyükşehir olan illerimizdir. Bu büyükşehirlerde ve Zonguldak ilimizde sokağa çıkma yasağı uygulanmaktadır.

Bu yazımızda sokağa çıkma yasağı para cezası ne kadar ve sokağa çıkma yasağı cezası ödeme hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Yazar hakkında

Rooting

Yorum Yap